7700X oyunda 85 dereceye ulaşıyor

ahmtbzkrt

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba,

Sistemim:

MSI Gaming Z Trio RTX 3080 10 GB
Ryzen 7700X
MSI Pro B650M-A Wi-Fi II
Kingston Fury RGB 16x2 6000 MHz DDR5
850 wat Bronze gamdias PSU
Kingston 1 TB SSD 7300/6000
Arctic Liquid Freezer II 360 mm RGB
MSI Velox 100P Airflow.

Bu sistemle boşta 40-50 derece işlemci sıcaklığı, oyunlarda ise 70-85 derece arası işlemci sıcaklığı alıyorum.
Bu değerler sizce normal mi?

Son 2 gündür sıvı soğutucu montajında yanlışlık olabilir mi diye 4 defa soğutucuyu söktüm. Termal macun olarak MX-4 kullandım. Termal macun kombinasyonunun her şeklini denedim. Yayarak sürdüm, X olarak sürdüm. Aklınıza ne gelirse. Ancak sonuçlar hep aynı hiç değişmiyor. Sistemi eko moda çekmedim, çekmeyi düşünmüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Montaj şekli ofset. Stres testlerinde 95 görüyor.

Soğutucunun fanlar çalışıyor. RGB ışıkları yanıyor. İşlemci üzerinde dönen pervane çalışıyor.

Soğutucunun çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım ?

Soğutucu çalışmasa işlemcinin sıcaklığının artmasından PC'nin kapanması gerekirdi diye düşünüyorum. Soğutucuda bir sıkıntı var düzgün oturttuysanız.

Montaj şekli ofset. Stres testlerinde 95 görüyor.

Soğutucunun fanlar çalışıyor. RGB ışıkları yanıyor. İşlemci üzerinde dönen pervane çalışıyor.

Soğutucunun çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım ?
Soğutucu çalışmasa stres testinde sistem kapanır büyük ihtimalle. Cinebench R23 skorları ne durumda? Skorlarda düşüklük yoksa her şey normaldir. AMD tarafında tek CCD işlemciler her zaman anormal ısınmıştır. Bir önceki nesildeki 5800X gibi. Ben de aynı soğutucuyu 7600X ile kullanıyorum stres testlerinde 87-88 derece oluyor. Oyunlarda da 70-75 derece civarlarında. Bahsettiğin sıcaklıklar 7700X için çok anormal sıcaklıklar değil.

Soğutucu çalışmasa stres testinde sistem kapanır büyük ihtimalle. Cinebench R23 skorları ne durumda? Skorlarda düşüklük yoksa her şey normaldir. AMD tarafında tek CCD işlemciler her zaman anormal ısınmıştır. Bir önceki nesildeki 5800X gibi. Ben de aynı soğutucuyu 7600X ile kullanıyorum stres testlerinde 87-88 derece oluyor. Oyunlarda da 70-75 derece civarlarında. Bahsettiğin sıcaklıklar 7700X için çok anormal sıcaklıklar değil.
boşta kaç derecede çalışıyor ?

benim anlamadığım MSİ LF V2 240MM kullanırkende aynı sıcaklık verilerini alıyordum. ARCTIC LF II 360mm hiç mi farkettirmez ?

Cinebench Multi Core 18924 puan aldı. 95 Derece sıcaklıkta sabit çalıştı.

Son düzenleme:
montajda sıkıntı yok. Test esnasında 95 derecedeyken hortumlara elledim sıcaklık yoktu hep soğuktu. Bilgisayarın ısı sensörleriyle alakalı bir durum olabilir mi ?

Boştayken fanları yüzde 100 yapıyorum her şekilde işlemcinin ısısı düşmesi lazım 43 de sabit kalıyor aşağı inmiyor. 5600x işlemcimde oyunlarda maks 61 derece boşta 30 derecelerde geziyordum.

Güncelleme

Soğutucunun kafasını işlemciden ayırdım. İşlemci sıcaklığı 115 dereceleri bulup bilgisayar kendini korumaya aldı.

Soğutucu düzgün çalışıyor anladığım kadarıyla.

Son düzenleme:
montajda sıkıntı yok. Test esnasında 95 derecedeyken hortumlara elledim sıcaklık yoktu hep soğuktu. Bilgisayarın ısı sensörleriyle alakalı bir durum olabilir mi ?

Boştayken fanları yüzde 100 yapıyorum her şekilde işlemcinin ısısı düşmesi lazım 43 de sabit kalıyor aşağı inmiyor. 5600x işlemcimde oyunlarda maks 61 derece boşta 30 derecelerde geziyordum.

Güncelleme

Soğutucunun kafasını işlemciden ayırdım. İşlemci sıcaklığı 115 dereceleri bulup bilgisayar kendini korumaya aldı.

Soğutucu düzgün çalışıyor anladığım kadarıyla.
Hocam soğutucu düzgün çalışmasa cinebenchte 19 bin puan imkanı yok alamazsın. Soğutucu sıkıntılı olsa Testi başlattıktan sonra 30 saniye içinde program hata verir. Soğutucuda bir sıkıntı yok büyük ihtimalle. Boştaki sıcaklığa da fazla takılma, masaüstünde hiçbir şey yapmıyorken program açsan sıcaklık 40 dereceden anında 60-70 civarlarına çıkıyor, Ryzen'lerin çalışma mantığı böyle. Ben aynı soğutucuyla 7600X kullanıyorum bende de boşta 50 derece civarlarında. Yükte 90 dereceleri görüyor.

Geri
Yukarı