Ryzen 7 7700X oyunda 89dereceye ulaşıyor

TheAnumi

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba. 3 gün önce yeni bir bilgisayar topladım. Montajı bir bilgisayarcı yaptı. Anakartım MSI Pro B650M-A Wi-Fi, kasam Cooler Master Masterbox TD500 V2 mesh ve işlemci soğutucum thermalright Aqua Elite 360 ARGB sıvı soğutucu. Anakarttan hiçbir ayarı değiştirmeden oyun testleri yaptığımda, Battlefield 2042'de işlemcim 86-90 derece arasında oynuyordu. Forumdan ve internetten gördüğüm kadarıyla sırasıyla TDP değerini 65 watta çektim, PBO değerlerini sırasıyla 88 W, 75'a ve 150'a yaptım, son olarak da Curve Optimizer'dan bütün çekirdeklere -20 değerini verdim. Her işlemi yaptıktan sonra sırasıyla BF 2042'de aynı süreyle oynamaya çalıştım, 1-2 derece inse de neredeyse hiçbir şey değiştirmedi. Şu an ortalama 82-89 derece, güç olaraksa sabit 90W alıyorum. Cinebench R23 testlerini bu ayarları yaptıktan sonra denedim, 10 dakikada tek çekirdekte 1982 puan, çoklu çekirdekteyse 10 dakikada 18359 puan aldım. Çoklu çekirdekte çalıştırırken işlemci 73-74 derece arası sabit çalıştı ve sabit 90W güç gösterdi.

İlk sorum BF'de de 90W çalışırken sıcaklığın 85 derece olup, Cinebench'te 74 olması normal mi? İkinci sorumsa işlemci soğutucumun kaliteli olmadığının farkındayım, buna rağmen bu sıcaklık değerleri normal mi? Termal macun olarak thermalright'ınkini kullandım, eğer neden bu olabilirse yeni bir termal macun alıp deneyebilirim, fikirlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.(sistem boştayken 47-55 derece arası çalışıyor, ara ara yükselmeleri saymazsak çoğunlukla 48 derecede sabit kalıyor.)

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı