Ryzen 7 5800X için 1500 TL civarı anakart önerisi

Sistem açılışta herhangi bir sorunla karşılaşır ve POST (Power-On Self-Test) ekranına ulaşamazsa, bu sorunun nereden kaynaklandığına dair bilgi edinmeye yarıyor. Örneğin sorun işlemci ile alakalıysa bu ekranda 12 yazıyor, ya da sorun belleklerle ilgiliyse 2D yazıyor vs. Burada verdiği hata kodu ile sorunun nereden kaynaklandığını öğrenip nokta atışı sorunu çözebiliyorsun.

Bu özellikle B550 kartlarda neden önemli (bence), çünkü bu kartlar X570'lere göre veriyolu kısıtlılıkları barındırıyor. Mesela 3. PCIe girişine bir PCIe kart takarsan atıyorum 2. M2 yuvası ile 6. SATA yuvası devre dışı kalıyor. Ama sen bunu bilmiyorsan ve buralara ilgili bileşenleri bağladıysan bilgisayarın açılmıyor. Eğer bu gösterge de yoksa sorunu çözmeyi geçtim, sorunun ne olduğunu anlaman bile çok uzun sürebilir. Bu gösterge olmayan anakartlarda bunu renk kodlarıyla gösteriyorlar ama bu şekilde sorunu saptamak da çok zor oluyor.

Ben de bu aşamada tıkanmış durumdayım açıkçası. Sanırım USB-A sayısından ve bu dijital göstergeden feragat edip Gaming Edge Wifi seçeceğim gibi duruyor. İyi bir fırsat denk gelirse alabilirim. O zamana kadar biraz daha araştırsam iyi olacak.
Yarın Gaming Gecesinde belki güzel bir şey rast gelir.

Ayrıca buna da bakılabilir gibi.

Asus TUF Gaming X570 PLUS AMD AM4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Asus TUF Gaming X570 PLUS Wi-Fi AMD AMD4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Bunda da POST-Code yok. Ayrıca Type-C portu da yok. Ne kadar eksi senin için bilmiyorum.

1622054699615.png

Yarın Gaming Gecesinde belki güzel bir şey rast gelir.

Ayrıca buna da bakılabilir gibi.

Asus TUF Gaming X570 PLUS AMD AM4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Asus TUF Gaming X570 PLUS Wi-Fi AMD AMD4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Bunda da POST-Code yok. Ayrıca Type-C portu da yok. Ne kadar eksi senin için bilmiyorum.

Eki Görüntüle 1156387
X570'lerin bellek OC yetenekleri B550'ler kadar iyi değil, daha eski teknoloji olduğu için sanırım. Bellek topolojileri çok verimli değil. Tabi bu tüm X570'ler için geçerli değil. Ama TUF X570 seçecek olsam PRO'yu seçerdim. Plus'ta olmayan Wifi-6 desteği var, daha iyi bellek hızları destekliyor, 2,5 Gbit LAN desteği var, dahili Type-C soketi var.
Ama şu an cidden fiyatı baya baya iyiymiş. TUF PRO en ucuz 2150 liraları gördü diye hatırlıyorum. Kafa karıştırıcı bir seçenek açıkçası. Üstüne biraz düşüneyim bunun da.

7 adet Type-A, ön panel Type-C var ve VRM'i kötü değil. 5800X'i kaldırabilecek seviyede. 982TL'ye alınabilir görüyorum.

Eksileri Wi-Fi yok ve Post-Code yok.

Hepsiburada'nın sepet indirimi + TEB Visa indirimi + doğum günüme özel indirim + MSI cacheback indirimi ile 1444 TL'ye MSI B550 Gamind Edge Wifi satın aldım. Artık sistem bileşenlerim tamamlandı. Anakartım gelir gelmez yeni kasamı toplayacağım. Bu heyecan cidden bambaşka bir şey.

Geri
Yukarı