Ryzen 7 5800X ısınma değerleri nasıl?

CPB yani Core performance Boost ayarı açık olduğundan dolayı yaşanıyor bu dediklerinin hepsi.

Core performance Boost'un yaptıkları;
  • Otomatik OC.
  • Otomatik OC yaparken işlemcinin voltajını gereksiz yükseltiyor.
  • Bilgisayar yük altında değilken düşük frekansta çalışmasına rağmen yine voltaj dalgalanması ve sıcaklık artışı oluyor.
Eğer bunları yaşamak istemiyorsan CPB ayarını kapatıp manuel OC yapmanı öneririm.

Bir arkadaş başka konuda yazmış bunu.

Kasam Cooler Master HAF X 942 Full Tower modeli. Gayet iyi bir soğutması var. Şu anda üstte 200mm 2 tane fan altta ön tarafta 200mm yan kapakta 200mm fan var. Ve kullandığım işlemci i74790K serisi bir işlemci. Ve ASUS ROG STRIX 2060 ekran kartı ile darboğaz olabilme ihtimali var mı işlemcinin?

Boştaki değerleri nasıl peki?
Bende ryzen 5800x ile boşta 70 derece görüyorum. Sizin dediğiniz gibi sıcaklıkta dalgalanmalar oluyordu. CPB kapattım ve bir anda boşta 43-46 dereceye indi.Yani anladığım kadarı ile sistem kendi kendine OC yapıyor. Ben istemediğim halde. Voltaj değeri düştü gereksiz sıcaklıkta kurtuldum. Yahu youtube izlerken bile sıcaklık hep aynı oyun moyun oynamasayda ayni idi.

CPB yani Core Performance Boost ayarı açık olduğundan dolayı yaşanıyor bu dediklerinin hepsi.

Core Performance Boost'un yaptıkları;
  • Otomatik OC.
  • Otomatik OC yaparken işlemcinin voltajını gereksiz yükseltiyor.
  • Bilgisayar yük altında değilken düşük frekansta çalışmasına rağmen yine voltaj dalgalanması ve sıcaklık artışı oluyor.
Eğer bunları yaşamak istemiyorsan CPB ayarını kapatıp manuel OC yapmanı öneririm.

Bir arkadaş başka konuda yazmış bunu.

Kasam Cooler Master HAF X 942 Full Tower modeli. Gayet iyi bir soğutması var. Şu anda üstte 200mm 2 tane fan altta ön tarafta 200mm yan kapakta 200mm fan var. Ve kullandığım işlemci i74790K serisi bir işlemci. Ve ASUS ROG STRIX 2060 ekran kartı ile darboğaz olabilme ihtimali var mı işlemcinin?

Boştaki değerleri nasıl peki?

Ben sekira 500G'ye 280r ile kullanıyorum Steam'de indirme yaparken 79 civarı sıcaklık değeri var 2K en yüksek ayarlarda Steam PUBG oynarken 90ı görüyor 3070 Ti suprimvar değerler normal mi?

Geri
Yukarı