Ryzen 7 5800X PCI 4.0 destekli toplama

erhanacikgoz1

Kilopat
Daha fazla  
Kısaca belirteyim.
GTX 970 ekran kartım var i5 4460 makine da maalesef işlemci çok yetersiz kalıyor BF5'te kartın sadece %50'si kullanılıyor.
Makinam eskidi hem daha güçlü bir işlemci biraz daha ileriye dönük hem RAM'leri arttırmak ve M.2 SSD kullanıp PCI 4, 0'ı barındırmasını istedim sistemimin.

Ekran kartı eklemedim sisteme fiyatlar çok yüksek olduğu için GTX970 le devam edeceğim bir süre. Zaten oldukça güçlü bir ekran kartı.

Sorularım şunlar;
İşlemci nasıl sizce PCI 4, 0'ı destekliyor mu bu işlemci ve anakart?
Galax ex o.c GTX970 ile bir sorun yaratır mı?
RAM'leri basit bir biçimde çift kanallı ve/veya yüksek MHz de çalıştırabilir mıyım?
RAM'ler mecbur 32 GB olmalı gelecek zamanlarda sadece ekran kartını güncelleyerek bir süre daha gitmek istiyorum.
RAM'ler de kafam karışıyor MHz mı CL değerimi önemli?
M.2 SSD en hızlısı ve en yükseğini aldım bence Ultra Turbo etkisi yaratıyor, bu sebeple her şeyi bu SSD'ye gömmek istedim sizce mantıklı mı?
Son olarak sıvı soğutma şart mı overclocktan hiç anlamam yazılımdan o.c tusuna basmaktan başka elimden bir şey gelmez. Yine de sıvı soğutma önerir misiniz? 5 yıl sonra sorun çıkartma ihtimali var mı sıvı soğutmaların.

Makine linki;

Son düzenleyen: Moderatör:
Noctua Kule tipi Çift fanlı modeller dışındaki hava soğutmalı işlemci fanları zaten o işlemciyi Soğutmada başarılı olmaz. Ya da Sıvı soğutma mecbur. Tabi sıvı soğutma Bence 360mm kaliteli olursa 2 yılda bir bakımlarını yaparsan sorun yaşamazsın.
PCI 4.0 desteği işlemcide mevcut sistem gayet güzel Ancak şunu belirtmekte fayda var M.2 SSD'lerdeki Kopyalama yazma hızları bilgisayarın hızını etkilemez. Bilgisayarın hızı IOPS değerleri ile ölçülür. Ancak Teorik değerlerdeki Yüzdeler Gerçek dünya testlerinde %100 çıkmaz Hatta gözünüzle gördüğünüz hız %desi çok düşüktür. En basiti 50k IOPS olan bir disk ile 1 milyon IOPS olan bir disk arasında Gözünüzle göreceğiniz fark Max 3-4 saniyedir. Bilgisayarın açılış süresi oyunların açılış süresi ya da oyunlardaki arayüz geçiş hızları vs gibi o yüzden Render gibi 3D modelleme ile uğraşmıyorsanız. Sadece oyun ve internet amaçlıysa O kadar güçlü SSD almanıza gerek yok. Tabi tercih sizin. RAM'lerde ise MHz büyüdükçe CL değerini sabit tutmaya özen gösterirseniz inanılmaz hızlara ulaşabilirsiniz. Tabi direk O şekilde gelmiyor bu değerleri el ile kendiniz sisteminize göre vererek en stabil değerleri bulmanız gerekiyor her sistemde farklıdır çünkü.
970 ekran kartı zamanında çok kaliteliydi ve hala kalitesini sürdürmekte ancak kullandığınız işlemciye baktığımızda 970 aşırı düşük kalacaktır yanında tabii bunun size etkisi Ekran kartının limitleri kadar olacaktır. Bütün oyunlarda ekran kartını sürekli %99 seviyelerinde çalışacaktır.
İleride RTX 3090 SLI bile kullansanız o işlemciyle sorun yaşamazsınız.

