Ryzen 7 7700X ısınma sorunu

Mehmet Ergin

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Bir suredir Ryzen 7 7700X islemci kullanmaktayim. Sogutucu olarak MSI CoreLiquid 360 V2 kullanıyorum. En ufak oyunlarda bile 93-95 derecede calisiyor. Açıkçası bu durumdan da biraz rahatsizim. Islemcinin omrununun azalmasindan veya anakarti yakmasindan korkuyorum. Ayrica bu sicakliklarda uzun sureli oyun oynadigim zaman kasma da olabiliceginden supheliyim.
Yardima ihtiyacım var.

Sistem bilgilerim.
ASUS ROG STRIX RTX 4080.
850W Seasonic PSU.
ASUS TUF gaminbg B650M Plus.
2x16 6000MHz RAM(4300MHz de kullanıyorum)

Teşekkür ederim.

Soğutucunun işlemci kısmındaki uyarı stickerını çıkartmadınız, değil mi 😃

Arkadaşlar merhaba. Bir suredir Ryzen 7 7700X islemci kullanmaktayim. Sogutucu olarak MSI CoreLiquid 360 V2 kullanıyorum. En ufak oyunlarda bile 93-95 derecede calisiyor. Açıkçası bu durumdan da biraz rahatsizim. Islemcinin omrununun azalmasindan veya anakarti yakmasindan korkuyorum. Ayrica bu sicakliklarda uzun sureli oyun oynadigim zaman kasma da olabiliceginden supheliyim.
Yardima ihtiyacım var.

Sistem bilgilerim.
ASUS ROG STRIX RTX 4080.
850W Seasonic PSU.
ASUS TUF gaminbg B650M Plus.
2x16 6000MHz RAM(4300MHz de kullanıyorum)

Teşekkür ederim.
Fanınız düzgün oturmuş mu kontrol edin.

Hiç düşünmeden elindekini sat ve direkt git bir tane Noctua NH-D15 al.
7800x3D ile İdle=40-44 Gaming= 55-60 Benchmarkta=77i geçmedi daha sistem

Hiç düşünmeden elindekini sat ve direkt git bir tane Noctua NH-D15 al.
7800x3D ile İdle=40-44 Gaming= 55-60 Benchmarkta=77i geçmedi daha sistem
Hocam bir sorun olması lazım sakin olun, hiçbir sıvı soğutma 95 derece alacak değil.

Sistem yeniyse iade edilebilir. 2 yıl içerisinde radyatörden duyacağı seslerle daha büyük pişman olmadan en başta bu değişimi gerçekleştirebilir arkadaşlar.

Sistem yeniyse iade edilebilir. 2 yıl içerisinde radyatörden duyacağı seslerle daha büyük pişman olmadan en başta bu değişimi gerçekleştirebilir arkadaşlar.
islemci ve sogutucu yeni degil maalesef

Montajda bir hata yapmış olabilir misin? DeepCool LS520 ile ben maksimum yükte ancak 90 derece görüyorum.

Montajda hata oldugunu dusunmuyorum hayir.

Soğutucunun işlemci kısmındaki uyarı stickerını çıkartmadınız, değil mi 😃

Hayir çikarttim jeletini diyorsaniz.

Birkac oneri sonucu pbo ve throttle limit dusurdum 85 yaptim suan maks 75 derece fakat performanstan kayip yedim mi bilmiyorum

Macun ve kasa içerisindeki airflowu kontrol et. Biraz saçma kaçacak ama oda içerisindeki sıcaklık bile durumu çok değiştiriyor.
Aynı skalada daha iyi performans almak istiyorsan da ilk mesajimda dediğim gibi hiç düşünmeden noctua'a geç.
Kendi kasamda hiç bir değerle oynamamış olmama rağmen aldığım sonuçları yukarıda yazdım. Ha bir tek C-State kapalı sistemde.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    50,9 KB · Görüntüleme: 15

Yeni konular

Geri
Yukarı