Ryzen 7 2700X Sabit 4.1 GHz'de Çalışması

130681

Kilopat
Merhabalar. Minimum hızı 3.7GHz olan Ryzen 7 2700X işlemcim boşta bile sabit 4.1-4.2GHz hızında çalışıyor. Bunun herhangi bir sıkıntısı olur mu? Boşta daha düşük hızda kullanabilmenin yolu var mıdır? Ryzen 7 1800X işlemciye sahip arkadaşımda ise bu oran kullanıma göre 3.6-3.8GHz arası değişmekte. Benim işlemcimin aksine değişken. BIOS'ta D.O.C.P. profili kapalı sadece RAM'leri 3200MHz ve 1.35 voltajda, diğer her şeyi otomatikte çalıştırıyorum. Ryzen Master programında ekran görüntüsünde görüldüğü üzere bütün çekirdekler 4GHz civarı çalışmaktalar. Yukarıda kırmızı ile yazan EDC (CPU) adlı bölümü anlayamadım. Bir yerde sıkıntı mı var demek? Şimdiden teşekkürler.
Sistemim:
  • AMD Ryzen 7 2700X - Wraith PRISM Stock Fan
  • Asus TUF X470-PLUS Gaming AMD 3200MHz
  • MSI GeForce GTX 1080 GAMING X 8G
  • CORSAIR VENGEANCE LED 16GB (2x8) DDR4 DRAM 3200MHz
  • Thermaltake Toughpower Grand 750W Full Modular 80+ Gold
dasda.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Chipset sürücüsünü yükle. Yüklü ise güç seçenekleri yüksek performansta olmasın.
Chipset sürücüsü yüklü ve güç seçenekleri de Ryzen Balanced'da şu anda.

Ne istiyorsun abi işte ne güzel kendini kullanıyor.
Kullanıyor kullanmasına da boşta iken tam performans kullanması sizce de saçma değil mi? Arkadaşın bilgisayarında bu performans yaptığı işe göre değişir iken bende niye hep tam performansta anlamış değilim.

Boştayken tek çekirdek mi bu şekilde çalışıyor?
Bütün çekirdekler aynı 4GHz olarak çalışıyor gözüküyor. Sorduğum kişilerde sorun olmaz vs. dedi ama boştayken bile böyle çalışması çok saçma geliyor. Aynı işlemciyi kullanan birileri de yazsa keşke.

Güç kaynağından memnun musunuz? Rahatsız edici ses yapıyor mu? Overclock işlemler için konnektör girişleri yeterli mi? @130681
Gayet memnunum. Hiç ses duymuyorum PSU'dan smart zero fan özelliği var, yeterli girişi var ama overclock yapmadığım için bilmiyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı