Ryzen 7 5800X RTX 4080 Sistemde Darboğaz Olur mu?

Bu konu anladığım kadarıyla henüz çözüme ulaşmamış fakat bence sen boşuna işlemci bakıyorsun çünkü 1080 piksel monitör ile yine darboğaz yaşayacaksın o ekran kartı ile benim sana tavsiyem zaten 1080 piksel de oynayacağın için hiç sistemini falan değiştirme bence çünkü ne yaparsan yap sen hem monitörü hem işlemciyi yükseltmediğin sürece hep darboğaz yiyeceksin.

Arkadaşlar şu darboğaz olayına neden bu kadar takılıyorsunuz ki, madem bütçe var al gitsin, ileride monitör değiştirirsin, işlemci yükseltirsin masaüstü bunun için var. Yanlış anlaşılmasın, neden bu kadar takılıyorsunuz bu duruma. Darboğaz kısıtlı bütçeyle uyumlu ve amaca yönelik sistem hazırlarken çok kıymetli sadece.

Arkadaşlar iyi Sosyaller.

Güncel olarak RTX 3060 Ti kullanıyorum. 1080p rekabetçi oyunlar Warzone oynuyorum. RTX 4080 ekran kartı yükseltmesinden sonra 1080p 240Hz bir monitöre geçiş yapmayı planlıyorum. Olabildikçe yüksek FPS değerleri almak istiyorum ama aynı zamanda darboğaz konusunda şüphelerim var. Bu konuda nelere dikkat etmem gerekiyor?
Hocam 4070ti da 1080p de denedik sorun olmuyor fakat 4080 konusunda bir bilgim yok😢

Arkadaşlar şu darboğaz olayına neden bu kadar takılıyorsunuz ki, madem bütçe var al gitsin, ileride monitör değiştirirsin, işlemci yükseltirsin masaüstü bunun için var. Yanlış anlaşılmasın, neden bu kadar takılıyorsunuz bu duruma. Darboğaz kısıtlı bütçeyle uyumlu ve amaca yönelik sistem hazırlarken çok kıymetli sadece.
Hocam bende senin gibi düşünüyorum aslında, çünkü darboğaz olarak görüp bir alt modeli aldığınızda bu sefer ileriye hem işlemci hemde ekran kartı alışverişi ötelemiş oluyorsunuz. Bu sistem devam ettiği sürece bu ürünler değişecek. İlerisi için hem ekran kartı hem işlemci mi yoksa sadece işlemci mi değiştirmek istersine gidiyor bu iş.

Tek gördüğüm sıkıntı, bu darboğaz olayında pc kilitlenme, donma, fps dropları vs oluyor mu? 🤔 Çünkü öyle bir şeyde kullanmak çok zor olur. Hani GPU %100'de değilde %80-70'de çalışsın sıkıntı değil. 200 fps değilde 175fps al, sorun değil. İleride elin rahatlayınca işlemciyi değiştirirsin, o 200fps yine alırsın. Lakin GPU %80'de çalışırken, CPU %100 yaparsa orada sıkıntı olur.

Bu mantık yanlış. Dengeli ve güçlü bir sistem ortalama birkaç yıl götürüyor. Bu isteme takviye adında yapılan donanım değişikliği asla o kadar gidemiyor. Sen ortalama bir işlemci ile iyi ekran kartı aldın. 2-3 sene sonra iyi işlemciye geçtin. Bu sefer ekran kartı ortalama kaldı. Anakart engellediği için istediğin işlemciyi de alamadın, RAM frekansları yeni nesil olanların çok gerisinde kaldı. Teknolijide bir parça eskirken diğeri yerinde saymıyor. Sistemi dengeli alıp, belli bir süre sonra elden çıkartıp yenisine geçmek en makul, performanslı ve karlı seçenek.

Bu mantık yanlış. Dengeli ve güçlü bir sistem ortalama birkaç yıl götürüyor. Bu isteme takviye adında yapılan donanım değişikliği asla o kadar gidemiyor. Sen ortalama bir işlemci ile iyi ekran kartı aldın. 2-3 sene sonra iyi işlemciye geçtin. Bu sefer ekran kartı ortalama kaldı. Anakart engellediği için istediğin işlemciyi de alamadın, RAM frekansları yeni nesil olanların çok gerisinde kaldı. Teknolijide bir parça eskirken diğeri yerinde saymıyor. Sistemi dengeli alıp, belli bir süre sonra elden çıkartıp yenisine geçmek en makul, performanslı ve karlı seçenek.
2-3 sene eski işlemciyle gitmesi gerekmiyor, şimdi ekran kartını çıkarır. Seneye işlemciyi arttırır. İşlemciyi arttırmak mı ileride daha masraflı olur, ekran kartını mı? Dengeli olmasından yana rahatsızlığım yok ama mevcut ekonomik şartlar böyle gerektiriyor. Şuanda 30-36k ekran kartları, birkaç yıl sonra bu şekilde giderse 50kları bulur. Bunun üstüne birde anakart, işlemci, ram binecektir. Nasıl kalkacaksın o kadar yükün altından? Darboğaz olur mu bilmiyorum, birebir aynı ekran kartı, çözünürlük ve işlemci ile aynı oynanacak oyunları oynayan birisine sormak lazım. Şahsen bendede Ryzen 5800x var, bende 4080 düşünüyorum. Doğrudur veya yanlıştır...

Darboğaza neden olacak bir sistem kurduğun zaman, güncelleme yapacağın tarihe kadar o sistemden tam verim alamıyorsun. 1080P oyunculuğun da sonu yakın onu da görmek lazım. Aynı FPS değerlerini daha yüksek çözünürlükte, dolayısıyla daha iyi bir görsellikte olabildiğini gördükten sonra monitörü de değiştirmek isteyeceksin. Burada bahsettiğimiz bir APU sistem veya giriş seviyesi ürünler değil. Öyle olduğu durumda sıraya koymak bir mecburiyet olabilir. Birkaç sene boyunca değişime gerek duymayan sistem toplamak, yenisini alacağın zaman mevcut olanı elden çıkartmak en mantıklı çözüm. Üst seviye sistemlerde yama yapmak hep kayıp. Hem maddi anlamda hem de performans anlamında mantıklı iş değil. Tercih yine parayı verecek kişide tabii, benimki yalnızca uyarı ve öneri.

Son düzenleme:
Burada çözünürlük esas konu, arkadaş 1080p için bakıyorsa işlemciyide arttırması lazım. Çünkü o çözünürlükte 4090 alsan bile faydasını göremez. Ben, genel anlamda darboğaz konusuna bakışımı dile getirdim. Benimde kullanmak istediğim hedef çözünürlük 3440x1440p. Bende de 5800x işlemci var. Önümde 2 kart var, ya 4070ti alacağım ya 4080. 4080, 5800x ile o çözünürlükte bir miktar darboğaz yapabilir. Lakin bir, iki yıla kalmadan işlemciyi 5800 3d çekerim. Tek masrafım o, olur ve uzun yıllar kullanırım diye düşünüyorum. Eğer, darboğaz olmasın diye 4070ti alırsam, bu sefer 4080den daha az ömürlü olacaktır. Önümde bu sefer hem ekran kartı upgrade hem de işlemci ve diğerleri olacaktır.

Arkadaşa önerim, 4080 yerine 4070ti alıp aradaki farka biraz daha ekleme yaptırıp işlemci, anakart ve ramide değişime götürüp DD5 ve güncel işlemcilere geçmesi. Hedefi 1080p, yüksek fps ise.

Sende benim gibi warzoncusun tecrübelerimi paylaşayım. 3070 5900x işlemci ile 110-90 arası fps alıyordum 3070 i 6900xt ile değiştirdim işlemci aynı kaldı 150-160 fps lere çıktım işlemci ne kadar fark ederki dedim daha sonra 5900x i 5800x3d ile değiştirdim 250-270 fpslere çıktım ekran kartını bilemem ama am4 de 5800x3d yi şuana kadar almamış olmam benim için çok üzücü oldu tek tavsiyem 5800x3d alman warzon için

Geri
Yukarı