Ryzen 7 3700X Wraith Prism ile sıcaklık derreceleri normal mi?

215556

Hectopat
Merhabalar. Dün topladığım sistemimi bugün test etmeye başladım ve Ryzen 7 3700X işlemcimin sıcaklığımın boş haldeyken 40-50 derece civarlarında, indirme var iken ise sıcaklıkların hiç stabil durmadığını fark ettim. Steam'den oyunlarımı indiriken sıcaklığın 52-53 derecelerden birden 67-68'lere fırladığını sonrasında teker teker düşerek geri fırladığını fark ettim. Wraith Prism'i kullanıyorum ve dereceleri Core-temp aracılığı ile kontrol ediyorum. Sonrasında CPU-Z ile stress testine sokmaya karar verdim ve 5 dakikada 78 dereceye vardı. Öncesinde stock soğutucusu ile i5 6500 Kullanıyordum boşta 35 derecelerde tam yükte maksimum 60-65'leri gördüğü için biraz endişelendim ancak güç farkından dolayı normal olduğunu düşünüyorum. Yine de bilen birilerine sormak istedim bu dereceler normal midir?

78 derece çok iyi bir değer. Eğer CPB açıksa mükemmmel kapattıysanız iyi. Zaten o bir stres testi. Oyunlarda bu kadar ısınmaz, ısınsa bile normal. 85-90 civarı dereceleri geçmesin yeter.

Edit: Amd'nin sitesinde Ryzen 7 3700X'in 95 dereceye kadar sorunsuz çalıştığı yazıyor.

Bende Ryzen 5 3500X + Wraith Prism soğutucu var birebir aynı olayı yaşadım. Core Performans Booster kapatınca düzeldi. Forumda bunun benzeri konular sıklıkla açılıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı