Ryzen 7 3700X sistemde donma sorunu

mgondem

Centipat
Herkese merhaba arkadaşlar. 2 günlük araştırma sonucunda kendi sistemimi topladım. Konu hakkında çok az bilgim olmasına rağmen tüm parçaları kedim aldım ve montajını da kendim tamamladım.

Sistemim çalışıyor ama bir türlü içime sinmiyor. Ufak şeylerde donma olabiliyor ya da klavyeden yazdığım yazılar geç yazılıyor. Word ile işim çok oluyor, onda bile kasma olabiliyor.

Sorun çözümü hakkında önerilerinizi beklemekteyim. Şimdiden teşekkürler.

Not : İşletim sistemi (Windows 10 Pro ) ve Office lisanslı satın aldım.

Anakart: ASUS TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) AMD X570 AM4
İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X
Ekran kartı: ASUS GEFORCE ROG-STRIX-GTX1650-A4G-GAMING 4GB GDDR5
SSD: Samsung 970 EVO MZ-V7E500BW 500 GB NVMe M.2 SSD
RAM: Kingston 8GB HyperX Fury D4 3200M HX432C16FB3/8 (x2)
PSU : Gigabyte G750H 750W 80+ Gold
Kasa: Sharkoon TG5
Monitör: Acer SA230Abi
Klavye: LOGITECH K270

Ekran kartı hiç olmamış, SSD'nizin güncellemesi var mı, baktınız mı?

Öneriniz nedir? GTX 1060'a bakmıştım ama yaklaşık 1000 TL fark vardı. Bu arada bu sistemi oyun için toplamadım.

SSD'yi kontrol ettim güncel. Ayrıca BIOS'da güncel.

Uyum problemi, hata gibi bir sorun olabilir mi? Nasıl test edebilirim?
Daha önce böyle bir problem yaşamıştım. Kablosuz set yüzünden olmuştu. Eğer var ise kablolu klavye ve mouse dener misin?

Mouse kablolu zaten. Öncesinde kablolu klavye kullanıyorum pek problem yaşamıştım. Haklı olabilirsiniz. Tekrar deneyeceğim.

Son günlerde gördüğüm en tuhaf sistemi toplamışsınız tebrikler. Kendim montaj yaptım diyorsunuz da emin misiniz herşeyi tam olarak doğru yaptığınızdan? Umarım CPU pinlerini yamultmamışsınızdır. Tek pinde bile yamulma olursa bu performansı etkiler. Eğer kasılmalar çok fazlaysa format atıp tüm driverları yeniden yükleyin. Arka planda çalışan uygulamalarınızı kontrol edin vs. Ryzen 7 3700'de performans düşüklüğü olmaması lazım gerçekten tuhaf.

Microsoft sitesinden indirip USB ile kurulum yaptım. Pek hata olacağına ihtimal vermiyorum ama sorun devam ederse bu çözümü deneyeceğim.

İşletim sisteminde kurulumda bir hata olmuş olabilir. Tekrardan kurup bakın isterseniz.
Son günlerde gördüğüm en tuhaf sistemi toplamışsınız tebrikler. Kendim montaj yaptım diyorsunuz da emin misiniz herşeyi tam olarak doğru yaptığınızdan? Umarım CPU pinlerini yamultmamışsınızdır. Tek pinde bile yamulma olursa bu performansı etkiler. Eğer kasılmalar çok fazlaysa format atıp tüm driverları yeniden yükleyin. Arka planda çalışan uygulamalarınızı kontrol edin vs. Ryzen 7 3700'de performans düşüklüğü olmaması lazım gerçekten tuhaf.

Parçaların tek tek incelemesini izledim. Akılı bilgisayar toplama robotlarından ürünleri ekledim, seçilebiliyordu. Uyumlular diye düşündüm. Oyun oynamıyorum ekran kartında biraz uyguna kaçtım. Bilindik kaliteli markaları tercih etmeye çalıştım böyle bir sistem çıktı :) Technopat videolarını sık sık izledim ama forumdan biraz geç haberim oldu. 😟

CPU konusunda çok hassas davrandım, kendiliğinden oturdu zaten. Ekran kartını metal destekli PCI-e 4.0 bağlantısına bağladım. SSD metal soğutuculu kısma bağladım. RAM 2 adet zaten. Anakartın kitapçığındaki önerilen bağlantı noktalarına bağladım.

Kurulum ile alakalı kafamdaki tek soru işareti şu, CPU güç beslemesi 8+4 pin iken aldığım PSU 8 pin 😕 araştırdım overclock yapmazsanız sorun olmaz denildi.

Kasılmalar çok yoğun değil ama ara ara oluyor. Bugün reset attı mesela kendi kendine. Bir de uyku moduna girdiği zaman çok geç açılıyor.

Eski laptopum ile kıyaslıyorum (i7 4700HQ, GTX 960M, Evo 850 250 GB ). Program analizleri daha hızlı ama normal kullanımda, ilk açılma, dosya klasör açma vs neredeyse aynı bazen daha yavaş.

Driverleri kurduktan sonra Driver Booster 7 ile kontrol ettim 1 -2 tanesi dışında (Wi-Fi Bluetooth ) güncel gözüküyordu.

Son düzenleme:
Kontrol ettim 1909 sürümü. Şu an için format fikri ön plana çıkıyor. Benim merak ettiğim sistemi test edebileceğim program falan var mı? Acaba arızalı bir parça olabilir mi?

Linkte verilen adımları takip edebilirsiniz.

Geri
Yukarı