Ryzen 7 3700X ve RTX 2070S kasa ve sıvı soğutma önerisi

Hocam NVIDIA ekran kartları ile Intel işlemciler daha iyi diye duydum. Ben de sizin gibi AMD işlemci alacaktım sonra Intel'e döndüm bunu duyunca...
Her duyduğunuza inanmayın diye de bir şey duydunuz mu? Çünkü tam bu gibi durumlarda işe yarıyor o söz :) Intel işlemcinin Nvidia kartla daha verimli çalışması gibi bir durum söz konusu değil. Google'layınca bile milyar tane benchmark çıkıyor, onları karşılaştırıp kendi sonucuna varmak da zor değil.

Sistem çok güzel, sıvı soğutmaya ihtiyaç yok. Kasa olarak Phanteks P350X öneririm. Üstüne kalan parayla da Corsair H100i PRO alabilirsiniz fakat dediğim gibi, sıvı soğutmaya ihtiyaç yok. Intel fırını değil bu :) İlla soğutmayı değiştirmek istiyorsanız Dark Rock 4, Dark Rock 4 Pro, Noctua NH-D15 falan da alınabilir. Sıvı soğutmadan aşağı kalır yanları yok.

Intel fırını değil bu
Intel fırını diyene kadar katılıyordum. Evet stok soğutucuları iyi değil fakat aynı şartlar altında Ryzen'den daha fazla veya "fırın" diyecek kadar ısınmıyorlar.

Her duyduğunuza inanmayın diye de bir şey duydunuz mu? Çünkü tam bu gibi durumlarda işe yarıyor o söz :) Intel işlemcinin Nvidia kartla daha verimli çalışması gibi bir durum söz konusu değil. Google'layınca bile milyar tane benchmark çıkıyor, onları karşılaştırıp kendi sonucuna varmak da zor değil.

Sistem çok güzel, sıvı soğutmaya ihtiyaç yok. Kasa olarak Phanteks P350X öneririm. Üstüne kalan parayla da Corsair H100i PRO alabilirsiniz fakat dediğim gibi, sıvı soğutmaya ihtiyaç yok. Intel fırını değil bu :) İlla soğutmayı değiştirmek istiyorsanız Dark Rock 4, Dark Rock 4 Pro, Noctua NH-D15 falan da alınabilir. Sıvı soğutmadan aşağı kalır yanları yok.
Cevap için teşekkürler hocam. Sıvı soğutmayla CPU 10-15 derece daha az ısınıyor diye biliyorum.

Intel fırını diyene kadar katılıyordum. Evet stok soğutucuları iyi değil fakat aynı şartlar altında Ryzen'den daha fazla veya "fırın" diyecek kadar ısınmıyorlar.
Evvvet ısınıyorlar. 7700K kullandım (Satış konum da bu), H100i v2 gibi bir soğutucuyla 70 derecenin altında çalıştığını hatırlamıyorum, OC'suz. OC'layınca R6'de bile 86-89 dereceleri görüyordum. Çok ahım şahım bir OC da değil, 4.8 GHz. Sonra değmez diyip stok kullanmaya devam ettim.
Ayrıyeten kuzenim şu an 8700 kullanıyor (K'sız, çarpan kilidi kapalı olan model) ve daha bugün "Kuzen, benim macunu yenilememiz sanırım galiba, işlemci 80 dereceleri görüyor." diye mesaj attı. Stok soğutucu da değil, MSI Core Frozr L kullanıyor. 9900K'dan falan bahsetmiyorum bile.

Cevap için teşekkürler hocam. Sıvı soğutmayla CPU 10-15 derece daha az ısınıyor diye biliyorum.
Rica ederim fakat lütfen böyle ezber bilgileri aklınızda tutmayın bile. Overclock yapmayacaksanız -ki 3700X daha nereye OC'lanabilir bilmiyorum- Ryzen'ın stok soğutucusu gayet yeterli. 60-70 dereceyi geçmeyecektir oyun oynarken. Yine de işlemcim aşırı serin kalsın diyorsanız, diğer yorumda bahsettiğim soğutmalardan birine bakabilirsiniz. Hepsi de bütçeniz dahilinde zaten.

Son düzenleme:
Evvvet ısınıyorlar. 7700K kullandım (Satış konum da bu), H100i v2 gibi bir soğutucuyla 70 derecenin altında çalıştığını hatırlamıyorum, OC'suz. OC'layınca R6'de bile 86-89 dereceleri görüyordum. Çok ahım şahım bir OC da değil, 4.8 GHz.
Ayrıyeten kuzenim şu an 8700 kullanıyor (K'sız, çarpan kilidi kapalı olan model) ve daha bugün "Kuzen, benim macunu yenilememiz sanırım galiba, işlemci 80 dereceleri görüyor." diye mesaj attı. Stok soğutucu da değil, MSI Core Frozr L kullanıyor. 9900K'dan falan bahsetmiyorum bile.
Ne kadar ilginç. Demek ki bir bütün markanın yeni ürünlerini 1-2 nesil eski ürünleriyle yargılayabiliyoruz. Üstelik aynı modelin farklı kullanıcılara göre değişmesine rağmen. O zaman AMD'de çok ısınıyor. FX serisi...

Teşekkür ederim Bora Bey.

Belki ben de 9700k' ya kayabilirim.
Aman hocam sakın öyle bir fikre kapılmayın 3700x hafife alınacak bir işlemci değil ayrıca oyunlarda veyahut programlarda işlemci yüzde %70 civarlarında dolanıyor intel'de bizzat 4 ay deneyimledim ben ryzen'e güzel bir sıvı soğutucu ile harika işler yapabilirsiniz iyi günler.

Ne kadar ilginç. Demek ki bir bütün markanın yeni ürünlerini 1-2 nesil eski ürünleriyle yargılayabiliyoruz. Üstelik aynı modelin farklı kullanıcılara göre değişmesine rağmen. O zaman AMD'de çok ısınıyor. FX serisi...
Son 3 neslin tüketici sınıfı işlemcilerinden bahsettim. Intel'in 7700K sahiplerine "Çok ısınıyorsa Overclock yapmayın kardeşim." dediği zamanları ben unutmadım. Coffee Lake'den de örnek verdim, daha fazlası eminim ki YouTube'da da vardır. Bilhassa 9700K, 9900K gibi işlemcilerin de ısı değerleri ortada. 7980XE'ye falan girseydim zaten delidsiz çıkılmazdı işin içinden.

Aynı modelin farklı kullanıcılara göre değişmesi, ortalamayı devasa boyutta düşürmez/yükseltmez. Ev kullanıcısı için parçalar aynı olduğu müddetçe fark minimal olacaktır. Lütfen buna da Alaska'da yaşayan insanla Brezilya'da yaşayan insan bir mi demeyin. Delta...

Belki ben de 9700k' ya kayabilirim.
Bu mesajınızı şimdi gördüm. Şöyle diyeyim eğer saf oyun performansına bakıyorsanız Intel alabilirsiniz. Ama yayın açarım, edit yaparım, her türlü mulitasking benden sorulur derseniz AMD o konuda daha önde.
Lütfen buna da Alaska'da yaşayan insanla Brezilya'da yaşayan insan bir mi demeyin.
Böyle saçma bir cümleyi sarf edecek adam burada dolanmaz zaten :)

AMD alıp çok ısındığını belirten çok kullanıcı da var burada. Son zamanlarda okuduğum ısınma sorunları çoğunlukla AMD hakkında. Daha yeni bir arkadaş AMD aldığından veryansın etmiş. Sorununun ne kadarının AMD kaynaklı olduğu tartışılır tabii. Demem o ki adam akıllı bir soğutucun (Intel stok fanı hariç) ve iyi hava akışı olan bir kasan olduğu sürece muhteşem şanssız değilsen çok da ısınmaz işlemcin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı