Çözüldü Ryzen 5900X sistem varsayılan ayarlarda Windows'ta kilitleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Başar Gençer

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, geçen hafta montajını tamamladığım yeni sistemimde tuhaf bir sorunla karşı karşıyayım.

Sorun:
BIOS'ta "load optimized defaults" ile varsayılan ayarları yükledikten, RAM için X. M. P. Profilini seçip diğer her ayarı Auto'da bıraktıktan sonra Windows'ta birkaç dakika ile 35 dakikalık bir süre içerisinde bilgisayar donuyor, hiçbir hata kodu ya da mavi ekran çıkmıyor.

(CPU-Z ile bu esnada görebildiğim kadarıyla çekirdek voltajı 0,200 Volt'a kadar inebiliyor, 1,456 Volt'a kadar çıkabiliyor)

Fare imlecini hareket ettirebilmeye devam edebiliyorum ama pencerelere tıklanmıyor. Uzun süre bu modda beklerse ekrana görüntü vermeyi kesiyor. Böylesi takılmış şekilde geceden sabaha beklerse CMOS kendini sıfırlayabiliyor.

Sistem parça listesi.
  • İşlemci: Ryzen 9 5900X.
  • Anakart: Gigabyte Aorus Master X570.
  • RAM: G.Skill 64 GB (2x32 GB) Trident Z DDR4-4000 MHz CL18 1.4v
  • Ekran kartı: Gigabyte Aorus 1080 Ti (önceki bilgisayardan)
  • Depolama: Samsung 980 Pro 1 TB NVMe SSD.
  • Güç kaynağı: ASUS ROG STRIX 850W Plus.
  • Kasa: Cooler Master TD500 mesh.
  • İşlemci soğutucusu: Cooler Master Masterliquid ML360.
  • İşletim sistemi: Windows 10 Pro, 20H2 sürümü, is derlemesi 19042.746
Sırasıyla denediğim BIOS'lar:
  • F32 (ilk kurulum anındaki en güncel BIOS)
  • F33a (geçen hafta çıkan beta BIOS)
  • F30 (Eylül 2020'de çıkan Ryzen 5000 serisi için temel destek sağlayan ilk BIOS). Şu an belki sonradan çıkan BIOS'lar daha kararsızdır diye bu BIOS sürümündeyim.
Denediklerim ve işe yarayanlar/çalışanlar

1. eğer CPU Vcore ayarını Auto'dan Normal'e getirip dynamic Vcore(dvıd) ayarını -0, 1 Volt girersem sorunsuz bir şekilde bilgisayar çalışıyor (çekirdek voltajı en fazla 1,380 v'a çıkıyor, işlemci sıcaklığı da en fazla 71'e çıkıyor). Eğer -0, 15 Volt ayar girersem yine donma yapıyor.

2. dynamic Vcore -0, 1 Volt'ta iken, RAM'i DDR-4000 için olan XMP profili seçiliyken 3200 MHz'de çalıştırıyorum, DRAM CH(A/B) değeri 1,416 Volt'u gösteriyor. Infinity fabric clock (fclk) ve Memory Controller clock (uclk) varsayılan olarak 1600 MHz'de çalışıyor. Hatta DRAM voltajını 1,35 Volt'a düşürüp OCCT'te hem 12 hem 24 izlek ile 1'er saatlik testler yaptım, hiçbir hata mesajı çıkmıyor, bu esnada RAM sıcaklığı en fazla 48 dereceye kadar çıkıyor.

3. dynamic Vcore -0, 1 Volt'ta iken, RAM XMP ayarlarıyla 4000 MHz 1,4 Volt'ta iken ve ayrıca RAM 3200 MHz 1,35 Volt'ta iken oyun testleri yaptım, vermintide II ve Star Wars: Battlefront II'de herhangi bir şekilde takılma olmadan gayet normal çalış.

4. handbrake ile 2 saatlik bir mkv dosyasını h. 265 10Bit olarak ile 1,5 saat süren dönüştürme işlemi yaptım, herhangi bir takılma yaşanmadı.

Denediklerim ve işe yaramayanlar (anakart ayarları Auto'da iken)

1. BIOS'ta Turbo'yu kapatıp işlemci çarpanını X37'de kullanırsam yine de bir süre sonra takılıyor.

2. internete anakartın kablosuz ağ bağdaştırıcısı ile bağlanırken (Intel Wi-Fi 6 AX200 160 MHz) belki sürücüden kaynaklı sorun oluyordur diye devre dışı bırakıp yerel ağ kablosu ile bağlandım, sorun devam etti yine yaklaşık her 30 dakikada bir takılıp kaldı bilgisayar.

3. Aorus Master X570 anakart sahiplerinin işlemcinin C6 uyku durumlarından uyanmada sorun yaşadığına ilişkin bazı yorumlar okudum. Benzer şekilde pencerelerin donduğunu, bazen çalışmaya devam edebildiğini belirtmişler ama daha çok Linux'ta yaşanan bir sorunmuş bu. Windows güç ve uyku > performans ve enerji kısmında güç modu: Daha iyi Performans'tan en iyi Performans'a getirdim. Yine de kilitlenme devam etti.

Son düşünceler:
Athlon 64 zamanından beri ilk AMD sistemim olduğu için "bozuk bu anakart" demeden önce acaba atladığım bir ayar ya da bu tür X570 sistemlerde kararlılığı arttırmak için yapılması gereken özel bir ayar var mıdır diye düşüncelerinizi almak isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çözüm:

Anakartın forumlarında benzer bir sisteme sahip bir kişi güç kaynağı uzatma kablosu kullandığı için aynı sorunu yaşamış. Sorunun güç aktarımı ile olabileceğini düşündürttü bana.

Gördüm ki bilgisayarın kilitlenmesine neden olan anakart değil güç kaynağı ile ekran kartı arasındaki kablolarmış.

Ekran kartını çıkardığım sistemde High Power 750W güç kaynağı kullanıyordum ve bir adet 8+8 pinlik kablo ile 1080 Ti sorunsuz çalışıyordu. O güç kaynağında ray başına amper daha yüksekmiş.

ASUS ROG STRIX 850W'lık güç kaynağına iki tane ayrı 8+8'lik ekran kartı güç kablosu takıp 2 farklı güç rayından besleme yapınca kilitlenme sorunu çözüldü.
Çözüm:

Anakartın forumlarında benzer bir sisteme sahip bir kişi güç kaynağı uzatma kablosu kullandığı için aynı sorunu yaşamış. Sorunun güç aktarımı ile olabileceğini düşündürttü bana.

Gördüm ki bilgisayarın kilitlenmesine neden olan anakart değil güç kaynağı ile ekran kartı arasındaki kablolarmış.

Ekran kartını çıkardığım sistemde High Power 750W güç kaynağı kullanıyordum ve bir adet 8+8 pinlik kablo ile 1080 Ti sorunsuz çalışıyordu. O güç kaynağında ray başına amper daha yüksekmiş.

ASUS ROG STRIX 850W'lık güç kaynağına iki tane ayrı 8+8'lik ekran kartı güç kablosu takıp 2 farklı güç rayından besleme yapınca kilitlenme sorunu çözüldü.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı