Ryzen 7 2700 SOC Voltaj

Makaleler
3
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
-
Selamlar, işlemcime yaklaşık 4 saattir overclocklu şekilde Aida64 ile stres testi uygulamaktayım. Sormak istediğim birkaç şey var. Birincisi 1.35 Voltaj ile 4.1 GHZ OC'li şekilde 30 dakika boyunca test uyguladım. Herhangi bir sıkıntı olmadı.

1. Bu voltaj ile, özellikle bu işlemcide bu frekans için yakaladığım 1.35volt değeri nasıl yorumluyorsunuz ?
2. Stres testinin sonunda işlemicinin sıcaklığı 88 derece idi, soğutucum Cryorig H5 Universal ve kutunun içinden çıkan güçlü bir macun olan Cryorig CP7'yi kullanıyorum. Sıcaklık değerleri bana son derece absürd geldi. Daha düşük değerler bekliyordum açıkçası. Kasanın hava sirkülasyonu iyi konumda. Ayrıca testten sonra CS GO Deathmatch girerek 57 C*yi işlemci geçmedi. Bildiğim kadarıyla bu denli uçurum fark olmaması gerekiyordu ?

Sonuç olarak slikon piyangosunu mu buldum yoksa piyango ben mi oldum ? :LOL:

Son düzenleyen: Moderatör:
En azından CS:GO için yazdığınız sıcaklık değerlerini yorumlayayım: Yaptığınız stres testi tüm işlemci çekirdeklerine %100 yük bindirdiği için sıcaklığın yüksek olması normal. CS:GO'da işlemciniz %100 kullanılmadığı için normal olarak sıcaklık düşük olacaktır. Bu diğer oyunlar için de geçerli. Herhangi bir ekran kartına darboğaz yapmayacağı için işlemciniz hiçbir zaman oyunlarda %100 çalışmayacaktır. O yüzden 70 dereceden yüksek bir sıcaklık göreceğinizi sanmıyorum.

Stres testini günlük kullanımla karşılaştırmamak lazım. Sistemi testlerdeki kadar yoracağınızı hiç sanmam. O yüzden test sonuçlarının stabillik sağlayıp sağlamadığını görsen yeterlidir. Testlerde alınan sıcaklık değerlerine kafayı takmamak lazım.

Son düzenleme:
Stres testini günlük kullanımla karşılaştırmamak lazım. Sistemi testlerdeki kadar yoracağınızı hiç sanmam. O yüzden test sonuçlarının stabillik sağlayıp sağlamadığını görsen yeterlidir. Testlerde alınan sıcaklık değerlerine kafayı takmamak lazım.
En azından CS:GO için yazdığınız sıcaklık değerlerini yorumlayayım: Yaptığınız stres testi tüm işlemci çekirdeklerine %100 yük bindirdiği için sıcaklığın yüksek olması normal. CS:GO'da işlemciniz %100 kullanılmadığı için normal olarak sıcaklık düşük olacaktır. Bu diğer oyunlar için de geçerli. Herhangi bir ekran kartına darboğaz yapmayacağı için işlemciniz hiçbir zaman oyunlarda %100 çalışmayacaktır. O yüzden 70 dereceden yüksek bir sıcaklık göreceğinizi sanmıyorum.

Peki 1.35 voltaj ile bu işlemcide 4.1Ghz değerini yakalamamı nasıl buluyorsunuz ? Sizce 4.2 yi zorlamalı mıyım ? Eğer zorla derseniz bırakmam gereken maksimum voltaj kaç olmalı, hangi noktadan sonrası sıkıntı teşkil eder ?

MSI anakartlarda önerdiği voltaj limitini aştığında tehlike göstergesi değer kırmızı renk oluyor. Asus anakartlarda da böyle bir şey varsa önerilen voltaj limitini görmüş olursun. Kendin denemen lazım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı