Başarılı Kurulum Ryzen 7 3800x | RX 580 | Catalina 10.15.1

Merhabalar, uzun bir uğraş ardından kurulumu başardım. Forumun bana kattığı yardımı karışılıksız bırakmamak adına hem başarılı kurulumu gösterip hemde yaşadığım sorunu nasıl düzelttim onu göstericem.

Macos Sürümü : Catalina 10.15.1

Sistemim;
- MSI B450M PRO-VDH Plus (MS-7a38)
- Ryzen 7 3800X.
- RX 580. (ARMOR OC 8GB)
- 3000MHz 16 GB RAM.
- CORSAIR 240GB Force ( M2 SSD kurdum)

NOT : ilginç bir şekilde ikinci olan tohsiba ssd'i disk biçinlendirme ayarlarında göremedim sebebini bilmiyorum. Zaten M.2 SSD kurmak istediğim için dikkate almadım. (Bilen arkadaş açıklarsa sorun yaşacak arkadaşlara yardımcı olabilir)

Yaşadığım Sorunlar;
1-) Technopat macOs kurulum videosında bahsedilen AllocateRelocBlock() adlı hatayı aldım. (Çözüm : Youtube Link )
2-) Kurulum bittikten sonra mac otomatik restart attı ve ardından şöyle hata aldım;

Osxaptiofixdrv: Starting overrides for \.IABootFiles\boot.efi.
Using reloc block: No, hibernate wake: No.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Çözüm olarak;
AMD-OSX/AMD_Vanilla link üzerindeki config.plist indirdim ve usb içindeki confing.pslit ile değiştirdim. Sanırım bu dosya amd ryzen için özel bir ayar içeriyor.

Sonuç ;
  • Masa üstünde Bluetooth usb aparatı kullanıyordum bluetooth klavyem için. Sorunsuz direk tanıdı ve klavyeyi başarıyla bağladım.
  • Ses sistemini otomatik gördü direk çalıştı.
  • Icloud hesabıma giriş yapabildim sorun yaşamadım.
  • Kablolu internet kullanıyorum ondada sıkıntı yaşamadım.
Ekran Resmi 2019-12-23 17.03.06.png

NOT : Grafik kartını burada direk görmesi driverin başarıyla yüklenmiş anlamına geliyor mu gelmiyor mu bir fikrim yok. Henüz bir oyun testi yapmadım.

Performans Testleri

Ekran Resmi 2019-12-23 17.08.27.png

Ekran Resmi 2019-12-23 17.09.30.png

Detaylı Sonuç : https://browser.geekbench.com/v5/cpu/860020

Ekran Resmi 2019-12-23 17.11.08.png

Ekran Resmi 2019-12-23 17.14.20.png

Uzun süreli kullanıma devam edeceğim. Yaşadığım sorunları konu içerisinde belirtirim, herkese iyi forumlar :)

Son düzenleyen: Moderatör:
@government man henüz bir oyun testi yapma fırsatım olmadı ama GTA 5 min. sistem gereksinimlerine bakarak yorum yapmak gerekirse bence açması gerekiyor. Windows ile birlikte kullanıyorum oyun için genelde windows geçiyorum ama meraktan kısa zamanda bir kaç oyun test etmeyi düşünyorum konu altına sonuçları atabilirim.
Birde merak ettiğim şey bu yapılan kurulum eski bileşenlerle yapmak mümkün mü ?

Gerek Bench multicore düşük olmuş sanki. Bende de R3700X ve RX 470 var. 10.15.1 sürümünde test ettim single 1250 ve multi 8450 civarı almıştım.

@anticor CPU benchmark yaparken CPU Architecture kısmında sadece intel seçeneği çıkıyor acaba ondan olabilir mi? yada yanlış kurulum yapmışta olabilrim bilemedim.
Ekran Resmi 2019-12-26 07.36.33.png

Oyun için Windows'a geçiyorum demişsiniz. Aynı bilgisayarda 2 farklı işletim sistemi kullanırken, ikisi içinde ayrı disk mi gerekiyor? Yani demek istediğim C diski Windows, D diski macOS olarak kullandığımızı varsayarsak, ben Windows kullanırken D diskine erişim sağlayabiliyormuyum veya tam dersi durumda macOS kullanırken C diskine erişimim oluyor mu?

Oyun için Windows'a geçiyorum demişsiniz. Aynı bilgisayarda 2 farklı işletim sistemi kullanırken, ikisi içinde ayrı disk mi gerekiyor? Yani demek istediğim C diski Windows, D diski MacOS olarak kullandığımızı varsayarsak, ben Windows kullanırken D diskine erişim sağlayabiliyormuyum veya tam dersi durumda MacOs kullanırken C diskine erişimim oluyor mu?

Windows ntfs kullaniyor. Bazi programlar ile bu erişimi saglayabilirsiniz. Tuxera ntfs veya paragon var.

@AcarCnr aynı disk üzerinde hata çıkartır mı bilemedim çünkü bende iki tane disk olduğu için ayrı ayrı kurulum gerçekleştirdim. Kurulum baya uğraştırınca riskli haraketlerden kaçındım ama mantıken ikisi farklı dosya formatı okuduğu için sıkıntı çıkabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı