Ryzen 7 3700x Sıcaklık Sorunu

HalilAtaoğlu

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba haftasonu bir bilgisayar topladım ve işlemcide sıcaklıkla ilgili bir problem var. Boşta 55 derece yükte 85 derecelerde. Önceki işlemcim FX 8350 ve ısınmasıyla ünlü olan bir işlemci o bile yükte 70 dereceyi geçmiyordu. Power Saving moda aldım işlemciyi sıcaklık düştü ama Benchmark'ta işlemci skorları da düştü. 2700X'in gerisinde puanlar alıyor. O kadar para verince düşük performans kullanmak istemiyor insan tabii ki. Sanırım bir sıkıntı var ama anlamış değilim. Bu işlemciyi kullananlar sıcaklık değerlerini paylaşırsa sevinirim.
Sistemim;
İşlemci: Ryzen 7 3700X
Anakart: ASUS STRIX X570 F
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 3200 MHz
Soğutucu: Cooler Master ML240L
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX GTX 1660Ti
Kasa: Cooler Master MB520

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'da Core Performance Boost açık oluyor ve dalgalanma şeklinde işlemci çalışıyor onu kapatabilirsiniz eğer isterseniz. Ayrıca termal macunu çok ince bir katman şeklinde sürüp heatsinking tam düz oturduğundan emin olunuz. Bende aynı işlemciyi kullanıyorum. Sabit 3.8 Ghz hızına ayarladım ve sıcaklık boşta 37, yükteyken 53 oluyor maksimum.

B
BIOS'da Core Performance Boost açık oluyor ve dalgalanma şeklinde işlemci çalışıyor onu kapatabilirsiniz eğer isterseniz. Ayrıca termal macunu çok ince bir katman şeklinde sürüp heatsinking tam düz oturduğundan emin olunuz. Bende aynı işlemciyi kullanıyorum. Sabit 3.8 Ghz hızına ayarladım ve sıcaklık boşta 37, yükteyken 53 oluyor maksimum.
Bu sefer performanstan ödün veriyoruz. Bende dediklerinizi yaptım 3.8’e sabitledi. Eğer bu işlemi yapacaksak neden AMD aldık ? 😁

BİOS güncellemesi varmış onu yaptım hemen ama aynı. Soğutucuyu söküp macunu çok ince sürdüm ve sağlam oturttum problem düzelmedi. Bir sıkıntı var kesin çünkü çekirdekler çalıştığı an hemen ısınıyor umarım BİOS güncellemesi ile giderilir.
B

Bu sefer performanstan ödün veriyoruz. Bende dediklerinizi yaptım 3.8’e sabitledi. Eğer bu işlemi yapacaksak neden AMD aldık ? 😁
Stok soğutucuyla bile OC yapılabilir diyorlardı işlemci daha standart frekansta ısınıyor 😃

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı