Ryzen 7 2700X düşük GPU kullanımı

Arkadaşlar eğer bir sıkıntı yok ise Ryzen 7 1700X ile arasında neden hiç tek çekirdek performans farkı yok.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı123.PNG
    Ekran Alıntısı123.PNG
    505,3 KB · Görüntüleme: 31
Arkadaşlar eğer bir sıkıntı yok ise Ryzen 7 1700X ile arasında neden hiç tek çekirdek performans farkı yok?
Benzer mimariye sahipler. İlk olarak Zen 2 (Ryzen 3000) mimarisi ile tekli çekirdek performansları arttı, sonrasında Zen 3 (Ryzen 5000) ile çok iyi iş başardılar.

Aynı şekilde 2700X kullanmaktayım. 3.95 GHz CPU, 3466 MHz bellekler ile 1020-1050 arası puan alıyorum. Buna göre ilk karşılaştırmayı yapabilirsiniz. 3.7 GHz frekansında ise 850-900 arası bir şeydi puan.

4 GHz frekansta 992 skor elde ettim. Açıkçası bana biraz düşük geldi. Sizce normal mi?

Benzer mimariye sahipler. İlk olarak Zen 2 (Ryzen 3000) mimarisi ile tekli çekirdek performansları arttı, sonrasında Zen 3 (Ryzen 5000) ile çok iyi iş başardılar.

Yani sıkıntının belleklerden kaynaklı olabileceğini mi? Söylüyorsunuz.

Kesin değil, tahmin. Onun dışında yine diğer arkadaşların dediği gibi 1080P için biraz fazla güçlü bir kart kullanıyorsunuz.

Çoklu çekirdek testi başlattığım zaman bilgisayar kapandı. Ankarttan her şey'i stock ayarlara aldım. Büyük ihtimalle dediğiniz gibi yeni nesi oyunlarda ekran kartına daha fazla yük binince bu sorunu yaşamayacağıma inanıyorum.

Demek ki 4 GHz için verdiğiniz voltaj yetersiz. Cinebench testlerinde işlemci, ciddi anlamda güç çekiyor. Bu yüzden voltaj yetersizliği durumunda böyle sonuçlar doğabiliyor.

Tüm çekirdekler anca 3850 MHz'de otomatik voltaj ile düzgün çalışabildi. Stok ayarlara çekince BIOS'tan Core Boost galiba açıldı. Tek çekirdek testi şu an 4150 MHz'de tekrarlanıyor.
Tek çekirdek skoru 992'den 1027'ye çıktı.
Arkadaşlar sorunun kaynağını tespit ettim. Sıkıntılı parça güç kaynağı gibi duruyor. RX 5700XT oyun içerisinde 140W tüketebiliyor. Ryzen 7 2700X ise 70W'ı geçemiyor. Ek olarak zamanında kasa ile birlikte aldığım 600W'lık güç kaynağının 80+ sertifikası olmadığını öğrendim. Bu sebepten dolayı Corsair yarı modüler 750W Gold sertifikalı güç kaynağını sipariş verdim. Kısaca sistem yeteri meyve suyu alamadığı için düşük GPU kullanımı veriyormuş ve işlemci yüksek frekanslara çıkamıyormuş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı