Ryzen 7 5800X ısınma problemi

Merhaba AMD RYZEN 7 5800X kullanıcıları.

Daha düne kadar yaşadığım işlemcimin ısınma sorununa çok enteresan bir yöntemle çözüm buldum. İzlemediğim video, okumadığım forum ve denemediğim yöntem kalmamıştı. 3 farklı soğutucuyla ve termal macunlarla denemeler yapmıştım ve hepsinde hemen hemen aynı sonuçları aldım. İşlemcim stok ayarlarda boşta 60 derecelerde çalışıyordu. Yük adında 80-85 dereceleri görüyordum. Oyunlarda da yüksek sıcaklıklarla (70-80)dertleniyordum. Undervolt denemelerim, frekans sabitlemelerim, pbo ve curve optimizer denemelerim falan bir türlü istediğimi yakalayamamıştım. Kısaca çok yöntem denedim ve dün yabancı bir forum sitesinde enteresan bir şey okudum ve uyguladım.
Sonuç: Mükemmel!!!

GamefirstV uygulamasını sisteminden kaldırım, yeniden başlattıktan sonra işlemci sıcaklığım STOK ayarlarda, boşta 32-35 derecelerde ve oyunlarda 50-60 arası seyrediyor. Cinebench R23 çoklu çekirdek testinde 15900 küsür puan aldım. Daha önce görmediğim sıcaklıkları ve puanları GamefirstV uygulamasını sistemden kaldırarak aldım. Evet kulağa çok saçma geliyor ama sonuç bu oldu. Benim gibi bu konuyla dertlenen çok insan var. Onlara yardımcı olabilirsem ve bu dertleri ortadan kalkar ve benim gibi aynı sonuçları elde ederlerse çok mutlu olurum.

Eğer uygularsanız ve işe yararsa, bi hayır duanızı alırım. :)

Sistemim:
Asus Rog Strix X570-E Gaming MOTHERBOARD
Amd Ryzen 7 5800x CPU
Gskill Trident Z Neo 2X816GB3600MHzCL16 RAM
Asus Tuf Gaming RTX3070OC GPU
Samsung 970Evo 1TB M.2 SSD
Thermaltake Toughpower GF1 750W PSU
Corsair Icue H115i Rgb Elite AIO
Corsair 4000X Kasa ve 4X Sp120 RGB Pro Fans

Herkese merhaba,

Dün büyük bir hevesle Ryzen 5 2600X işlemcimi söküp yerine Ryzen 7 5800X işlemcimi taktım. Fakat hevesimi baltalayan bir olay oldu. O da işlemcinin fazla ısınması.
Soğutma olarak sıvı soğutma kullanıyorum (ASUS TUF LC 240). İşlemciyi yenilerken sıvı soğutmanın bakır yüzeyini gayet özenle temizledim ve işlemciye son derece pahalı sayılacak termal macunu yayarak özenle sürdüm (Cooler Master MasterGel Pro). Montajda herhangi bir sıkıntı olmadı, sıvı soğutma bloğu yerinden kımıldamıyor bile.
BIOS sürmüm en güncel, Ryzen Master programını sildim son sürümü baştan yükledim. Tüm güncellemeleri yaptım. Fakat...

İşlemci boştayken 60 derece civarı çalışıyor. Çok garip bir şekilde masaüstünde bir anda frekansını 3800 civarına düşürüyor. Sıcaklık 40 derecelerde, sonra hiçbir şey yapmama rağmen 4800 civarına çıkarıyor. Güç tüketimi 105W'a kadar geliyor. Ve sıcaklık 60 derecelere çıkıyor. İşin garibi Ryzen Master programında 60-70 derece, AI Suit'de 65-70 derece, HW monitör de 50-70 derece gösteriyor. Hangisi doğru onu da anlamadım. Fakat hepsinde de yüksek.

Bu durum beni çok rahatsız etti. Birçok şey denedim fakat çözemedim. YouTube'da Ryzen7 5800X oyun performanslarını izlerken oyunda 60dereceleri görüyorum, ben de masaüstünde 60derece. Ben daha oyun oynayacağım ve render alacağım. Nasıl olacak bu iş?

Sıkıntıyı bir yandan çözmeye çalışacağım. İşlemci değiştiğim için temiz kurulum yapmadığımdan kaynaklanması gibi bir durum söz konusu mu? Formant atmak mı lazım bilmiyorum. Eğer sıkıntıyı çözebilirsem buraya yazacağım.

Bir bilgisi olan varsa yazabilirse sevinirim.

Sistem:
Windows 10 64-Bit.
Anakart: ASUS TUF X570.
İşlemci: Ryzen 7 5800X.
Soğutma: ASUS TUF LC 240.
RAM: Corsair 2x8GB 3000MHz.
PSU: ASUS ROG 1000W.

Not: Kasada önde 3 tane 120 mm giriş, arkada 1 tane 140mm çıkış fanı var.
Herkese merhaba,

Dün büyük bir hevesle Ryzen 5 2600X işlemcimi söküp yerine Ryzen 7 5800X işlemcimi taktım. Fakat hevesimi baltalayan bir olay oldu. O da işlemcinin fazla ısınması.
Soğutma olarak sıvı soğutma kullanıyorum (ASUS TUF LC 240). İşlemciyi yenilerken sıvı soğutmanın bakır yüzeyini gayet özenle temizledim ve işlemciye son derece pahalı sayılacak termal macunu yayarak özenle sürdüm (Cooler Master MasterGel Pro). Montajda herhangi bir sıkıntı olmadı, sıvı soğutma bloğu yerinden kımıldamıyor bile.
BIOS sürmüm en güncel, Ryzen Master programını sildim son sürümü baştan yükledim. Tüm güncellemeleri yaptım. Fakat...

İşlemci boştayken 60 derece civarı çalışıyor. Çok garip bir şekilde masaüstünde bir anda frekansını 3800 civarına düşürüyor. Sıcaklık 40 derecelerde, sonra hiçbir şey yapmama rağmen 4800 civarına çıkarıyor. Güç tüketimi 105W'a kadar geliyor. Ve sıcaklık 60 derecelere çıkıyor. İşin garibi Ryzen Master programında 60-70 derece, AI Suit'de 65-70 derece, HW monitör de 50-70 derece gösteriyor. Hangisi doğru onu da anlamadım. Fakat hepsinde de yüksek.

Bu durum beni çok rahatsız etti. Birçok şey denedim fakat çözemedim. YouTube'da Ryzen7 5800X oyun performanslarını izlerken oyunda 60dereceleri görüyorum, ben de masaüstünde 60derece. Ben daha oyun oynayacağım ve render alacağım. Nasıl olacak bu iş?

Sıkıntıyı bir yandan çözmeye çalışacağım. İşlemci değiştiğim için temiz kurulum yapmadığımdan kaynaklanması gibi bir durum söz konusu mu? Formant atmak mı lazım bilmiyorum. Eğer sıkıntıyı çözebilirsem buraya yazacağım.

Bir bilgisi olan varsa yazabilirse sevinirim.

Sistem:
Windows 10 64-Bit.
Anakart: ASUS TUF X570.
İşlemci: Ryzen 7 5800X.
Soğutma: ASUS TUF LC 240.
RAM: Corsair 2x8GB 3000MHz.
PSU: ASUS ROG 1000W.

Not: Kasada önde 3 tane 120 mm giriş, arkada 1 tane 140mm çıkış fanı var.
GamefirstV uygulamasını kullanıyorsanız sistemden kaldırın, sıcaklıklar normale dönüyor. Boşta 35 derecelerde çalışıyor.

Son düzenleme:
CPB yani Core Performance Boost ayarı açık olduğundan dolayı yaşanıyor bu dediklerinin hepsi.

Core Performance Boost'un yaptıkları;
  • Otomatik OC.
  • Otomatik OC yaparken işlemcinin voltajını gereksiz yükseltiyor.
  • Bilgisayar yük altında değilken düşük frekansta çalışmasına rağmen yine voltaj dalgalanması ve sıcaklık artışı oluyor.
Eğer bunları yaşamak istemiyorsan CPB ayarını kapatıp manuel OC yapmanı öneririm.

O ayarı adım adım nereden kapayacağımızı söyleyebilir misiniz? Biraz bilgisizimde.

Yeni konular

Geri
Yukarı