Çözüldü Ryzen 5800X işlemciden sonra sistemde FPS düşüşü oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kıvanç34

Hectopat
Daha fazla  
Herkese hayırlı günler dilerim. Ryzen 3600 kullanıyordum ve işlemciyi Ryzen 5800X'e güncelledim. Güncelledikten sonra şöyle sorunlarla karşılaştım.

1. sorun: 32 GB RAM kullanıyordum ve 32 GB RAM takılıyken PC açılıyor ancak görüntü gelmiyor ve fanlar tüm gücüyle çalışıyordu. Sonra tek RAM'e düşürdüm yani 8 Gb'a ve PC'ye görüntü geldi. İnternetten araştırdım BIOS pilini çıkartıp takın diyordu öyle yaptım defalarca sorun yine düzelmedi. İlk 1-3 taktım kiti çalışmadı sonra 1-4 taktım çalıştı. Sonra kalan RAM'leri 2-3 taktım çalışmadı falan. En son çalışmayan slotları diş fırçasıyla temizledim ve RAM'leri silgiyle sildim. Sorunum düzeldi. Şu an tüm RAM'lerim çalışıyor hatta tüm RAM'lerim Memtest86 uygulamasından sorunsuz bir şekilde geçtiler.

2. sorun: Hangi oyuna girersem gireyim görüntü ve seste takılmalar oluyor. Sorunun ekran kartından olabileceğini düşündüm ddo kurup Driver'ı sildim ve tekrar kurdum. Windows Power Shell ile kontrol yaptım temiz çıktı. Disk birleştirme yaptım yine de sorun çözülmedi. Kısacası bu sorunu hiçbir şekilde çözemedim. Benim için önemli olan bu sorunun çözülmesi.

Yardımcı olacak kişilere şimdiden teşekkür ederim.

Sistemim:
M.2 SSD1: Kingston KC2000 500 GB.
M.2 SSD2: SanDisk Extreme Pro 500 GB.
HDD: Seagate Barracuda 2 TB.
GPU: MSI Gaming X RTX 2060 Super 8 GB.
RAM1: G.Skill Trident Z 8x2 CL16 3000 MHz.
RAM2: G.Skill 8x2 3000 MHz.
Anakart: ASUS TUF B450 PRO GAMING.
PSU: Rampage 850W.

Anakartınızın sürücüsünü güncelleyin. Bu tür sorunlar chipset kaynaklı olabiliyor.
BIOS sürümünüzü de kontrol edin, üst sürümü gelmiş ise onu da güncelleyin.

OCCT sorununa yardımcı olabilir.
Edit: Daha doğrusu sorununu bulmakta
Uygulamaya hakim değilim ama daha ilk dakikadan hata verdi ve test durdu
Anakartınızın sürücüsünü güncelleyin. Bu tür sorunlar chipset kaynaklı olabiliyor.
BIOS sürümünüzü de kontrol edin, üst sürümü gelmiş ise onu da güncelleyin.
BIOS şuan sürüm 2409'u kullanıyor. Beta Sürümü var ama onu indirmedim inirip kurayım mı?

Dosya Ekleri

• Crashed.png
    Crashed.png
    130,7 KB · Görüntüleme: 26
  • BIOS.png
    BIOS.png
    19 KB · Görüntüleme: 33
Uygulamaya hakim değilim ama daha ilk dakikadan hata verdi ve test durdu

BIOS şu an sürüm 2409'u kullanıyor. Beta Sürümü var ama onu indirmedim inirip kurayım mı?

Ankartınınızın Chipset sürücüsünü kurdunuz mu? Beta sürümünü kurmayabilirsiniz düzeltici faaliyetler gerçekleşmediyse BIOS notlarına bakabilirsiniz

OCCT eski sürümünü indirdim. Program çalıştı ve 5 dk lık testin sonucu bu. Şimdi tekrardan Chipset sürücüsünü kuracağım. Belki kurulumda bir hata olmuştur diyerekten. Sonucu bildireceğim.

Dosya Ekleri

• 5dk.png
    5dk.png
    148,8 KB · Görüntüleme: 34
BIOS'u beta sürümüne güncelledim, SATA ve chipsetset driverlerını tekrardan kurdum. Sorun hala aynı.

Sisteminde üç adet HDD mevcut sanırım, Windows'un kurulu olduğu HDD'e herhangi bir oyun kurup denediniz mi? HDD kaynaklı olabilir mi? Düşüncesi aklıma geldi belki Windows temiz kurulum ile sorun düzelebilir. 2 adet RAM çalışmadı demişsiniz direkt tek seferde çalışan 2 adet RAM ile deneyin bir de. Sonradan fırça ile temizlediklerinizi söküp deneyin

Geri
Yukarı