Ryzen 7 2700x 95 dereceye kadar çıkıyor

Daha fazla  
3 gün önce bilgisayar topladım.
Ryzen 2700X
ASUS RTX 2080
750W güç kaynağı.

AİDA64 ile kararlılık testi yaptığımda 97 dereceye kadar çıkıyor CPU. Ekran kartı 75-80 derece falan. BF5'e girince de aynı değerler. HwMonitor'den de takip ettim değerler aynı. BIOS güncel.
Boşta iken değerler;
Ekran kartı-40-50
CPU-40-50

Bir de CW sorunu var galiba. Sadece oyuna girince güç kaynağından cız sesi geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi havalandırmaya sahip olmayan kasalarda bu yüksek TDP li işlemciler adeta fırın etkisi yaratıyor. çok fazla ısı açığa çıkarıp birde stok fan ile kullanılınca bütün ısı kasa içine üfleniyor.
çözüm 1 ya kule tipi soğutucu alıp ısınan havayı doğrudan kasanın dışına atılacak şekilde montaj yapacaksınız( hava çıkış noktası kasanın arkasında yada üst tarafında ise ona göre konumlandırabileceğiniz bir soğutucu gerekli)
çözüm 2 yada Kasa içerisine serin hava üfleyen öne veya alta 2 adet, +kasa içerisinden sıcak havayı dışarı tahliye eden 2 yüksek CFM değerli kasa fanı 12 yada 14 CM kasanızın müsade ettiği ölçüde seçebilirsiniz.
eğer Kasa havalandırmanız iyi ve ayrıca stok fanıda kullanmıyorsanız kesinlikle soğutucu montajı hatalı. işlemci soğutucusunu söküp bir kılavuz izleyip adım adım kurulumu doğru yaptığınızdan emin olun.
Kolay gelsin, iyi forumlar

2700x kendi overclock sistemini kullanıyorsan XFR2 onu kapatıp manuel olarak overclock yapman lazım çünkü XFR2 ile verilen voltaj değerleri çok yüksek bendede aynı problem vardı . XFR 2 ile ihtiyaç oldumu 4.2 ye çekiyor atıyorum 4 voltaj veriyor. ben onu kapatıp 4.2 sabit hızda 3.2125 gibi bir rakamda kullanıyorum buda ısınmasının önüne önemli derecede geçiyor. Ayrıca sıvı soğutma alıp şuanki derecelerimi maksimum 55-60 kadar görüyorum sıvı soğutma tavsiye ederim bütçen varsa.

Kullandığınız işlemci için maksimum sıcaklık değeri AMD tarafından 85 derece olarak belirtilmiş. Umarım yüksek ısıdan dolayı işlemciye zarar gelmemiştir.
Eğer şuanda ekstra soğutma için bütçeniz yoksa bios ayarlarından core performance boost özelliğini kapatabilirsiniz. İşlemci performansında düşüş meydana gelir fakat sıcaklıklarda da hissedilir derecede düşüş sağlanmış olur.

Son düzenleme:
Kasa havalandırmasını iyileştirin. Ayrıca işlemci fanı ve işlemci arasında boşluk kalmış olabilir. Heatsink yüzeye tam değmiyorsa sıcaklık yüksek olur, kontrol ediniz.

İşlemcinizin yanında gelen soğutucu iyi bir işlemci soğutucu. Montaj sırasında mandalını tam sıkmamış olabilirsiniz. O soğutucuyu kullananların sıklıkla yaptıkları bir hata. Eğer böyle bir hata yapmadıysanız BIOS'tan core performance boost özelliğini kapatın. Bu da çözüm olmazsa UV uygulayın. Bu da sorunu çözmezse işlemciyi garantiye yollayabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı