Ryzen 5800X için 55-60°c geçmeyecek 3.000 TL sıvı soğutucu önerisi

Pahalı, Galahad varken alınmaz.

Galahad'ı da atacaktım aklıma geldi, @356280 atınca bana söz kalmadı. Ama IG360'ın da performansı iyi idi, şimdi Be Quiet!'a bakmaya gidiyorum daha da pahalı. :D

Stok kullanılacak bir işlemcide silikonun önemi yok. Silikon all core overclock veya PBO overclock yaptığında farkını belli eden bir şey.

ClockTuner programı ayrıca güvenilir bir program değil. Çünkü testi 3-4 kere tekrarladığınızda çıkan sonuç değişebiliyor. Veya orada gold sample yazsa bile aslında gold sample gibi overclock performansı olmayabiliyor. Kısacası bir işlemcinin silikon kalitesini öğrenmek istiyorsanız böyle 3. parti yazılımlar yerine bilgisayar başına oturup deneme yanılma yoluyla overclock yapmanız gerekiyor.

Raijintek Ponos MS4'ün üste 360mm desteği var mı kısmına gelelim. Raijintek'in kendi görselinde üst panele 360mm sıvı soğutma taktığı görsel mevcut ancak Raijintek'in sitesine girdiğimizde özellikler sekmesinde üst için 360mm desteği yazılmış ancak resimli özellikler yerinde de 280mm yazılmış. Yani gerçekten şaibeli ancak ben takabileceğine inanıyorum. Zira ben üste 280mm desteği olmayan Lancool II Mesh'e bile 360mm sıvı soğutma taktım :)

Böyle saçma bir öneriyi yapmanız komik. Kullanıcı deneyimlerine bakmanız veya forumda ufacık bi' turlasanız kötü bir soğutucu olduğunu rahatlıkla anlarsın. Sırf MSI diye para basmayın şu ürüne.

Onun dışında bu bütçeye Lian Li Galahad 360 öneririm.

Pahalı, Galahad varken alınmaz.

Sen niye araştırmadan öneriyorsun o zaman? Önerdiğin üründen konudaki birisi söyleyince haberin oluyor. Konu sahibinin yerinde sen ol, konu sahibi senin yerinde olsun. Sen bu ürünü aldın ve leş gibi performans veriyor. Ne düşünürdün? Empati yapmak gerek. Ayrıca bu denli kötü bir ekonomide paranın değerli olduğunu unuttuğuna göre ya para babasısın ya da baba parasısın 😉
Tamam en sensin.

Hazır indirimdeyken kaçırmayın derim, böyle bir soğutucu bu ekonomik durumda 2000 TL'ye almak gayet güzel. RGB isterseniz de SilverStone PF360 modeli 1773 TL için güzeldir, onu da önerebilirim.

Buna da ekleme olarak, eğer bütçemi çok zorlamak istemiyorum ama yine bu soğutuculardan kalır yanı olmasın derseniz 1500 TL'ye ZoomFlow 360X önerebilirim, fiyatına göre bayağı iyi bir soğutucudur.

Tamam en sensin.
Bu şekilde diyalektik geliştiremezsiniz ama. Sonuçta önerdiğiniz MSI ürünün uzun ömürlü olmak ve kalite anlamında noksanlıkları var. Zaten sonrasındaki soğutma ürünlerinde de bu hataları yapmamaya özen gösterdiler. Forumda herkesin yetkin olduğu birkaç alan var. En azından bunun farkında olarak yorum sunmak lazım. Nitekim MSI MAG CoreLiquid R serisi için oluşan değerlendirme "Disappointing" yönündedir.

Ben en iyi olduğumu iddia etmedim. Verecek cevabım olmayınca benim sıfat.
Verecek çok cevabım var fakat sarf ettiğiniz cümlelerden buna değmeyeceğinizi anlayabiliyorum. Bu tarz kişilikler sadece dışarda var sanıyordum, forumlarda da varmış. Teşekkür ederim bilmediğim bir konuda fikir belirtme gafletine düştüğüm için beni hem aile değerlerimle aşağılayan hemde bilgisizliğimi yüzüme vuran insancık. Gerçekten ürünü eleştirmek ve gerekli yorumu yapmak daha basitti. Bu arada konu sahibi @darkkaos91 arkadaştan özür dilerim, cevap vereceğim bunlara diye çok meşgul ettim konunuzu, umarım benim dışımda her arkadaşın yorumunu dikkate alıp bahsettiğiniz fiyatta harika ve gerçekten çok işe yarayan bir sıvı soğutucunuz olur.

Verecek çok cevabım var fakat sarf ettiğiniz cümlelerden buna değmeyeceğinizi anlayabiliyorum. Bu tarz kişilikler sadece dışarda var sanıyordum, forumlarda da varmış. Teşekkür ederim bilmediğim bir konuda fikir belirtme gafletine düştüğüm için beni hem aile değerlerimle aşağılayan hem de bilgisizliğimi yüzüme vuran insancık. Gerçekten ürünü eleştirmek ve gerekli yorumu yapmak daha basitti. Bu arada konu sahibi @darkkaos91 arkadaştan özür dilerim, cevap vereceğim bunlara diye çok meşgul ettim konunuzu, umarım benim dışımda her arkadaşın yorumunu dikkate alıp bahsettiğiniz fiyatta harika ve gerçekten çok işe yarayan bir sıvı soğutucunuz olur.
Bilmediğin konu hakkında yorum yapma o zaman. Ayrıca o cümleden aileni aşağıladığım çıkarımını yaptıysan ciddi anlamda Türkçe eksiğin var. Kendin diyorsun bilmediğim bir konu diye. Bilmiyorsan öneri yapma. Para kolay kazanılmıyor. Adama 2200 liralık ürün öneriyorsun ama performansı hakkında en ufak bir fikrin yok. Adam senin önerdiğin ürüne güvenip alsa ve memnun kalmasa sen iyi hisseder miydin? Vebali senin boynuna. Ayrıca etik de değil. Ayrıca burada hiçbirimiz egoist vs. değiliz sadece araştırmacıyız, sürekli araştırıyoruz ve her şeyin en iyisini önermeye gayret ediyoruz. Ama senin yaptığın gibi bilmediğim bir konuda bilmediğim bir ürünü yardıma ihtiyaç duyan birisine önermek gibi hatalardan uzak duruyoruz.

Bilmediğin konu hakkında yorum yapma o zaman. Ayrıca o cümleden aileni aşağıladığım çıkarımını yaptıysan ciddi anlamda Türkçe eksiğin var. Kendin diyorsun bilmediğim bir konu diye. Bilmiyorsan öneri yapma. Para kolay kazanılmıyor. Adama 2200 liralık ürün öneriyorsun ama performansı hakkında en ufak bir fikrin yok. Adam senin önerdiğin ürüne güvenip alsa ve memnun kalmasa sen iyi hisseder miydin? Vebali senin boynuna. Ayrıca etik de değil. Ayrıca burada hiçbirimiz egoist vs. değiliz sadece araştırmacıyız, sürekli araştırıyoruz ve her şeyin en iyisini önermeye gayret ediyoruz. Ama senin yaptığın gibi bilmediğim bir konuda bilmediğim bir ürünü yardıma ihtiyaç duyan birisine önermek gibi hatalardan uzak duruyoruz.
Birine para babası veya baba parası dersen ki bu ailesinin mal varlığı üzerinden sahip olamayacağın bir durumu kendince aşağılamaktır. Ayrıca şu an sırf yorum yapmak için o kadar abartıyorsun ki. Bu 3 bin liralık değil de 20 liralık bir ürün olsaydı bile arkadaşımız tek bir yorumu dikkate alıp hiç araştırmadan almaya kalkmazdı. Bunu sen de çok iyi biliyorsun. Sizde ki sorun bu işte. Ben hatalıyım pekala neden güzel bir üslupla söylemiyorsunuz da, hesap soruyorsunuz? Madem araştırmacı şahsiyetlersiniz, yorumlarınız da bu soğutucunun performansının çok altında olduğunu ve alınmayacağını bana da göstermiş ve öğretmiş olurdunuz. Niye üzerimden konuşuyorsunuz. Madem niyetiniz yardımcı olmak? Egonuz yoksa, narsit değilseniz? Söylediğin, sarfettiğin her cümlede çelişen sen bana Türkçe dersi verme hadsizliğini bile yaptın, iğrençsin gerçekten. Umarım kendin gibi insanlara muhtaç olursun.
Bu şekilde diyalektik geliştiremezsiniz ama. Sonuçta önerdiğiniz MSI ürünün uzun ömürlü olmak ve kalite anlamında noksanlıkları var. Zaten sonrasındaki soğutma ürünlerinde de bu hataları yapmamaya özen gösterdiler. Forumda herkesin yetkin olduğu birkaç alan var. En azından bunun farkında olarak yorum sunmak lazım. Nitekim MSI MAG CoreLiquid R serisi için oluşan değerlendirme "Disappointing" yönündedir.
Bak HESAP SORMAMIŞ, ürünün noksanlığından bahsedip daha bilinçli yorum yapmaya davet etmiş. Bu arkadaşım şahsi yorumlarını katmamış, kavga etmeye çalışmamış. Teşekkür ediyorum kendisine ve araştırmadığım ürünü sırf beğeniyorum diye önerdiğim için özür dilerim, muhakkak telafisi olacaktır, aldığım bilgiler ışığında.

Son düzenleme:

Hazır indirimdeyken kaçırmayın derim, böyle bir soğutucu bu ekonomik durumda 2000 TL'ye almak gayet güzel. RGB isterseniz de SilverStone PF360 modeli 1773 TL için güzeldir, onu da önerebilirim.

Buna da ekleme olarak, eğer bütçemi çok zorlamak istemiyorum ama yine bu soğutuculardan kalır yanı olmasın derseniz 1500 TL'ye zoomflow 360X önerebilirim, fiyatına göre bayağı iyi bir soğutucudur.

Acaba kasama uyumlu mu değil mi internette yeterli bilgiyi bulamadım nasıl öğrenebilirim?
Sıvı soğutma performansını belirleyen 2 ana faktör var.

1. radyatör kalınlığı.
2. fanların soğutma performansı.

Bu soğutma 2 açıdan da çok iyi. Piyasada fabrika üretimi sıvı soğutmaların hemen hemen tamamı 2.5 cm kalınlığında radyatöre sahip iken bu soğutma 4 cm kalınlığında radyatöre sahip.

Ayrıca aktif VRM soğutucusu da var. Almadan önce kasanıza uyumlu olup olmadığını araştırın.

Kasama uyumluluğunu nasıl öğrenebilirim yeterli bir bilgi yok internette maalesef.

Geri
Yukarı