Ryzen 7 1700X Render sistemi toplama

Mirac kılıç

Hectopat
Daha fazla  
alt3.PNG
Merhaba arkadaşlar. Önümüzdeki günlerde profesyonel iş amaçlı bir render bilgisayarı toplamak istiyorum. Render için işlemci çok önemlidir diye düşünüyorum bu yüzden Ryzen 7 kullandım. (Önerilerinize açığım.)

Diğer parçaları mümkün olduğunca uygun tutmaya çalıştım acil önerilerinize ihtiyacım var arkadaşlar.

1. İşlemci Ryzen 7 1700 mü 1700X mi? 300 TL'lik bir fark var.
  2. RAM için 8 GB yeterli olur mu yoksa 16 GB mı seçmeliyim? 300 TL fark var.
  3. Monitor uyumlu mudur?

Şimdiden teşekkürler arkadaşlar...

Son düzenleme:
Çok dengesiz bir sistem olmuş. 1700X stok fansız geliyor, bence 1700 yeterlidir. B350 kullanacaksan 1700 daha iyi olacaktır. Windows OEM veya retail versiyon alabilirsin ve sadece 30, 40 TL bir fiyatı var. Ne tür renderlerden bahsediyoruz burda?

Öncelikle yorumların için teşekkür ederim. Kullandığım proğramlar 3dMax, Sketchup, Lumion tarzı proğramlar ve render motoru olarakta Vray kullanıyorum. 1700 ün stok fanıyla ilgili yapılan testlerde 72 derece sıcaklığa ulaştığını gördüğüm için stok fana çok güvenemedim açıkçası, renderda işlemci çekirdeklerinin hepsi % 100 kullanılıyor buda ekstra ısı demek gereksiz bir kaygımıdır ? işletim sistemi önerin çok faydalı olacak 16 gb lık bir ram takabilirim.

Öncelikle yorumların için teşekkür ederim. Kullandığım proğramlar 3dMax, Sketchup, Lumion tarzı proğramlar ve render motoru olarakta Vray kullanıyorum. 1700 ün stok fanıyla ilgili yapılan testlerde 72 derece sıcaklığa ulaştığını gördüğüm için stok fana çok güvenemedim açıkçası, renderda işlemci çekirdeklerinin hepsi % 100 kullanılıyor buda ekstra ısı demek gereksiz bir kaygımıdır ? işletim sistemi önerin çok faydalı olacak 16 gb lık bir ram takabilirim.
Peki çıkabileceğin en yüksek bütçe nedir?

Dostum kullandığınız programlar ekran kartına da yük bindiren programlardan 3D modelleme yapma ve bazı fizik hesaplamaları artık ekran kartında da işlenildiği için ekran kartına da önem göstermelisiniz. AMD'nin yeni işlemcilerinde performans isteyen kullanıcılar anakarta da önem göstermeli. RAM hususunda ise 3000-3200 MHZ RAM kullanmanız yararınıza olacaktır, 16 hatta 32 GB bile kullanmanız işlerinizi hızlandıracaktır. Bence R5 1600X te gayet başarılı bir işlemci ve 1800X ile aynı çekirdekleri kullandığı konusunda da dedikoduları var(sadece 2 çekirdek eksiği var) fiyatı aşağı çekmek için 1600X kullanılabilir. XFR teknolojisi olduğu için de güzel bir sıvı soğutma iyi olacaktır(daha yüksek frekanslara otomatik olarak kendisini O.C. yapabilmesi için).

W.jpg

Böyle ham güce yönelik bir sistem olabilir. Ekran kartı olarak 1050Ti ekledim, malum stok sorunları nedeniyle başka düzgün kart yok. Normal de RX 570 çok rahat sığardı sisteme. Samsung 960 Evo ekleyecektim, ancak okuma yazma hızı bunun aha hızlı diye ekledim. Arasında 100TL oynuyor. Kasa olarak masterbox seçtim ancak o fiyat tabında siz zevkinize uygun seçebilirsiniz. Sıvı soğutma AM4 desteği mevcut.

Dostum kullandığınız programlar ekran kartına da yük bindiren programlardan 3D modelleme yapma ve bazı fizik hesaplamaları artık ekran kartında da işlenildiği için ekran kartına da önem göstermelisiniz. AMD'nin yeni işlemcilerinde performans isteyen kullanıcılar anakarta da önem göstermeli. RAM hususunda ise 3000-3200 MHZ RAM kullanmanız yararınıza olacaktır, 16 hatta 32 GB bile kullanmanız işlerinizi hızlandıracaktır. Bence R5 1600X te gayet başarılı bir işlemci ve 1800X ile aynı çekirdekleri kullandığı konusunda da dedikoduları var(sadece 2 çekirdek eksiği var) fiyatı aşağı çekmek için 1600X kullanılabilir. XFR teknolojisi olduğu için de güzel bir sıvı soğutma iyi olacaktır(daha yüksek frekanslara otomatik olarak kendisini O.C. yapabilmesi için).

Değerli yorumların için teşekkür ederim birkaç sorum olacak (selam verdik borçlu çıktık diyebilirsin sorularım biraz fazla :D)

1. Seçtiğim ekran kartı yeterlimidir ?
2. Daha öncesinde render aldınmı bilmiyorum ama örnek olarak i5 4 çekirdek işlemcili bir bilgisayarda render penceresinde aynı anda 4 kare işlem yaparken i7 8 çekirdek işlemcide 8 adet kare işlem yapıyor.

Ryzen 7 ve Ryzen 5 i karşılaştıracak olursak Ryzen 5te 6 core 12 threads varken Ryzen 7 de 8 core 16 threads var. Yani Ryzen 5 te 12 işlem karesi Ryzen 7de ise 16 kare aynı anda işlem yapabilecek .

Sonuç olarak Ryzen 7de 4 kare aynı anda fazladan işlem yapabilecek yani i5 yerine i7 işlemci seçmek gibi yanlış düşünüyorsam düzeltin lütfen .
3.Şuan kullandığım bilgisayar msı ge 60 8gb1300 mh ram kullanıyorum ve ekran kartıda gtx 660 m ve yüksek poligonlu modellemelerde bile ufak kasılmalar dışında yeterli oluyor ama 16 gb 3000mh kullanmakta fayda var ama 32 GB ın benim için fazla olacağını düşünüyorum

Eki Görüntüle 244177

Böyle ham güce yönelik bir sistem olabilir. Ekran kartı olarak 1050Ti ekledim, malum stok sorunları nedeniyle başka düzgün kart yok. Normal de RX 570 çok rahat sığardı sisteme. Samsung 960 Evo ekleyecektim, ancak okuma yazma hızı bunun aha hızlı diye ekledim. Arasında 100TL oynuyor. Kasa olarak masterbox seçtim ancak o fiyat tabında siz zevkinize uygun seçebilirsiniz. Sıvı soğutma AM4 desteği mevcut.

Dostum çok iyi bir sistem olmuş gerçekten ancak monitör yok. Monitör eklediğimizi varsayarsak mecburen yine işlemci 1700x veya 1700'e düşecektir muhtemelen.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı