İnceleme Ryzen 5800X ve RTX 3080 Ti Custom sıvı soğutma inceleme ve sıcaklık testleri

Selam arkadaşlar,
Uzun zamandır sisteme bir inceleme konusu açmak istiyordum bugün ancak karar verip başlayabildim. 2015 dönemlerinde bolca detaylı incelemelerim olmuştu. :)
Bu da hemen hemen onlar kadar olacak. Herhangi bir kusurum olursa şimdiden affola.
Sistemi ilk topladığımda hem bileşen hem de görünüm olarak çok daha farklıydı. Ama bir türlü duramayıp şunu da değiştireyim bunu da değiştireyim derken evrimleşti.
Şlk hali bu resimdeki gibiydi,

eski 2.JPG

Ryzen 5600X, B550 ve RTX 3070 içeren bir sistemdi. Sonrasında sistem de bileşen olarak bazı değişikliklere gittim. Kasa, SSD, ekran kartı gibi. Sistem 5600X, B550 ve RTX 3080 Ti ve bir iki değişikliğe gitti. Görüntü olarak da aşağıdaki hali aldı.

custom.jpg

Bundan sonrasında yine duramadık tabii. :D yine güncellemeler devam etti. Bu seferki güncellemeler çok daha fazla oldu. İşlemci, anakart, SSD eklemesi, komple ekipman değişikliği ve ekran kartınında sıvı soğutmaya eklenmesi gibi. Sonuç olarak kasa şu anki son haline kavuşmuş oldu.
Sistem bilgisi,
Ryzen 5800X.
MSI RTX 3080 Ti Suprim X
MSI MEG X570s ace Max.
Acer Predator X34p monitör (3440x1440p 120Hz G-SYNC)
Samsung 980 Pro 1TB.
Corsair MP600 Pro 2TB-2 adet.
Corsair dominatör Platinum RGB 4x8 3600MHz.
Corsair HX850i Platinum 850W PSU.
Corsair iCUE 7000X and 7000D airflow (hem cam panel hem airflow paneller mevcut) kasa.
Corsair Custom sıvı soğutma bileşenleri.
Corsair K100 optical RGB klawye.
Corsair M65 RGB Elite mouse.
Corsair MM700 XL mouse pad.
Corsair HS80 RGB kulaklık.
Corsair ST100 RGB kulaklık standı.
Corsair RGB monitör arkası aydınlatma.
Samsung HW-H551 soundbar 320W.

IMG_4363.JPG

IMG_4365.JPG

IMG_4367.JPG

Görüntülerden farkkedeceğiniz üzere kasa da ilk başta komple Corsair ql serisi fanlar mevcuttu. Ql serisi fanlar özelleştirme ve görüntü noktasında en tepe fanlar. Fakat iş soğutmaya gelince yine Corsair'in yeni çıkardığı ML RGB Elite serisinden oldukça gerideydi. Özellikle radyatör için yeterli hava basıncına sahip değillerdi. Bu yüzden radyatörlerdeki fanları Corsair ML RGB Elite serisine çevirdim. Kasa fanlarını ise Corsair 7000X kasasında mevcut bulunan SP140 RGB Elite'ler ile değiştirdim.

İşlemci olarak ise Ryzen 5800X'e geçiş yaptım. Soğutma noktasında 5600X gibi değil kesinlikle. Daha fazla ısınan bir işlemci. Sebebi ise TDP değerinin daha yüksek olması.

Anakart olarak MSI MPG B550 Gaming Edge Wi-Fi'den yine MSI MEG X570s ace Max geçiş yaptım. Sebebi ek olarak eklediğim SSD'leri uygun fiyatta yakaladığım için yine PCI-e 4.0 aldığım için. B550'de tek slot 4.0 destekliyordu. X570s ise tüm M.2 slotları 4.0 destekliyor. Tabii bunun götürüsüde yok değil. Tüm M.2 slotlarını kullandığımız da PCI-e X1 slotu ve SATA 5 ve 6 slotları devre dışı kalıyordu diye hatırlıyorum. Ben bu slotları zaten kullanmadığım için benim için bir kayıp değil. Ayrıca B550'ye nazaran X570S'de daha iyi OC performansı vaat ediyor. Ama gel gelelim Ryzen 5000 serisi öyle harika OC olan bir seri değil. En fazla 4.8 4.9 GHz'leri görebiliyor ki oda şanlıysanız. (işlemci çipinden kaynaklı). Ben üst seviyelere denemedim ne 5600X'de ne de 5800X'de. 5800X'i kendi bosst saati olan 4.7 GHz'ye sabitledim. Voltaj olarak da şu an 1.22V'da kullanmaktayım.

Sistemin en başından beri değişmeyen tek bileşeni sanırım RAM'ler. :) RAM'ler Corsair dominatör Platinum RGB 3000 MHz C15 4x8 GB. Ama kendi değerlerinde hiçbir zaman kullanmadım. Her zaman OC ettim. Fakat RAM'ler Micron D-die olduğu için düşün latency değerlerine sahip değil. 3800 MHz C14 de bile stabil çalıştırmama rağmen 62 Ns'den aşağı hiç inemedim. Zaten bu değerlerde kullanabilmek için 1.50 voltaj vermem gerekiyor ki bu pek de sağlıklı bir değer değil. O yüzden 5600X ve B550 anakart varken her zaman 3800 MHz C16 da kullandım. Ama 5800X X570s ikilisine geçtiğim zaman RAM'leri aynı değerlerde kullanamadım. 3600 MHz C16'da stabil kullanabiliyorum. 3800 MHz'de nedense hatalar oluşuyor. Windows kaynaklı hatalar. Uygulama açmama, bazen videolarda cazırtı veya ara ara sebepsiz oyunlardan atma gibi. Bu biraz can sıkıcı oluyor muhtemelen değiştirmediğim tek bileşeni de değiştireceğim. :D Samsung çipli RAM'lere bakıyorum. Samsung b-die'ler çok iyiler fakat fiyat olarak çok yüksekler. Duruma göre bakacağım artık.

Önceki ekipmanlarını fiyat performans amaçlı Redragon almıştım. Ama daha sonra hepsini Corsair'e çevirdim. Redragon klawye, mouse ve kulaklığım hala duruyor. Satmaya kıyamadım. :)

Sıvı soğutmaya gelirsek ilk etapda Corsair'in Hydro XH305i Custom sıvı soğutma kitini aldım ve kurdum. Sonra ek olarak bir adet 420mm radyatör ekledim ve borular da akrilikten siyah mat zaten borulara geçiş yaptım. Ekran kartı bloğunda Corsair kullanmak istiyordum fakat Corsair de 3080 Ti Suprim X için blok yoktu. Bu yüzden blok olarak Ekwb'nin bloğunu kullandım. Bloğun RGB aydınlatması Corsair ile uyumlu değildi. Türkiye'de dönüştürücü kablo yapan bir abimiz mevcut. www.modifiyemalzemecisi.com sitesi kendisine ait. Bu abimizde kasa özelleştirmeye dair birçok ürün mevcut. Standart RGB 3 pin kabloyu Corsair 3 pin kabloya dönüştüren kablo mevcut. Bu şekilde commander XT kontrolcüye takıp sanki Corsair'in kendi sıvı soğutma bloğuymuş gibi RGB kontrolü sağladım. Bu arada fanlar için olan 4 pin dönüştürücü de mevcut kendisinde bilginiz olsun. Yani Corsair olmayan fanlarınızı Corsair'miş gibi kontrol edebilirsiniz.
Ekran kartı bloğuna dönecek olursak, Ekwb'nin blok içinde gelen termal padler güzeldi ama kaç MK/W bilmiyorum belirtilmiyor. İlk onları kullandım ama sonrasında daha önce kullandığım thermalright markasının yeni nesil içinde alüminyum nitrit içeren valor king padlerini kullandım. Yine termal macun olarak da yine thermalright'ın tfx macununu tercih ettim.

Bileşenler ile alakalı sormak istediğiniz şeyleri yorumlara belirtirseniz elimden geldiğince yine cevaplarım. Bu kısmı çok uzatmadan sıcaklık testlerine geçelim istiyorum.

Testleri fotoğraftan ziyade video olarak yapmayı tercih ettim hem daha keyifli hem de daha detaylı oluyor. Hazır fiber internet var 8 Mbps upload hızı varken çok dert olmadı. :) (2015'te açtığım konular geldi aklıma, her videoyu akşamdan uploada bırakıyordum sabah ancak bitiyordu. Her konuyu açmak birkaç günümü alıyordu. :D ) fakat videoları çekerken MSI Afterburner'ı tercih ettim. Bunu bana şöyle bir eksisi oldu. Video kaydını bağlattığımda işlemciye extra yğk biniyor ve işlemci oyunlardaki mevcut sıcaklıktan ortalama 3-5 derece daha yükseliyor. Bu oyundan oyuna değişiyor tabii. Ayrıca işlemciye yük bindiği için ekran kartına biraz dar boğaza sebebiyet veriyor. Ekran kartı kullanım yüzdesinde düşüler oluyor. Bu da FPS'de yansıyor. Ama konumuz FPS olmadığı için bu kısmı çok da önemsemedim. Bizim için önemli olan sıcaklıktı. Hoş onu da etkiledi ama ortalama ne kadar etkilediğini görebiliyoruz.

Testler sırasında Corsair iCUE programından takip ettiğim de sistem içinde dolaşan suyun sıcaklığı 33 ile 35 derece arasında değiliklik gösteriyordu.
Testler sırasında işlemci bahsettiğim gibi 4.7 GHz ve 1.22V'da kullanıldı. Ekran kartı ise stok hız ve voltaj da kullanıldı.

Bu arada video kaydı sırasında kaliteyi %75'e düşürmek zorunda kaldım. Tam kalite de alırsam videoları çok yğksek kapasiteler ortaya çıkıyordu.

Shadow of mordor;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Battlefield V;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

PUBG;

Cyberpunk 2077;

Metro Exodus;

CS:GO;

Son olarak heaven benchmark;

Oyunlardaki sıcaklıklar genel olarak böyle. İşlemciye Cinebench R23 testi yaptığımda işlemci sıcaklığı 70 derecen fazlasına geçmedi. Çoklu çekirdek olarak da 15786 puan aldı. Test yine 4.7 GHz'de yapıldı.

Sizin göremediğiniz sıcaklık değerleri olarak ekran kartı bellek sıcaklıkları 60 dereceyi geçmedi. En sıcak nokta olarak da 62 derece üzerine çıkmadı.
Tüm bu testler yapılırken oda oldukça sıcak durumdaydı. O an termometrem olmadığı için ölçemedim ama oda da çok rahat şort ve tşhirt ile oturulabilecek kadar sıcaktı. Bu da yaklaşık 30 derecelere yakın bir sıcaklığa tekabül ediyordur sanırım. Bu tahmini bir değer tabii.

Fanların ses seviyesinden de bahsetmek gerekirse kısaca özetleyelim. Ben kasa yan camını hiçbir zaman takmıyorum. Hep açık kullanıyorum. Bu az biraz toza sebep oluyor ama kompresörüm olduğu için arada hava tutarak hızlıca temizliyorum. Fan hızlarını Corsair iCUE üzerinden kendi oluşturduğum bir profile göre ayarladım. Belirli sıcaklık aralıklarında yükselip azalacak şekilde. Sıcaklık olarak da işlemciyiye göre hareket ediyor. Sebebi işlemci ekran kartına göre biraz daha sıcak çalışltığı için. Fanlar %100 devire çıktığı zaman ses biraz artıyor. Ama ben oyunları genel olarak kulaklık ile oynadığım için hiçbir şekilde duymuyorum. Kulaklık olmasa da öyle sizi fazla rahatsız edecek kadar ses olmuyor. Ama bir nebze etmiyor değil. O da cam kapağın olmayışından kaynaklı. Cam takılı olduğu zaman bu ses ciddi oranda düşüyor.

Pompa hızını anakart üzerindeki pump soketine takıp anakart üzerinden ona da bir grafik ayarladım. Sürekli %100 devir de dönmemesi için. Pompa sesi hiçbir zaman duymuyorum bu arada. Sadece ilk çalıştırmada sesi geliyor, o da fanlar daha devreye girmemiş oluyor ve pompa direk %100 çalışıyor. Sessizlikte duyuluyor.

Bu arada kasa Corsair 7000X dedim ama kasa da 7000D airflow panelleri var. 7000X bildiğiniz üzere cam panel. Yeterli hava çekiyor gibiydi ama 7000D ön paneli kadar olamayacaktı. Bu yüzden ben de 7000D panellerini temin ettim. O zaman niye direk 7000D almadınız diyenler olacaktır. 7000X içindeki 4 adet SP140 RGB Elite fan ve commander XT kontrolcüsü iki kasa arasındaki farktan daha fazlaya geliyor. :) bu sefer de 7000D panellerine para verdin diyebilirsiniz, fakat onlara para vermedim. Onlar bana ücretsiz geldi. :)

Sıvı soğutma içerisindeki su olarak ilk kurduğumda Corsair'in kendi clear şeffaf suyunu kullanmıştım. Son kurulum da herhangi bir petrol ofisinden araba radyatörlerinde kullanılan saf su kullandım. Döngü rezervuarı tam doldurmak kaydı ile 1 litre su alıyor.

Custom sıvı soğutmalar görsel olarak ve performans olarak soğutmada fazlasıyla iyi. Tek kötü yanı bakımı zor. Sıvıyı boşaltmak için boşaltma vanası mevcut. Ama vanayı açtığınızda tüm su boşalmıyor maalesef. Bu noktada biraz tecrübeli olmak gerekiyor. Ben ekran kartının çıkış bölümündeki boruyu çıkartarak oradan üfleyerek sistem içindeki tüm sıvıyı neredeyse boşaltıyorum. Tabii tüm bunları yaparken fazlasıyla dikkatli olmak gerekiyor. Saf su sisteme zarar vermez fakat fazlasıyla can sıkıcı olabiliyor.

Boru bükmeler döngünün nasıl olacağına hepsine ben karar verdim ve yaptım. Biraz meşakatli ama fazlasıyla zevkli. Nasıl yaptığıma gelirsek 2016 Ocak ayın da ilk yaptığım Custom sıvı soğutma konusunda detaylıca mevcut. Konu burada Custom Sıvı Soğutma ve Sıcaklık Testleri Orada detaylı şekilde anlattığım için tekrar burada anlatmak istemedim. Yaptığımız ve kullandığımız her şey zaten aynı. Sadece bloklar ve borular değişiyor o kadar.

Monitör ve bileşenlere değinmeyeceğim. Konu başlarında hepsinin marka ve modeli mevcut. Hepsinden herkesin az çok bilgisi mevcut. Konuyu gereksiz uzatmak istemedim. Ama sormak istediğiniz bir şey olursa mutlaka sorun. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. :)

Bu arada oyun olarak çok fazla seçenek eklemek istemedim. Mevcutta olan oyunlardan ilerledim. RDR 2, Witcher 3, Tomb Raider gibi oyunlar da mevcuttu fakat hepsinin birden bilgisayarda kurulu olmasına gerek görmedim.

Unutmadan, şimdi bazı arkadaşlarımız "ekipmanlara ve görselliğe bu kadar masraf yapacağınıza 5950X ve 3090 veya 3090 Ti sistem toplabilirdi" diyeceklerdir. Haklılar, inkar etmiyorum. :)
Ama bana bu kadarı fazlasıyla yeterli ve işimide gayet görüyor. Gerisinde gözüme hoş gelecek, bakınca keyif alacağım bir sistem topladım. Sonuçta renkler ve zevkler tartışılamaz. Herkesin kendi düşüncesi ve kararı.

Sanırım bu kadarı yeterli diye düşünüyorum. Değinmediğim veya değinmemi istediğiniz bir şey varsa yazabilirsiniz. Düşünceleriniz, yorumlarınızı bekliyorum.
Unutmadan sistemin toplam fiyatını mutlaka merak eden arkadaşlar olacaktır. :D fakat inanın bilmiyorum. Çünkü sistemi ilk toplamaya başladığım zamanla bitirdiğim zaman arasında dağlar kadar fark var. Birçok bileşen aldım geri sattım derken hesap tutmadım. O yüzden bir fikrim yok. Sadece şunu söyleyebilirim, bu sistemi şu an sıfırdan toplamak istersek 100-110 bin arası bir para ödenir.

Arkadaşlar tüm bu inceleme boyunca herhangi bir kusurum olduysa kusuruma bakmayın. Görüşmek üzere. :)

@er36po uzun yıllar sonra biraz uğraşayım dedim ve böyle bir şey oldu. Her zaman ki gibi düşüncelerini almak isterim abi. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemin çok güzel de keşke sıvı soğutmanın sıvısını renkli tercih etseydin, böyle şeffaf olunca bir şeyler eksik gibi geliyor ama onun dışında gerçekten çok güzelmiş eline sağlık.
Borular siyahtı bir de fanlardan yeteri kadar aydınlatma renk var diye şeffaf bıraktım. Ama ilerde düşünürüm. Teşekkür ediyorum bu arada. :)

Size de teşekkür ederim hocam. Şuan bir süre kasa da başka özelleştirme yapmam. Biraz zaman geçince kurcalamaya başlarım. 😃 @Sinful

Hayırlı olsun. Silikon kalitesi bayağı iyi olan 5800X tutturmuşsun voltaj/frekans dengesine bakılırsa.
RAM olayında ise 3800'de kullanamaman işlemci kaynaklı diye düşünüyorum. Her işlemci aynı değeri kaldıramıyor. 3733 MHz deneyebilirsin.

Bende de 6900 xt ve 5900x custom loop vardı. 2 tane 360mm radyatör olmasına rağmen yük altında su sıcaklığı 46 derece falan oluyordu. Bu da parçaların sıcaklığını da epey yükseltiyordu. 1 tane daha radyatör eklemeye uğraşmak istemedim ve custom sıvı soğutmadan soğumuştum çünkü her bir şeyi değiştirmek istediğimde bütün suyu boşaltmam gerekiyordu ve sırtım falan ağrıyordu uğraşmaktan. Dediğiniz gibi sadece vanayı açınca bütün su boşalmadığı için 2 saat kasayı çeviriyordum hepsi rezervuara düşsün de boşaltayim diye, kasa da çok ağır. Sonra zaten bir gün kendi kendine sızmaya başladı ve o gün yeter dedim komple bozdum custom’ı, bir daha da asla yapmam. Bu da benim hikayem :D

Donanımlar hakkında yorum yapmayacağım çünkü donanımlardan uzaklaşalı hayli zaman oldu.

Sitemin tasarımı çok güzel, bayağı ilerletmşsin bu işleri Mehmet, eline emeğine sağlık👍
Boruları özellikle sihah tercih etmen ve büküm yönleri profesyonelce.
Artık eskisi gibi, rengarenk hatta döngöde kendiliğinden renk değiştiren sıvıların albeniliği kalmadı.
Ama güç gablolarını sadece siyah & pembe ya da siyah & açık mavi seçebilirdin bence. Bir de o fanların ve pompanın kablolarına çekidüzen vererek daha şık bir hale getirebilirsin.

Bende de 6900 xt ve 5900x custom loop vardı. 2 tane 360mm radyatör olmasına rağmen yük altında su sıcaklığı 46 derece falan oluyordu. Bu da parçaların sıcaklığını da epey yükseltiyordu. 1 tane daha radyatör eklemeye uğraşmak istemedim ve custom sıvı soğutmadan soğumuştum çünkü her bir şeyi değiştirmek istediğimde bütün suyu boşaltmam gerekiyordu ve sırtım falan ağrıyordu uğraşmaktan. Dediğiniz gibi sadece vanayı açınca bütün su boşalmadığı için 2 saat kasayı çeviriyordum hepsi rezervuara düşsün de boşaltayim diye, kasa da çok ağır. Sonra zaten bir gün kendi kendine sızmaya başladı ve o gün yeter dedim komple bozdum custom’ı, bir daha da asla yapmam. Bu da benim hikayem :D
Kötü olmuş hocam. 😃 Uğraşması zevkli olduğu kadar yorucu. Ayakta dur eğil vs yoruyor. Ben kendime 2 tane hortum ayarlayarak yapıyorum konu da yazdığım gibi. Yoksa çok daha zor. Benim au sıcaklığını 34 lerden yukarı görmedim ben. Ama yazın ne olur bilmiyorum. Yaşayıp göreceğiz artık. 😃

@KeyN_N Ben de işlemciden kaynaklı diye düşünüyorum. 3600 ile 3800 arasında bir fark göremedim oyunlarda. Belki 1-2 FPS fark vardır. Ona da uğraşmak istemedim.
Silikon kalitesi olarak bu sefer şanslıyım aynen. 5600X’te o kadar iyi değildi. Onu 4.6 GHZ 1.25 kullanmıştım en düşük. OC de yapamamıştım hiç.

Kötü olmuş hocam. 😃 Uğraşması zevkli olduğu kadar yorucu. Ayakta dur eğil vs yoruyor. Ben kendime 2 tane hortum ayarlayarak yapıyorum konu da yazdığım gibi. Yoksa çok daha zor. Benim au sıcaklığını 34 lerden yukarı görmedim ben. Ama yazın ne olur bilmiyorum. Yaşayıp göreceğiz artık. 😃

@KeyN_N Ben de işlemciden kaynaklı diye düşünüyorum. 3600 ile 3800 arasında bir fark göremedim oyunlarda. Belki 1-2 FPS fark vardır. Ona da uğraşmak istemedim.
Silikon kalitesi olarak bu sefer şanslıyım aynen. 5600X’te o kadar iyi değildi. Onu 4.6 GHZ 1.25 kullanmıştım en düşük. OC de yapamamıştım hiç.
Ben kasanın hava akışı yüzünden o kadar yükseldiğini düşünüyorum. Bende isterdim bozmamayı ama uğraşılacak iş değil açıkçası, sizinki benimkinden daha özenli duruyor siz sorun yaşamazsınız muhtememen. Benimki durup dururken sızdırdıktan sonra kafayı yedim zaten.
Sert boruları ısı tabancasıyla bükmeye de cesaretim yetmediği için soft boru yaptım.

Custom varken böyleydi.

1649752775220.jpeg

Bu arada ben custom varken ekran kartına sıvı metal sürmüştüm ve sıcakıklar çok daha iyidi termal macuna göre, sıvı metal biraz riskli bir şey ama değiyor bence. Size de öneririm o riski göze almak istiyorsanız.

Donanımlar hakkında yorum yapmayacağım çünkü donanımlardan uzaklaşalı hayli zaman oldu.

Sitemin tasarımı çok güzel, bayağı ilerletmşsin bu işleri Mehmet, eline emeğine sağlık👍
Boruları özellikle sihah tercih etmen ve büküm yönleri profesyonelce.
Artık eskisi gibi, rengarenk hatta döngöde kendiliğinden renk değiştiren sıvıların albeniliği kalmadı.
Ama güç gablolarını sadece siyah & pembe ya da siyah & açık mavi seçebilirdin bence. Bir de o fanların ve pompanın kablolarına çekidüzen vererek daha şık bir hale getirebilirsin.
Çok teşekkür ederim abi. Yap sök iyice alıştık öğrendik abi. :)

Aydınlatmaları hep rainbow olduğu için kabloları da öyle seçmiştim. Onları daha sonra değiştiririm muhtemelen. Kablolar pompa kablolarını çekemedim sağa sola arkası fan diye. Üsttekiler fan kablosu değil rezervuarın aydınlatma kabloları onu da görünmeyecek şekilde saklayamadım. Bir de kablolar kısa ucu ucuna yetiştiği için böyle oldu. Bir ara bunları ele alırım. Şuan için yeterli biraz dinleneyim. 😬

@classy01 Sızdırma için bir şey diyemeyeceğim ama yakınlarda olsak yardımcı olurdum boru bükmeler için.

Sıvı metal alacaktım ama sonra vazgeçtim. Risklerinden dolayı. Bu sıcaklıklar şuan için yeterli benim için. İleri de problem yaşarsam düşünülebilir.

Geri
Yukarı