Ryzen 7 5800X yüksek kullanım

okdesa

Centipat
Daha fazla  
Yukarıdaki işlemciyi kullanıyorum %13'te 70 derece ye çıkıyor fakat %80 kullanımda Max 80 derece oluyor. Bu normal mi?
Şu anda %32 kullanıyor 69 derece cbp kapalı sıvı soğutma kullanıyorum. Xigmatek Aurora 240mm.

5. Nesil ryzen işlemciler yük altında 90 dereceye kadar çıkabiliyor, bu işlemciler için 60-90 derece arası normal sıcaklık kabul edilir.

Yani öyle bir işlemci alıp CPB neden kapattın ki enteresan. CPB açıp sıcaklıkları beğenmezseniz güzel bir curve optimizer yapın. Ek olarak, bu işlemciler 80c çıkabilmekte evet ama soğutucunda pek iyi değil maalesef.

Benim 5950X de 77 derecelere geliyordu curve ile çözdüm şu an oyunda 62 derece ve hemen hemen aynı performansta.

Yani öyle bir işlemci alıp CPB neden kapattın ki enteresan. CPB açıp sıcaklıkları beğenmezseniz güzel bir curve optimizer yapın. Ek olarak, bu işlemciler 80c çıkabilmekte evet ama soğutucunda pek iyi değil maalesef.

Benim 5950X de 77 derecelere geliyordu curve ile çözdüm şu an oyunda 62 derece ve hemen hemen aynı performansta.
cbp kapalı derken açık demek istemiştim kusura bakmayın kapatınca 55 derecenin üstüne nadiren çıkıyor

Geri
Yukarı