Noctua Kule tipi Çift fanlı modeller dışındaki hava soğutmalı işlemci fanları zaten o işlemciyi Soğutmada başarılı olmaz. Ya da Sıvı soğutma mecbur. Tabi sıvı soğutma Bence 360mm kaliteli olursa 2 yılda bir bakımlarını yaparsan sorun yaşamazsın.
PCI 4.0 desteği işlemcide mevcut sistem gayet güzel Ancak şunu belirtmekte fayda var M.2 SSD'lerdeki Kopyalama yazma hızları bilgisayarın hızını etkilemez. Bilgisayarın hızı IOPS değerleri ile ölçülür. Ancak Teorik değerlerdeki Yüzdeler Gerçek dünya testlerinde %100 çıkmaz Hatta gözünüzle gördüğünüz hız %desi çok düşüktür. En basiti 50k IOPS olan bir disk ile 1 milyon IOPS olan bir disk arasında Gözünüzle göreceğiniz fark Max 3-4 saniyedir. Bilgisayarın açılış süresi oyunların açılış süresi ya da oyunlardaki arayüz geçiş hızları vs gibi o yüzden Render gibi 3D modelleme ile uğraşmıyorsanız. Sadece oyun ve internet amaçlıysa O kadar güçlü SSD almanıza gerek yok. Tabi tercih sizin. RAM'lerde ise MHz büyüdükçe CL değerini sabit tutmaya özen gösterirseniz inanılmaz hızlara ulaşabilirsiniz. Tabi direk O şekilde gelmiyor bu değerleri el ile kendiniz sisteminize göre vererek en stabil değerleri bulmanız gerekiyor her sistemde farklıdır çünkü.
970 ekran kartı zamanında çok kaliteliydi ve hala kalitesini sürdürmekte ancak kullandığınız işlemciye baktığımızda 970 aşırı düşük kalacaktır yanında tabii bunun size etkisi Ekran kartının limitleri kadar olacaktır. Bütün oyunlarda ekran kartını sürekli %99 seviyelerinde çalışacaktır.
İleride RTX 3090 SLI bile kullansanız o işlemciyle sorun yaşamazsınız.
Hocam açıklama için teşekkürler.
Bakımla uğraşmak istemiyorum açıkçası koyacam kasayı 10 sene bakmayacam bi fanları temizlerim o kadar.

Sıvı sogutmalarda bakım şartmı yanı birde bakımdan kasıt nedir ne yapmak lazım su filanmı koyacaz ?

Hocam açıklama için teşekkürler.
Bakımla uğraşmak istemiyorum açıkçası koyacağım kasayı 10 sene bakmayacağım bir fanları temizlerim o kadar.

Sıvı sogutmalarda bakım şartmı yanı bir de bakımdan kasıt nedir ne yapmak lazım su falan mı koyacaz?

O zaman Hava soğutma tercih edin. Şu anda F/P ürün olarak bunu öneririm. Detaylı bilgi almak isterseniz araştırıp testlerine bakabilirsiniz. Ryzen 9 3950X ile kullanıyoruz. %100 Yükte Max 77 derece sabit.
Şunu da paylaşıyım.

1616784363716.png

Yalnız bu tarz Hava soğutmaları Hacim olarak fazla yer kapladığından RAM'ler ile çarpışabilir. O sebepten Corsair Pro modelleri çok yüksek olduğu için Önerdiğim Soğutucu RAM'lere çarpabilir. O yüzden İlla bu RAM olacak diyorsanız Mecbur sıvı soğutmaya gitmeniz gerekiyor. ya da RAM'leri Alçak olan model bulup o şekilde yola devam etmeniz gerekmekte.

Son düzenleme:
Evet çok büyük siz söyleyince bir kaç modeli inceledim de hepsi de çok büyük ve ağır olacak.
Sıvı soğutma çok daha mantıklı olacak. Ancak ömürleri ve bakımları hakkında pek bilgi bulamadım açıkçası. Bazıları kapalı devre

Kasayı şununla değiştirdim
XPG Invader Tempered Glass RGB USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa
Soğutucu olarakta
Corsair iCUE H100i Elite Capellix RGB 240 mm Intel-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu

tercih ettim tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Evet çok büyük siz söyleyince birkaç modeli inceledim de hepsi de çok büyük ve ağır olacak.
Sıvı soğutma çok daha mantıklı olacak. Ancak ömürleri ve bakımları hakkında pek bilgi bulamadım açıkçası. Bazıları kapalı devre

Kasayı şununla değiştirdim
XPG Invader Tempered Glass RGB USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa
Soğutucu olarak da
Corsair iCUE H100I Elite Capellix RGB 240 mm Intel-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu

Tercih ettim tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bana sorarsan 360mm kaliteli bir Sıvı soğutma tercih edin sonuçta Ryzen 5 kullanmıyorsunuz Amiral gemisi Ryzen 7'den bahsediyoruz. Madem tek seferlik alıyorsunuz. En Mantıklı seçenek olabilir.

Size tercihim bu olabilir. Tabii ki farklı modellerde kullanabilirsiniz bu ürün ile ilgili tecrübem olduğu için öneriyorum. Katiyen yanlış anlamayın.

Ürüne baktım güzel fakat led işin içine girecekse en azından her yeri renkli yapayım dedim.
Kasayı da değiştirdim. Uyumlu olacak sekıl de üst tarafa monte edebileceğim soğutucuyu. Eski soğutucuda kaldım maalesef çünkü kasaya uyum sağlayabilecek ve RGP yazılım desteğiyle beraber
Bir adet daha fan ekledim kasa arkası için ayrıca hepsi de corsair oldugu için yazılım desteği de mevcut olacak.

Ürünleri tek bir yerden sipariş verip montajı yaptıracağım için ayrı ayrı almakta istemedim.
İnşallah yanlış bir iş yapmamışımdır. Kendim herhalde bunları toplayamam. Özellikle RGP ler falan nereye takılıyor hiç bilmiyorum.

İşlemci
AMD Ryzen 7 5800X 3.80 Ghz 8 Çekirdek 36MB AM4 7nm İşlemci
1 Adet 4607.09TL
Anakart
MSI MAG B550 Tomahawk 5100mhz(OC) RGB M.2 AM4 ATX Anakart
1 Adet 1899.84TL
Bellek
G.Skill 32GB(2x16) Trident Z Neo 4000mhz CL18 DDR4 Ram (F4-4000C18D-32GTZN)
1 Adet 2889.71TL
SSD Disk
Samsung 2TB 980 PRO NVMe Okuma 7000MB-Yazma 5100MB M.2 SSD (MZ-V8P2T0BW)
1 Adet 4119.75TL
Kasa
Corsair iCUE 465X Tempered Glass RGB Siyah USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa
1 Adet 1272.43TL
Güç Kaynağı
CoolerMaster 850W MWE V2 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı
1 Adet 1459.3TL
İşlemci Soğutucu
Corsair iCUE H100i Elite Capellix RGB 240 mm Intel-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu
1 Adet 1666.25TL
Kasa Aksesuarları - Fan
Corsair iCUE QL120 RGB 120mm Fan
1 Adet 355.52TL
Montaj
PC Toplama Montaj ve Test Hizmeti
1 Adet 78.35TL

canavar ayrıntılı link:

Ürüne baktım güzel fakat LED işin içine girecekse en azından her yeri renkli yapayım dedim.
Kasayı da değiştirdim. Uyumlu olacak sekıl de üst tarafa monte edebileceğim soğutucuyu. Eski soğutucuda kaldım maalesef çünkü kasaya uyum sağlayabilecek ve RGP yazılım desteğiyle beraber
Bir adet daha fan ekledim kasa arkası için ayrıca hepsi de Corsair oldugu için yazılım desteği de mevcut olacak.

Ürünleri tek bir yerden sipariş verip montajı yaptıracağım için ayrı ayrı almakta istemedim.
İnşallah yanlış bir iş yapmamışımdır. Kendim herhalde bunları toplayamam. Özellikle RGPler falan nereye takılıyor hiç bilmiyorum.

İşlemci
AMD Ryzen 7 5800X 3.80 GHz 8 Çekirdek 36MB AM4 7nm İşlemci
1 Adet 4607.09TL
Anakart
MSI MAG B550 Tomahawk 5100MHz(OC) RGB M.2 AM4 ATX Anakart
1 Adet 1899.84TL
Bellek
G.Skill 32 GB(2x16) Trident Z Neo 4000MHz CL18 DDR4 RAM (F4-4000C18D-32GTZN)
1 Adet 2889.71TL
SSD Disk
Samsung 2TB 980 Pro NVMe Okuma 7000 MB-Yazma 5100 MB M.2 SSD (MZ-V8P2T0BW)
1 Adet 4119.75TL
Kasa
Corsair iCUE 465X Tempered Glass RGB Siyah USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa
1 Adet 1272.43TL
Güç Kaynağı
Cooler Master 850W MWE V2 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı
1 Adet 1459.3TL
İşlemci Soğutucu
Corsair iCUE H100I Elite Capellix RGB 240 mm Intel-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu
1 Adet 1666.25TL
Kasa Aksesuarları - Fan
Corsair iCUE QL120 RGB 120mm Fan
1 Adet 355.52TL
Montaj
PC Toplama Montaj ve Test Hizmeti
1 Adet 78.35TL

Canavar ayrıntılı link:

Hayırlı olsun. Eğer Overclock ile uğraşmayacak isen RAM'leri 3600 MHz almanı tavsiye ederim bu konuda çok fazla araştırma yaptım 3600 MHz üzeri stok değerlerde stabil çalışmıyor cihaz. İşlemciye %15-%20 arasında Turbo Boost hariç O.C yapman gerekebilir 4000 MHz için. O sebepten Fiyat farkı fazla ise 3600 az ise bu RAM'leri alıp 3600 MHz'te çalıştırırsan hiçbir sorun yaşamazsın.

Bir de Anakart konusunda MSI malzeme kalitesi olarak şu anda dünyada 1 ci sırada Overclock potansiyeli çok güçlü anakartları mevcut ancak Yazılım tarafı Çok iyi olmadığı için Çipsetle alakalı bir güncelleme yapıldığında çok geç Yayınlıyorlar. Bu sebepten Fazla ince ayarla uğraşmak istemeyen kullanıcılara ASUS ROG serisi öneriyorum. ASUS tabii ki MSI kadar Parça kalitesi olarak Aynı seviyede diyemeyiz belki ancak Yazılım tarafında Dünyada Tek. Uyumluluk Ve Stabil denince ASUS tercih ediliyor. Karar Tamamen sizin tabii ki ancak bu bilgiyi paylaşmak istedim.

Üstadım çok iyisin teşekkür ederim yanlış anlaşılacak hiçbir durum yok elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorsun minnettarım.

Ram konusu o kadar çok kafamı bulandırdı ki. Aslında aldıgım bu makinayı tek tuşla o.c yapıp yine mümkünse ufak bir ayarlada ramleride o.c yapıp çok kastırmadan, bırakmayı düşünüyordum aslında.

O.c Den çok anlamadıgım ve bu makineyi yakmamak istediğim için. Yazılım üzerinden boost edecektim. İşlemci tarafı az çok belli de ram konusunda belki yapamam diye 4000 Mhz seçmiştim. ANcak teknik detayları bilmediğimden 3600 Lük alıp onumu arttırsam kafadan 4000 mi alsam diye gittim geldim. Yani tam üstüne bastın. Madem stabilite sorun olacak 3600 lüğe çeviriyorum.

Gelelim yazılım konusuna daha dün muhabbetını yaptık forum da. :)
Şu anki makinada asus h97 m-pulus var. Ben asusa hayrandım şu zamana kadar. Hatta bunuda asus toplamayı falan planlamıştım. Ancak şimdiki eski makinamın yazılımını kurup bir bakayım dedim. Birde ne göreyim. ai suite 3 yazılımı yok olmus. eski sürümler içerisinden bulup yine kurdum. Ancak program çalışmayıp saçma sapan bir hata veriyor ve açılmıyor. Halbukı daha 1 2 yıl önce çalışıyordu. Naptım ne ettiysem asla çalıştıramadım. Şu an benim ana kartın ayarlarına bakacagım hiçbir yazılım mevcut değil.

Haliyle aşırı sinirlendim bu mu asus dedim. Asus son zamanlarda biraz düşüşte gibi geldi bana yazılım konusunda. MSİ da daha sekme görmedim. Nereye girsen baksan paso MSİ yazılımları uçuşuyor. Sade ve basit gibi hissetirdi. youtubede birşey arıyorsun bakıyorum msi yazılımı.

Öyle olunca dedim bu sefer MSİ geçiyorum.

Yine bu konuda benden çok daha bilgilisiniz muhtemelen. Hala değiştirme şansım var ancak açıkçası asusa ikna olabilmem çok zor görünüyor.

Buda konuştugumuz sayfa

Üstadım çok iyisin teşekkür ederim yanlış anlaşılacak hiçbir durum yok elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorsun minnettarım.

RAM konusu o kadar çok kafamı bulandırdı ki. Aslında aldıgım bu makineyı tek tuşla o.c yapıp yine mümkünse ufak bir ayarla da RAM'leride o.c yapıp çok kastırmadan, bırakmayı düşünüyordum aslında.

O.c Den çok anlamadıgım ve bu makineyi yakmamak istediğim için. Yazılım üzerinden Boost edecektim. İşlemci tarafı az çok belli de RAM konusunda belki yapamam diye 4000 MHz seçmiştim. ANcak teknik detayları bilmediğimden 3600'lük alıp onumu arttırsam kafadan 4000 mi alsam diye gittim geldim. Yani tam üstüne bastın. Madem stabilite sorun olacak 3600 lüğe çeviriyorum.

Gelelim yazılım konusuna daha dün muhabbetını yaptık forum da. :)
Şu anki makineda ASUS H97 m-pulus var. Ben asusa hayrandım şu zamana kadar. Hatta bunuda ASUS toplamayı falan planlamıştım. Ancak şimdiki eski makinemın yazılımını kurup bir bakayım dedim. Bir de ne göreyim. AI Suite 3 yazılımı yok olmus. Eski sürümler içerisinden bulup yine kurdum. Ancak program çalışmayıp saçma sapan bir hata veriyor ve açılmıyor. Halbukı daha 1 2 yıl önce çalışıyordu. ne yaptım ne ettiysem asla çalıştıramadım. Şu an benim ana kartın ayarlarına bakacagım hiçbir yazılım mevcut değil.

Haliyle aşırı sinirlendim bu mu ASUS dedim. ASUS son zamanlarda biraz düşüşte gibi geldi bana yazılım konusunda. MSI da daha sekme görmedim. Nereye girsen baksan paso MSI yazılımları uçuşuyor. Sade ve basit gibi hissetirdi. YouTube'da bir şey arıyorsun bakıyorum MSI yazılımı.

Öyle olunca dedim bu sefer MSI geçiyorum.

Yine bu konuda benden çok daha bilgilisiniz muhtemelen. Hala değiştirme şansım var ancak açıkçası asusa ikna olabilmem çok zor görünüyor.

Bu da konuştugumuz sayfa

MSI kötü diyemem aksine ASUS'tan daha iyi olduğu birçok alan var anakart konusunda PCB - VRM- Kapasitör SES kartı gibi konularda ASUS'tan daha çok başarılı. Sadece Yazılım tarafında ASUS kadar hızlı çözüm üretemediği için Aynı çipsette ASUS çözümü 3 ayda getiriyorsa MSI 1 yılda getiriyor Tek sorun bu. En basitinden şöyle örnek vereyim. MSI X370 GAMING PRO Carbon Anakartım vardı. RAM'lerde sorunlar bitmedi tükenmedi. Oynamama ya da kullanmama hiçbir sorun çıkartmıyordu. Ancak ara sıra kafasına göre 1 saniyelik kitlenme yapıyordu. Takmadığım RAM kalmadı farklı markalarda. Bunların dışında Konularda hala aktiftir burada konu açarak destek istemişimdir. 500GB 980 Pro M.2 SSD mi Pasif soğutucusu olduğu halde boşta 60 yükte 80 derecelerde çalışıyordu. Bayağı problem yaratında ASUS B450 TUF serisine geçiş yaptım şu anda RAM tarafında hiçbir sorunum yok. M.2 tarafında ise boşta 30 derece yükte 65 derece ve pasif soğutucu yok. Yalnız Dezavantajı şu oldu Ses kartı X370 de daha güçlüydü mikrofonum ve ses sistemim bayağı kalitesizleşti. Tek sıkıntım bu Sen yine de MSI şaşma şöyle 3-5 ay kullan baktın kafanı ağrıtıyor hemen iade edip asusa geçersin. Belki MSI bu eksiklerini yeni nesillerde kapatmış olabilir bilemiyorum.

Geri
Yukarı