Ryzen 7 3700X ısınma sorunu

noName12

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar işlemcimi kutusundaki fan ile kullanıyorum ama işlemci oyunlarda yük altında ( %70 %80 ) 85 90 dereceye çıkıyor. BIOS ayarlarından fan Turbo ayarlarda. Kasam Power Boost X59 ve çok rahat hava alıyor bilgisayar. Neler yapabilirim?

Kaliteli bir termal macun sürüp BIOS update yapmanızı öneririm. Bide şu var, benim Ryzen 9 3900x 10 derece civarı fazla gösteriyor. Nasıl bundan emin olabiliyorsun dersen, aynı anakart aynı işlemci hatta aynı sistemi kullanan farklı bir kişide boşta 40 derece olan işlemci bende boşta 51 derece. Bu kanıt olamaz derseniz de BIOS üzerinden 70 derecede fan hızını %100 yaptığımda bu sıcaklık 80 dereceyi görmeden %100 olmuyor. Ayrıca işlemciden üflenen hava buz gibi :). Bendeki fark tam 10 derece yani imzamdaki sistemde. Gösterdiğinden 10 derece serin çalıştığını varsayarsak sizinki 80'leri görüyor diyelim. Kaliteli bir termal macun uygularsanız bence çözülecek gibi. Ve yapmadıysanız BIOS update.

Bunun yanında AIDA64 programında 2 tane sıcaklık şeysi var, teki CPU DIYOT diğeri CPU. Anladığım kadarıyla Ryzen 3. nesilde CPU sıcaklığını değil de işlemciden 10 derece fazla olan CPU DIYOT sıcaklığını gösteriyor belli göstergelerde. Ama aslında orjinal sıcaklığı CPU yazan yani bu sonra yeni gelen BIOS Update ile dengeleniyormuş.

Merhabalar işlemcimi kutusundaki fan ile kullanıyorum ama işlemci oyunlarda yük altında ( %70 %80 ) 85 90 dereceye çıkıyor. BIOS ayarlarından fan Turbo ayarlarda. Kasam Power Boost X59 ve çok rahat hava alıyor bilgisayar. Neler yapabilirim?
Çok rahat hava aldığından emin miyiz? Eğer macun ve fanlarınızın yönleri doğruysa öndeki cam paneli çıkarıp bir de öyle dener misiniz? O fanların önünü kapatıp nasıl soğutmalarını bekliyorlar hala anlamış değilim. En sevmediğim kasa tipi.

Son düzenleme:
WhatsApp Image 2020-06-25 at 4.54.57 AM.jpeg

Kaliteli bir termal macun sürüp BIOS Update yapmanızı öneririm. Bir de şu var, benim Ryzen 9 3900X 10 derece civarı fazla gösteriyor. Nasıl bundan emin olabiliyorsun dersen, aynı anakart aynı işlemci hatta aynı sistemi kullanan farklı bir kişide boşta 40 derece olan işlemci bende boşta 51 derece. Bu kanıt olamaz derseniz de BIOS üzerinden 70 derecede fan hızını %100 yaptığımda bu sıcaklık 80 dereceyi görmeden %100 olmuyor. Ayrıca işlemciden üflenen hava buz gibi :). Bendeki fark tam 10 derece yani imzamdaki sistemde. Gösterdiğinden 10 derece serin çalıştığını varsayarsak sizinki 80'leri görüyor diyelim. Kaliteli bir termal macun uygularsanız bence çözülecek gibi. Ve yapmadıysanız BIOS Update.

Bunun yanında AIDA64 programında 2 tane sıcaklık şeysi var, teki CPU dıyot diğeri CPU. Anladığım kadarıyla Ryzen 3. nesilde CPU sıcaklığını değil de işlemciden 10 derece fazla olan CPU dıyot sıcaklığını gösteriyor belli göstergelerde. Ama aslında orijinal sıcaklığı CPU yazan yani bu sonra yeni gelen BIOS Update ile dengeleniyormuş.

BIOS güncel Wraith prizm fanının altındaki macunu kullanıyorum programlarla da test ettiğimde aynı sonucu alıyorum kasa çok rahat hava alıyor.
Fan tam oturmamış olabilir mi normal değerler değil gibi geldi. Hiç baktınız mı videolara?

Fan da sıkıntı yok oturdu. İnternettekiler pek yükte bu sıcaklıkları vermedi.
Çok rahat hava aldığından emin miyiz? Eğer macun ve fanlarınızın yönleri doğruysa öndeki cam paneli çıkarıp bir de öyle dener misiniz? O fanların önünü kapatıp nasıl soğutmalarını bekliyorlar hala anlamış değilim. En sevmediğim kasa tipi.

Kasa yandan hava alıyor önü kapalı yanlarında delikleri var resimde mevcut.
.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-06-25 at 4.59.37 AM.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-25 at 4.59.37 AM.jpeg
    99,3 KB · Görüntüleme: 49
Sorunu nasıl çözdünüz? Neden kaynaklı imiş? Benzer sıkıntı yaşayan olursa buralarda bulabilsin en azından. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı