Ryzen 7 3700X ısınma problemi

peki güç seçeneklerinde soğutma ilkesini edilgende bırakmama min. frekansta çalışmasını mı sağlayacak sürekli olarak oyunlarda vs. kendisi artış göstermeyecek mi ben böyle ayarlamak istiyorum aslında boşta iken 3.6 gezinsin oyun , yükte vs. 4.4 turboya geçsin mesela
edit :soğutma ilkesini edilgen yaptım. işlemci hala 4.2 ghz
Edilgen yaptığın halde işlemci hızın düşmüyorsa bios üzerinde custom pstates/thorottling kısmında bütün frekanslar aynı en yüksekte ayarlı yapabiliyorsan onu düzenle. Yada windowsunda bir sıkınti var.

Kafayı yemek üzereyim şuan core performance boost kapattım voltajı 1.01v kadar çekti ve işlemci stabil 3.6 da kaldı mesela oyun vs girdiğimde bu değer turbo olmuyor sabit 3.6 da kalıyor

Core boost kapattığında işlemci turbo frekansına çıkmaz. İşlemci frekansını yükseltmelisin.
O zaman nasıl bir yol izlemem lazım core performance boostu geri açmam mı lazım ben stabil bir şekilde yük altında olmadan 3.6 ghz ve yük gerektirdiği durumlarda turboda çalışmasını istiyorum
O zaman nasıl bir yol izlemem lazım core performance boostu geri açmam mı lazım ben stabil bir şekilde yük altında olmadan 3.6 ghz ve yük gerektirdiği durumlarda turboda çalışmasını istiyorum
İşlemci sıcaklığı oyunlarda vs voltaj yüksek gelirken öyle çok ısınmıyordu fakat frekans sabit 4.2 de çalışıyordu

İşlemci sıcaklığı oyunlarda vs voltaj yüksek gelirken öyle çok ısınmıyordu fakat frekans sabit 4.2 de çalışıyordu
İşlemci hızını yükselticeksin voltage değerini ayarlıcaksın stabil bir şekilde. Sonrasında states ayarlaman gerekir. Hatta sen hiçbir işlem yapmadan biosunu resetle ve o şekilde bu yolu izle. Dediğim gibi ne gibi ayarların değiştiğini bilmediğim için windowsta sorun olma ihtimali var. Attığın resimdeki minimum işlemci frekansı %0 bu güç sekmesi için pek normal değil. Bunun gibi başka ayarlarıda karıştırdıysan ozaman temiz kurulum yaparsın kafan rahat olur.

Anakartınız için olan en son BIOS güncellemesini yapın. AGESA 1.0.0.4 ile bayağı bir problem giderildi, bunlara boşta yüksek frekanslarda çalışma ve fazla ısınma da dahil. B450 Gaming Plus MAX için AGESA 1004 güncellemesi çıktı diye biliyorum.

Güç sekmesinde performans ve enerji varsa sende şöyle olmalı bundanda olabilir.
Ek Açıklama 2019-11-24 133113.png

Core Performance Boost ayarını kapatırsanız çok fazla performans kaybı yaşamazsınız. Sadece voltaj değeri sabitlenir, ısı düşer.
kapattığımda 3.6ghz de sabit kalıyor bu sefer. Attığım fotoğraflardaki gibi core performance boost açık bıraksam gelen voltajdan vs oyunlarda yük altında çok fazla ısınma yaşar mıyım sürekli sabit 4.2 ghzde çalıştığı zaman?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı