Ryzen 7 5800X sistem toplama

R5 5600x yada R7 5800x için Scyhte Fuma 2 veyahut türevi soğutucular bence yeter, anakart için şahsen çok para vermek bana pek mantıklı gelmiyor genelde dikkat etmen gereken kullanımına göre alman fark eden daha çok üzerlerinde ki sata portları, M.2 port sayısı, RAM frekans desteği falan bunlar genelde değişiyor, GodLike vs B550m S2h mı dersen GodLike derim tabiki de ama o anakart bir şey degiştirmeyecek çok B550m S2h oda güzel anakart diğer B550 serisi anakartlara da bakabilirsin bütçen var ise X serisi de alabilirsin. R5 5600x için de sorun olacağını sanmıyorum B450m S2h ile kullananlar var forumda tercih meselesi bütçeniz var ise uygun olduğunu düşündüğünüz bağlayacağınız SSD sayısı, dahili Wifi olup olmadığı gibi etken şeylere dikkat etseniz yeter. Stok sorunu mevcut gibi Ryzen işlemciler biraz haddinden fazla pahalı bence acele etmemek iyi olabilir hatta yeni AMD soket yapısına uygun bir sistem de alabilirsiniz.

Yani hangisini sıra sıra almalıyım?
Ucuz bulduğunu al. Ekran kartını aldığında kalanları alırsın beraber o zamana kadar sadece uygun fiyattan bulduklarını al. Her cuma Gaming Gecesine bak üst seviye ürünler az giriyor ancak girdiğinde büyük olmasa bile iyi miktarda indirim yapıyorlar. TD500 Mesh bazen 800-900TL'ye düşüyor düştüğünde alırsın örneğin. ^^
R5 5600x yada R7 5800x için Scyhte Fuma 2 veyahut türevi soğutucular bence yeter, anakart için şahsen çok para vermek bana pek mantıklı gelmiyor genelde dikkat etmen gereken kullanımına göre alman fark eden daha çok üzerlerinde ki sata portları, M.2 port sayısı, RAM frekans desteği falan bunlar genelde değişiyor, GodLike vs B550m S2h mı dersen GodLike derim tabiki de ama o anakart bir şey degiştirmeyecek çok B550m S2h oda güzel anakart diğer B550 serisi anakartlara da bakabilirsin bütçen var ise X serisi de alabilirsin. R5 5600x için de sorun olacağını sanmıyorum B450m S2h ile kullananlar var forumda tercih meselesi bütçeniz var ise uygun olduğunu düşündüğünüz bağlayacağınız SSD sayısı, dahili Wifi olup olmadığı gibi etken şeylere dikkat etseniz yeter. Stok sorunu mevcut gibi Ryzen işlemciler biraz haddinden fazla pahalı bence acele etmemek iyi olabilir hatta yeni AMD soket yapısına uygun bir sistem de alabilirsiniz.
Giriş seviyesi B550'leri örneğin B550M S2H gibi 5600X'e bile bütçe çok kısıtlıysa öneriyorum 5800X için minimum orta seviye bir B550 lazım. Fiyatını hakeden güzel parça olarak 1650TL'ye B550 Tomahawk var ancak X570 olanı 200TL fazla olunca öyle almak mantıklı.
R5 5600x için de sorun olacağını sanmıyorum B450m S2h ile kullananlar var
R5 5600X'e giriş seviyesi B450 takılmamalı. B450 Tomahawk veya giriş seviyesi B550'ler olur ancak yine de orta seviye bir B550 öneririm ancak giriş seviye bir B450'yi asla önermem 5600X gibi bir işlemciye. VRM'ler emanet olur.
Wifi olup olmadığı gibi etken şeylere dikkat etseniz yeter.
WiFi önemli değil çünkü aynı anakartın WiFi olan ve olmayanı arasında örneğin 200TL fark varsa ihtiyaca göre alınabilir ancak 200TL az verip ileride 200TL'ye aynı PCI-e WiFi kartı alabilir.

Her şey ekran kartı stoklarına bağlı durumda. Peki bu stoklar ne zaman düzelecek herhangi bir resmi açıklamada yok. Tahmini bir şey desek ne zaman yenilenir mesela? Teknoloji firmalarında çalışan arkadaşlardan var mı bilgisi olan?

Her şey ekran kartı stoklarına bağlı durumda. Peki bu stoklar ne zaman düzelecek herhangi bir resmi açıklamada yok. Tahmini bir şey desek ne zaman yenilenir mesela? Teknoloji firmalarında çalışan arkadaşlardan var mı bilgisi olan?
Bilemeyiz sadece tahmin. Teknoloji mağazalarında çalışanlarda bilemez aynı şekilde.

En erken bir veya birkaç ay. Bir ihtimal bütün yıl.

Geri
Yukarı