Ryzen 7 3700X overclock değerleri

B00M

Centipat
Merhaba arkadaşlar başlıktaki işlemci ile 4.4 GHz hızda 1.35W verdim. Single threads 535 multi ise 5800 çıktı fakat sıvı soğutmada var. Isınıyor 77-80 arası gidip geliyor, voltaj düşürdüğümde reset atıyor stabil değeri bilen var mı veya ayar kapatıp açmam gerekir mi? Anakart MSI MPG Gaming Plus X570.

Prime 95 small ftts testine soktunuz mu acaba işlemciyi? Orada sıcaklık 85'i geçmiyor ise bence bir sıkıntı yok gibi .4.4 GHz değeri için 1.35V gayet güzel zira benim işlemcim 1.35V LLC3 ayarında 4.3GHz'de bile stabil olmamıştı.

-Ve bahsettiniğiniz test R20 testi mi zira 5100 puandan yukarı bir sonuç alamadım o testte 4.3 GHz hızında.

Prime 95 small ftts testine soktunuz mu acaba işlemciyi? Orada sıcaklık 85'i geçmiyor ise bence bir sıkıntı yok gibi .4.4 GHz değeri için 1.35V gayet güzel zira benim işlemcim 1.35V llc3 ayarında 4.3GHz'de bile stabil olmamıştı.

-Ve bahsettiniğiniz test R20 testi mi zira 5100 puandan yukarı bir sonuç alamadım o testte 4.3 GHz hızında.

Yok hocam CPU Z testi anakart üzerinden ekstra yapmam gereken ayar var mı? Override modda kullanıyorum fanlar 58 derecede %70 çalışıyor önerin var mı?

Önerim sistemin stabilliğini Cinebench R20 ile 10 kere multi Core testi ile denemeniz. Eğer test hata verirse voltaj değeriniz düşük geliyor olabilir akabinde sıcaklıklar çok yükseliyor ise frekansı ve GHz'i yavaş yavaş düşürmeniz gerekebilir. Benim tavsiyem Max 4.35 GHz hızına 1.38 manuel voltajdan deneyerek adım adım voltaj düşürün. Her voltaj düşürmede 3 kere R20 testi uygulayın hata vermez ise 0.125 er şekilde düşürmeye devam edin hata alana kadar. Daha sonra hata aldığınız değerden 2 önceki değeri voltaj değerine girip 10 defa R20 testi 15 dk Prime95-small ftts ve OCCT linpack testlerini öneririm. Sıcaklıklar 85'i geçmezse ve testlerde hata çıkmaz ise sorunsuz kullanabilirsiniz.
-Sıcaklık dengesini tutturmak için 4.35 değil 4.30 4.25 e daha düşük voltajlar ile stabilite sağlayabilirsiniz. Benim işlemcim manuel 1.28V ile 4.2 stabil çalışabiliyor. 40 dklık small ftts de çekirdek kapanması yaşamıyorum.

Önerim sistemin stabilliğini Cinebench R20 ile 10 kere multi Core testi ile denemeniz. Eğer test hata verirse voltaj değeriniz düşük geliyor olabilir akabinde sıcaklıklar çok yükseliyor ise frekansı ve GHz'i yavaş yavaş düşürmeniz gerekebilir. Benim tavsiyem Max 4.35 GHz hızına 1.38 manuel voltajdan deneyerek adım adım voltaj düşürün. Her voltaj düşürmede 3 kere R20 testi uygulayın hata vermez ise 0.125 er şekilde düşürmeye devam edin hata alana kadar. Daha sonra hata aldığınız değerden 2 önceki değeri voltaj değerine girip 10 defa R20 testi 15 dk Prime95-small ftts ve OCCT linpack testlerini öneririm. Sıcaklıklar 85'i geçmezse ve testlerde hata çıkmaz ise sorunsuz kullanabilirsiniz.
-Sıcaklık dengesini tutturmak için 4.35 değil 4.30 4.25'e daha düşük voltajlar ile stabilite sağlayabilirsiniz. Benim işlemcim manuel 1.28V ile 4.2 stabil çalışabiliyor. 40 dklık small ftts de çekirdek kapanması yaşamıyorum.

Şu anki değer ile Prime 95 small ftts açtım anında reset attı sizin söylediğiniz değerleri deneyeceğim.

Her işlemcinin farklı değerleri vardır uzun denemeler sonucunda bulunabilir. Redditte insanların verdiği voltajlara bakarak denemeye başlamak için ortalama bir değer bulunur. 1.38V vererek 4.3 deneyerek başlayabilirsiniz. Testler sonunda çökme olmaz ise ister voltajı düşürürsünüz ister hızı yükseltirsiniz ve tekrar test edersiniz.

Her işlemcinin farklı değerleri vardır uzun denemeler sonucunda bulunabilir. Reddit'te insanların verdiği voltajlara bakarak denemeye başlamak için ortalama bir değer bulunur. 1.38V vererek 4.3 deneyerek başlayabilirsiniz. Testler sonunda çökme olmaz ise ister voltajı düşürürsünüz ister hızı yükseltirsiniz ve tekrar test edersiniz.

Şimdi bu söylediğiniz 1.38 4.3 GHz 4875 puan verdi reset olmadı sıcaklık 80-81 derece oldu bundan sonra nasıl bir yol izlemem gerekli hocam pek bilmiyorumda söylediğinize göre hareket edeceğim.

Eğer performans artışı istiyorsanız o voltajın kaldıracağı ghz bulmak için küçük küçük hızı arttırabilirisiniz ama hız yeterli diyorsanız o hızda stabil çalışacağı minimum voltajı bulman gerekiyor. Test cinbench r20 mi 4800 puan veren.

Eğer performans artışı istiyorsanız o voltajın kaldıracağı GHz bulmak için küçük küçük hızı arttırabilirisiniz ama hız yeterli diyorsanız o hızda stabil çalışacağı minimum voltajı bulman gerekiyor. Test cinbench R20 mi 4800 puan veren.

4.35 1.325V değer denedim Cinebench R20'de 75 derece oldu CPU Z 70 derece.
Hocam 4.35 GHz en stabil 1.325'de çalışıyor şu an 1.30'da çalıştırdım Cinebench'in yarısında reset attı ama CPU Z reset atmadı düşüncen nedir?

Son düzenleme:
CPU Z o kadar zorlayıcı bir test değil. Ben hiçbir zaman işlemciyi Full yüke sokmam diyor isen 10 defa R20 testini geçen işlemciyi bence günlük kullanabilirsin. Ama tertemiz olsun ben her türlü testimi yapayım stabilitemi sıcaklık değerlerimi ayarlayım diyor isen OCCT Prime 95 small ftts testlerini 20 dk yap çekirdek kapanmaz ise hata çıkmaz ise stabil bir şekilde kullanabilirsiniz tahminimce. 1.3250'de 4.35 çalışıyorsa eğer çok iyi bir değer bence bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı