Ahmet KüpeLi

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar @CJack60 arkadaşımın önerisi ile Ryzen 7 1700 yerine Ryzen 7 1700X almaya karar verdim. CPU sogutucu olarak AIO sogutma düşünmüyorum çünkü akma gibi problemlerle karşılaşma olasılıgı %1 olsa da var. Bu yüzden hava sogutma düşünüyorum ve aklımda olan model ise Noctua NH-D15 SE-AM4. Sizlerin başka bir önerisi var mı yoksa bu sogutma yeterli midir? 4GHz çıkmayı düşünüyorum. Başlıkta da belirttiğim üzere RAM'de düşünüyorum ve aklımda olan model ise F4-3200C14D-16GVK veya Trident Z F4-3200C14D modellerinden biri. RGB düşünmüyorum ve teknik açıdan değerlendirerek hangisi uygun ise renk seçimini de sizlere bırakarak seçmenizi rica ediyorum.

Aklımdaki birkaç soruyu da cevaplarsanız çok memnun olurum.
1-) Noctua NH-D15 SE-AM4 benim Phanteks Eclipse P400S TemperedGlass (beyaz) kasama sıgar mı?
2-) Noctua NH-D15 SE-AM4'ü ROG Crosshair VI Hero anakartıma taktıgımda üstteki F4-3200C14D-16GVK veya Trident Z F4-3200C14D model RAM'ler ile sorun çıkartır mı yani sıgar mı? Çünkü uzun ve kısa olmak üzere NH-D15 SE-AM4 montajı var ve bu montajı arka fana dogru üfleyecek şekilde yapacağım. Buna istinaden RAM'ler ile sogutucu arasında sıkıntı çıkar mı, sığmayabilir mi?

Sistem:
Kasa: Eclipse P400S Tempered Glas (Beyaz Renk)
Ekran kartı: Galax Sniper OC GTX 1080
Anakart: ASUS ROG Crosshair VI Hero

Bütçe belirtmedim istediginizi önerebilirsiniz.

@GCN @Nazım Paşa @MaLMoTH @FantastikTürk @BilgisayarKurdu @er36po @Murat5038 @Commodore 64 @Seyhoo @forevermoney @CJack60 @Murat5038 @JohnMacTavish @Pantheon @BERWAR @Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam arkadaşlar @CJack60 arkadaşımın önerisi ile Ryzen 7 1700 yerine Ryzen 7 1700X almaya karar verdim. CPU sogutucu olarak AIO sogutma düşünmüyorum çünkü akma gibi problemlerle karşılaşma olasılıgı %1 olsa da var. Bu yüzden hava sogutma düşünüyorum ve aklımda olan model ise Noctua NH-D15 SE-AM4. Sizlerin başka bir önerisi var mı yoksa bu sogutma yeterli midir? 4GHz çıkmayı düşünüyorum. Başlıkta da belirttiğim üzere RAM'de düşünüyorum ve aklımda olan model ise F4-3200C14D-16GVK veya Trident Z F4-3200C14D modellerinden biri. RGB düşünmüyorum ve teknik açıdan değerlendirerek hangisi uygun ise renk seçimini de sizlere bırakarak seçmenizi rica ediyorum.

Aklımdaki birkaç soruyu da cevaplarsanız çok memnun olurum.
1-) Noctua NH-D15 SE-AM4 benim Phanteks Eclipse P400S TemperedGlass (beyaz) kasama sıgar mı?
2-) Noctua NH-D15 SE-AM4'ü ROG Crosshair VI Hero anakartıma taktıgımda üstteki F4-3200C14D-16GVK veya Trident Z F4-3200C14D model RAM'ler ile sorun çıkartır mı yani sıgar mı? Çünkü uzun ve kısa olmak üzere NH-D15 SE-AM4 montajı var ve bu montajı arka fana dogru üfleyecek şekilde yapacağım. Buna istinaden RAM'ler ile sogutucu arasında sıkıntı çıkar mı, sığmayabilir mi?

Sistem:
Kasa: Eclipse P400S Tempered Glas (Beyaz Renk)
Ekran kartı: Galax Sniper OC GTX 1080
Anakart: ASUS ROG Crosshair VI Hero

Bütçe belirtmedim istediginizi önerebilirsiniz.

@GCN @Nazım Paşa @MaLMoTH @FantastikTürk @BilgisayarKurdu @er36po @Murat5038 @Commodore 64 @Seyhoo @forevermoney @CJack60 @Murat5038 @JohnMacTavish @Pantheon @BERWAR @Recep Baltaş

1-Büyük ihtimalle sığmayacak, kasa 160mm destekliyor soğutucu fanlarla 165mm yükseklikte.
2-Bilmem fakat olma ihtimali yüksek.

Ryzen sistemlerde OC işine hakim değilim o yüzden RAM tavsiye edemem. Fakat bu soğutucuyu almamanızı tavsiye ederim, her ne kadar çok iyi soğutsa da gerçekten devasa ve ağır. Aynı zamanda montajda ve sonrasında size zorluk çıkartacaktır boyutlarından dolayı. Bunun yerine orta seviye 240mm sıvı soğutma alabilirsiniz daha iyi olur. Akma olayıyla da hiç karşılaşmadım ben bir tek Fractal Design marka 120mm bir soğutucu Bitwit kanalında akma yapıştı o kadar gördüğüm.

1. Soğutucu cidden büyük. Phanteks P400 fazla büyük soğutucu alamıyor. Sitelerinden destekledikleri ölçülere bak.
2. Eğer kasaya sığarsa RAM'ler ile sıkıntı çıkarmaz. Sol tarafa bakacak ve RAM'ler sağda kalacak. Bir şey olacağını sanmıyorum.

RAM olarak RGB düşkünlüğün yoksa sıradan 3000 veya 3200 MHz al, geç. Zaten fiyatlar pahalı. Corsair Vengeance LPX 16GB 3000MHz DDR4 Ram Fiyatı
Ayrıca BU RAM düşük profilli. Yer açısından daha iyi olur.

2 Gün ceza verdiler ne yazım hatasıymış hayattan bezdiriyor bazen yetkililer bir kaç saat max 1 gün verseler ayıp ederler.

Konuya dönecek olursak cevap veren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ve şöyle bir yazı buldum AİO sogutmalarla ilgili açıkcası yine gözüm korktu:
Galvanic Corrosion Explored
copperaluminumcorrosion.jpeg corrosion2.jpg corrosion3.jpg

Konu ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip uzman arkadaşlarımız bu bilmeceden beni kurtarsa çok mutlu olurum. Gerek ram gerekse işlemci sogutucusu ile ilgili hala soru işaretleri var kafamda ve dedigim gibi sıvı sogutma beni korkutuyor en iyisi ne ise onu alayım ama beni üzmesin ve biliyorum o sogutucu sıgsa bile kasanın görünümünü kötü etkilicek ama olsun iyi birşey olsun..
@GCN
@Nazım Paşa
@FantastikTürk
@BilgisayarKurdu
@er36po
@Murat5038
@Commodore 64
@Neurevt
@Critness
@CJack60
@Murat5038
@JohnMacTavish
@Pantheon
@BERWAR
Sitede kim var ise rahatsız ettim galiba şimdiden kusura bakmayın 2 gündür çözemedim bu konuyu.

@CJack60 Ustad ilk defa duydum ve ilk defa sizin öneriniz olarak gördügüm bir sogutucu, değerlere baktıgımda şaşırdım gerçekten iyi.
Gece boyunca baya araştırdım sıvı sogutuculardan dedigim gibi çekiniyorum ve bu sıvı sogutucuyu gördüm CORSAİR H115i anakartımın özelligi sayesinde desteklediginide ögrendim ve açıkcası ikilemde kaldım bu konu hakkındada birkaç gün boyunca düşünüp öyle seçmeyi planlıyorum Corsair h115i beni üzer mi ve sorun çıkarabilir mi yoksa sizin dediğiniz hava sogutma FSP Windale 6 mı alsam düşünmekteyim ayrıca önerdiginiz hava sogutma uzun ömürlümü olur yoksa ne olacagı belli olmaz mı dersiniz çünki ilk defa duydum ve çekimser yaklaşıyorum ister istemez.

2014'ten beri kullanıyorum Seidon 120V hiç sıkıntı yaşamadım. Bu gibi AIO soğutucular 2 sene güvenle kullanılabilir bence. Adamlar ona göre yapıyordur.
Bu Windale'ye göz attım, buna ek bir fan daha takılma desteği var mı acaba. Öte yandan D15'te baya sağlam duruyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı