Ryzen 7 1700X Sıcaklık Değerleri

Ozaman kasa içerisindeki hava akımını düzgün değil.
Fanlar arızalı yada durmuş olabilir .
Kablolama düzgün yapılmadıysa iç kısma hava aktarımı düzgün olmaya bilir.
PSU dan gelen güç kabloları eksik yada tam takilmamış olabilir.

Ozaman kasa içerisindeki hava akımını düzgün değil.
Fanlar arızalı yada durmuş olabilir .
Kablolama düzgün yapılmadıysa iç kısma hava aktarımı düzgün olmaya bilir.
PSU dan gelen güç kabloları eksik yada tam takilmamış olabilir.

Kablolama ve PSU düzgün. 1 yıldır İşlemciye hiçbir ayar yapmadan kullandım. Bugün itibari ile düzgün bir şekilde standart ayarlarda termal macun sürdüm. Kasa içi temizlik yaptım.

Kasa fanları standart acaba sorun onlarda olabilir mi?

Çalışıyor ise bugüne kadar sorun yapmadiysa bu saatten sonra da yapmaz tahminimce. Birde uzay montajda dene istersen ?

Anakart sıcaklığını doğru gösteriyor mu program şüpheye düştüm. HWMonitor açıkken Prime95 testini tekrarlar mısın? Bana nedense mosfet sıcaklığını gösteriyor gibi geldi. HWMonitor üzerinden daha detaylı bilgi alabiliriz. Anakartların üzerinde sadece pasif soğutma mevcut. Eğer yeterli hava sirkülasyonu sağlanmıyorsa ısınma ihtimalleri de yüksek. Ancak bu durumda işlemcinin daha yüksek sıcaklıklara ulaşması gerekirdi.

Çalışıyor ise bugüne kadar sorun yapmadiysa bu saatten sonra da yapmaz tahminimce. Birde uzay montajda dene istersen ?

Uzay Montaj derken ne demek istediniz.

Anakart sıcaklığını doğru gösteriyor mu program şüpheye düştüm. HWMonitor açıkken Prime95 testini tekrarlar mısın? Bana nedense mosfet sıcaklığını gösteriyor gibi geldi. HWMonitor üzerinden daha detaylı bilgi alabiliriz. Anakartların üzerinde sadece pasif soğutma mevcut. Eğer yeterli hava sirkülasyonu sağlanmıyorsa ısınma ihtimalleri de yüksek. Ancak bu durumda işlemcinin daha yüksek sıcaklıklara ulaşması gerekirdi.

Birde bu şekilde deneyelim bakalım ne tür sonuçlar alacağım.

Amacım şu gereksiz yere işlemci ısınmasın veya üst seviyelere gelmesin. Gerçi şuana kadar %100 yük altında hiç çalışmadı ve hiç de ısınmadan dolayı da kapanmadı normal standart ayarlarda hep kullandım bir problem yaşamadım. Ama hep bir merak ettim İşlemcinin değerleriyle oynayıp nasıl sonuçlar alacağımı.
En stabil haliyle sessiz çalışması yönünde.

Amacım şu gereksiz yere işlemci ısınmasın veya üst seviyelere gelmesin. Gerçi şuana kadar %100 yük altında hiç çalışmadı ve hiç de ısınmadan dolayı da kapanmadı normal standart ayarlarda hep kullandım bir problem yaşamadım. Ama hep bir merak ettim İşlemcinin değerleriyle oynayıp nasıl sonuçlar alacağımı.
En stabil haliyle sessiz çalışması yönünde.

İşlemcinizin sıcaklığı Prime95 testinde olmasına rağmen harika diyebilirim. Daha da düşürmek isterseniz voltaji düşürebilirsiniz veya sıcaklıklardan memnunsanız kullanmaya devam edebilirsiniz. Şimdilik göze takılan yer anakart sıcaklığı. Bu kadar yüksek olması alışagelinmiş bir durum değil.

BIOS default ayarlarda olmak koşuluyla; Şuan sadece Chrome da Technopat'ın sitesi açık bir yandan da AİDA64 aktif.
Anakart sıcaklığı 40 Derece
CPU sıcaklığı 30/31 Derece
Gece denedim CPU Voltaj ayarını 1.1000V yaptım PC açılmadı Donanımsal arıza çıkacak diye ilk defa KORKTUM arkadaşlar. BIOS Pilini çıkardım taktım açıldı PC. Çok şükür dedim aman aman kalsın Overclook işlemleri.

Ne diye 1700X çarpan kilidi açık işlemci alırsın ki sanki yıllardır sürekli Overclook yapıyorsun da o amaçla alıyorsun. Kendime kızıyorum bu konuda.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı