Ryzen 5600X soğumuyor

takaşi

Decapat
İşlemci: R5 5600X
Anakart: Gigabyte DS3H rev.1
PSU: Corsair VS550
GPU: MSI MECH RX 6600
RAM: Kingston Fury CL17 2x8GB 3600MHZ
Soğutucu: Thermaltake TH-360
Kasa: Corsair Spec Delta

Merhaba herkese...
Önceden kullandığım kasa (Corsair Spec Delta) içerisine sıvı soğutmayı sadece öne tarafa koyabiliyordum. 3 fanlı bir ekran kartı alacağım için de kasa değiştirmem gerekti. O yüzden farklı bir kasa almam gerekti.

Neyse, ben her şeyi söktüm diğer kasaya kurdum. Başta bir sıkıntı yoktu. Genelde Apex oynarım. Vira bismillah girdim oyuna. Oyun içi 75 dereceleri gördü CPU hem de fanlar %100 çalışıyorken. Şaşırdım bayağı çünkü ben işlemcimin 60 derece olduğunu dahi zor hatırlıyorum -ki o da fanlar %60-65'te çalışırken.

Belki sıvı soğutmada bir sıkıntı vardır diye stock fan ile denedim işlemciyi. Eğer daha iyi soğutuyorsa büyük ihtimal sıvı soğutmada bir sorun vardır diyerekten. Ama bu sefer de stock fanda oyun içi 90 dereceyi geçti. Arada da drop yiyor haliyle. İnanamıyorum yani nasıl böyle bir şey olabiliyor? Daha 1 gün öncesine kadar boşta 40-45 oyun içi de 60-62 falan alırdım.
Termal yeniledim, format attım. Sonuç yine aynı.

Şu anda da sistem uzay montaj, stock fan var ve yük yokken en düşük 45 falan görebildim. Hatta boştayken bile ara ara 15-20 derece birden (75'lere) çıkıp inebiliyor. Stabil değil.

1658441649948.png

Yani durum bu. Hiçbir fikrim yok şu an. Belki başına gelen arkadaşlar vardır, fikir verebilirler. Sizce ne olmuş olabilir.

Teşekkür ederim şimdiden...

Son düzenleme:
İşlemcinin yüzeyine zarar vermiş olabilir misiniz, neyle sildiniz acaba? Böyle bir şey ancak termalin temas etmemesiyle olabilir diye tahmin ediyorum. Onun dışında pek bir fikrim yok.

Termal macun ne kullandınız ve nasıl sürdünüz ?
ilk önce daha önceden aldığım Arctic MX-4 kullandım. Ben de termalden şüphelendiğim için sonrasında sıvı soğutucunun içinden çıkan, hiç kullanmadığım termali kullandım. Yüzeyi kaplayacak şekilde ince tabaka olarak sürdüm
İşlemcinin yüzeyine zarar vermiş olabilir misiniz, neyle sildiniz acaba? Böyle bir şey ancak termalin temas etmemesiyle olabilir diye tahmin ediyorum. Onun dışında pek bir fikrim yok.
ya bana da öyle geliyor. aklıma ilk gelen de bu. aşırı ani artışlar ve düşmeyen asgari sıcaklık... fakat gerçekten neyden olduğunu bilmiyorum
izopropil alkol yoktu elimde. cpu yüzeyini kuru peçeteyle temizledim sonra ıslak mendille sildim eski termali çıkarmak için. bu denli büyük bi sorun yaratır mı ki ?

Montaj hatası gibi duruyor. Yaz ayları olduğundan biraz daha sıcak çalışması normal ancak sorunu kasa değişiminden sonra yaşadığın için montaj hatasından şüphelendim.

Geri
Yukarı