Ryzen 7 2700X ve RX 590 sistem düşük GPU kullanım problemi

Arda Demirbaş

Hectopat
Ekran kartımda yakın zamanda kafama takılan bir soru var. Oynadığım çoğu oyunun sistem gereksinimlerine baktığım zaman sistem gereksinimleri kısmına yetiyor hatta geçiyor bile ama ben çok alakasız değerler alıyorum. Örneğin Arkham Knight oynarken FPS 70'yi bile geçmiyor (ultra-medium fark etmez) ama internetten FPS testlerine baktığım zaman ultra ayarlar olmasına rağmen videoyu çeken kişi video çekerken bile 90 FPS alıyor. Başka bir oyuna geçersem örneğin Fortnite'a, tekrardan "en düşük ayarlarda" 144 FPS alıyorum ve bu çoğu zaman 30'a çakılıyor ve oyunumda ani donmalar oluyor . FPS testlerine tekrardan bakıyorum ve adam oyundan 300 FPS sabit alıyor. Aynı şekilde GTA V, RE2 gibi oyunlarda da oluyor. ve GPU kullanımım %50 yi geçmiyor.Büyük ihtimal sorun ramımın çift kanal olmaması olabilir. Yardımlarınızı en kısa sürede bekliyorum

• Ekran kartım: Sapphire Nitro+ RX 590 8G G5 Special Edition 8GB 256Bit
  • İşlemcim: AMD Ryzen 2700X
  • RAM: G.Skill 8 GB Sniper X DDR4 3000MHz CL16 1.35V Single RAM (Tek Kanal)
  • Güç kaynağım: 600W (Şu anda markasını bile bulamadım, o zamanlar kutuları atıyordum, 80+sertifikası yoktur. )

Dediğim FPS testleri:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Dosya Ekleri

• PALADİNS KASMA.png
    PALADİNS KASMA.png
    783,6 KB · Görüntüleme: 61
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    57,9 KB · Görüntüleme: 43
Bellek darboğazı yaşıyor olabilirsiniz. O sistem için bellek gerçekten az. En azından 2. modülü alıp 16 GB yapın. Bu arada OSD'de "Mem" olarak belirtilen, ekran kartının mı, sistemin mi belleği?

Büyük ihtimal sorunun tek kanal RAM kullanman. Çift kanal bellek teknolojisine geçersen çok büyük artış sağlarsın. İzlediğin kanallar da çift kanal kullanıyor zaten. O sistemde tek kanal kullanmak da büyük ayıp. Ayrıca sertifikasız ne olduğu bilinmeyen markaya cidden sistemi emanet ederken içiniz rahat ediyor mu? Ben olsam acilen değiştiririm. RAM takviyesi ve güzel bir PSU ile sistem dengelenir.

Bellek darboğazı yaşıyor olabilirsiniz. O sistem için bellek gerçekten az. En azından 2. modülü alıp 16 GB yapın. Bu arada OSD'de "Mem" olarak belirtilen, ekran kartının mı, sistemin mi belleği?

MEM dediğiniz bellek oluyor.

Büyük ihtimal sorunun tek kanal RAM kullanman. Çift kanal bellek teknolojisine geçersen çok büyük artış sağlarsın. İzlediğin kanallar da çift kanal kullanıyor zaten. O sistemde tek kanal kullanmak da büyük ayıp. Ayrıca sertifikasız ne olduğu bilinmeyen markaya cidden sistemi emanet ederken içiniz rahat ediyor mu? Ben olsam acilen değiştiririm. RAM takviyesi ve güzel bir PSU ile sistem dengelenir.

Attığınız videolarda iki tarafında GPU kullanımı %90'dan fazla oluyor.Benim attığım fotoğraflara bakarsanız birinde %30 diğerinde ise %2 leri görüyorsunuz

Ram 6 gb kullaniyor ısı kaynaklı olabilir

Videolar bana ait değil alt taraftaki fotoğraflar bana ait. Isım oldukça iyi hatta o kadar iyi ki çoğu zaman fanlar dönmüyor.

Dostum, öncelikle sorunun kaynağını sende biliyorsun sanırım. Örnek gösterdiğin videolardaki arkadaşlar çift kanal kullanırken sen tek kanal kullanıyorsun. Üstelik güncel oyunlarda 8GB ramin darboğaz yaşatacağını az çok hepimiz biliyoruz. Sana tavsiyem ram takviyesi yapman ve PSU değişimine gitmen olacak... (Sistemde hali hazırda ssd yoksa PSU'dan önce onu hallet...)

Tek kanal bellekle GPU kullanımı düşüşü yaşayan milyonlarca konu var. Araştırıp bakabilirsin. Sorunun RAM olduğunu belirtiyorum. RAM alırsanız sorun çözülecek. Sorun yazılımsal değil.

RAM eklemek sistemi rahatlatır ancak GPU kullanımını %90 üstüne çıkarmaz. Anlattığın olay darboğaz. İlk sistemimde aynı sorunu yaşadım. RAM ekledim çözemedim en son işlemciyi değiştirdim. Ancak senin sisteminde RAM hariç darboğaz yapacak parça görmüyorum.Sende ki durum nedir bilemiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı