Ryzen 7 2700X ve RX 590 sistem düşük GPU kullanım problemi

@LeFeyn Ryzen 7 2700X, RX 590'a darboğaz yapmaz. Bende Ryzen 7 2700 var o bile yapmıyor, 2700X mi yapacak? Sorun bellekten kaynaklanıyor.

hocam üsteki atılan videoda "tek kanal vs çift kanal" iki tarafta %90 gpu kullanımı alıyor bence sorun bellekten olmayabilir. Sonuçta işin sonunda para ile alınan bir şey olduğu için ram al çözülür mantığı çok saçma.

Tek kanal bellekle GPU kullanımı düşüşü yaşayan milyonlarca konu var. Araştırıp bakabilirsin. Sorunun RAM olduğunu belirtiyorum. RAM alırsanız sorun çözülecek. Sorun yazılımsal değil.

Dediğim gibi videoda iki tarafta çoğu oyunda GPU kullanımları neredeyse %90 ın üstünde bazı oyunlarda eşitler.Dediğiniz"Tek kanal bellekle GPU kullanımı düşüşü yaşayan milyonlarca konu var. Araştırıp bakabilirsin." lafı da tekrardan saçma çünkü bazı konularda ise aldım hiç bir sıkıntı değişmedi gibi şeyler de okudum.

@LeFeyn Ryzen 7 2700X, RX 590'a darboğaz yapmaz. Bende Ryzen 7 2700 var o bile yapmıyor, 2700X mi yapacak? Sorun bellekten kaynaklanıyor.
Bende zaten R7 2700X 590'a darboğaz yapıyor demedim. Yaşadığı sorun darboğaz gibi. Sistemde RAM hariç darboğaz yapacak parça yok ama RAM ekleyince de GPU %90 üstünü muhtemelen görmeyecek onu belirttim.

Bellek kaynaklı diyelim şimdi ayarlari deyistirip deneyelim ram kullanımı 4.5gb olacak ayarlar 1600 900 olsun low ayarlarda durumu nedir oyun son yamalari yüklümü windows 10 güncelmi sistemde antivirus varmi görev yöneticisini gpuz yi açin anlik durumu kontrol edin 15 dk sonra fps deyişicekmi bakın

Dikey senkronizasyon açıksa ya da, oyun %90'ın üstüne kullanım istemiyorsa kart, neden zorlansın?

Peki attığım videolarda neden kullanım %99 ?

Bende zaten R7 2700X 590'a darboğaz yapıyor demedim. Yaşadığı sorun darboğaz gibi. Sistemde RAM hariç darboğaz yapacak parça yok ama RAM ekleyince de GPU %90 üstünü muhtemelen görmeyecek onu belirttim.

Ben de aynı şekilde ram ekleyince düzeleceğini düşünmüyorum çünkü vs videolarında 2 tarafta birbirine çok yakın kullanım değerleri alıyor oradaki fark FPS farkları oluyor

GTX 1050 dizüstümde GTA V'de %30 GPU kullanımı alıyordum. FPS 25-30 civarına geziyordu düşük ayarlarda. Yüksek ayarlarda FPS daha çok düşüyordu. Bellekten sonra darboğaz kalkacaktır.

GTX 1050 dizüstümde GTA V'de %30 GPU kullanımı alıyordum. FPS 25-30 civarına geziyordu düşük ayarlarda. Yüksek ayarlarda FPS daha çok düşüyordu. Bellekten sonra darboğaz kalkacaktır.

GTA V'i denemedim,
onu bilemem ama bu attığım videolardaki oyunları denedim ve bunlarla aynı GPU değerlerini almadım.

Dostum driverlarının güncel olduğundan eminsen , ram dışında bir sorun olduğunu düşünmüyorum açıkçası...

Yazdığınız gibi gittim tekrar kontrol ettim. Son sürüm Adrenalin 19.11.1 yüklü. Ama ilk sayfada atılan video gerçekten kafamı çok karıştırdı. Tek kanal da çift kanal da GPU kullanımları neredeyse aynı fps değerleri farklı
Edit olarak atıyorum biraz önce tekrardan fortnite'a girdim ve GPU kullanımım %12 yi 1 gram bile geçmedi ve en düşük aylarda max 90fps alıp bazende 30 lere düştüğünü gördüm ram alman lazımdan başka cevabı olan var mı ?

Dosya Ekleri

• fortnite kasma 2.png
    fortnite kasma 2.png
    330,4 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı