Ryzen 7000 sistemde DDR5 Hynix RAM overclock yapma

2 nsnin çok bir onemi olursa senin için buyur arkadaşım. M-die 1.35v

Bu tabloya bakmak istersen bırakıyorum(biraz eski tarihlidir) bılesenler degısıklık gosterebılıyor CPU, MB, sogutmalar gibi, Overclock işi tecrübe ve zaman istiyor.

Dosya Ekleri

• cachemem.png
    cachemem.png
    91,1 KB · Görüntüleme: 58
  • ZenTimings_Screenshot.png
    ZenTimings_Screenshot.png
    34 KB · Görüntüleme: 57
2 nsnin çok bir onemi olursa senin için buyur arkadaşım. M-die 1.35v

Bu tabloya bakmak istersen bırakıyorum(biraz eski tarihlidir) bılesenler degısıklık gosterebılıyor CPU, MB, sogutmalar gibi, Overclock işi tecrübe ve zaman istiyor.
Teşekkür ederim. Tablo çok güzel ve detaylıymış, iyi bir referans olacak. FCLK hakkında basit bilgilere ihtiyacım var. Varsayalım ki işlemcim test ettim fclk 2100'ü sorunsuz çalıştırıyor olsun. Ama ben yetmez diyip bilinçsizce 2133 olarak ayarladım ve ara sıra bilgisayarım bsod veriyor yada boot edemiyor olsun. Arasıra bsod den bişey olmaz diyerek ben bu şekilde kullanmaya devam etmeye zorlarsam işlemci veya ramin ömrünü azaltıyor olabilir miyim? ileri de karşıma çıkacak kalıcı bir hasar sebebi olur mu? Yoksa tek yaratacağı sıkıntı boot etmeme veya bsod gibi yazlılımsal çökmeler mi?

Hayır ömrü azalmaz FCLK ile. Ama belli FCLK üstünde bilgisayar açılsa bile performans daha düşük olabilir. Bunu da yCruncher gibi bir program ile test etmen lazım.

@nikflatron Fclk ıslemcı kalıtesıne gore degısıyor @deadfellow hocam hatalıysam duzelt lutfen :D dıyelım kı 2133 yaptın PC acılacaktır ama stabil calısmayabılır benım ıslemcım (7700x) 2133 calıstırıyor 2166 da sıstem acılıyor ama stabıl degıl yanı takılmalar yavaslama oluyor her şeyde o yuzden en verımlı frekansı deneyımlemen lazım o senın ıslemcıne kalmıs bir şey yanı.

Hayır ömrü azalmaz FCLK ile. Ama belli FCLK üstünde bilgisayar açılsa bile performans daha düşük olabilir. Bunu da yCruncher gibi bir program ile test etmen lazım.
Teşekkürler. Donanıma zarar vermiyorsa en performanslı halini bulana kadar dertsiz tasasız denemeler ve testler yapabilirim o zaman.

@nikflatron Fclk ıslemcı kalıtesıne gore degısıyor @deadfellow hocam hatalıysam duzelt lutfen :D dıyelım kı 2133 yaptın PC acılacaktır ama stabil calısmayabılır benım ıslemcım (7700x) 2133 calıstırıyor 2166 da sıstem acılıyor ama stabıl degıl yanı takılmalar yavaslama oluyor her şeyde o yuzden en verımlı frekansı deneyımlemen lazım o senın ıslemcıne kalmıs bir şey yanı.
Bilgi ve desteklerin için tekrar teşekkürler

y-cruncher en son versiyonu indirdim vt3 isimli bir test yaptım. 33 dakika sonra kapattım. bi ara ekran görüntüsü aldım. fclk için doğru testi mi yaptım? kapattığımda iteration 18 devam ediyordu. ilk 17 de pass yazdı.

Dosya Ekleri

• vt3.jpg
    vt3.jpg
    156,6 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:
Teşekkürler. Donanıma zarar vermiyorsa en performanslı halini bulana kadar dertsiz tasasız denemeler ve testler yapabilirim o zaman.

Bilgi ve desteklerin için tekrar teşekkürler

y-cruncher en son versiyonu indirdim vt3 isimli bir test yaptım. 33 dakika sonra kapattım. bi ara ekran görüntüsü aldım. fclk için doğru testi mi yaptım? kapattığımda iteration 18 devam ediyordu. ilk 17 de pass yazdı.
Bu RAM stabilitesi için test.

FCLK için linpack daha garanti. Gflops değerleri stabil ilerliyorsa stabildir veya 2133 fclk ile 2100 den daha düşük gflops alıyorsan stabil değildir.

Bu RAM stabilitesi için test.

FCLK için linpack daha garanti. Gflops değerleri stabil ilerliyorsa stabildir veya 2133 fclk ile 2100 den daha düşük gflops alıyorsan stabil değildir.
Selam, linpack ile stress testleri yaptım. 10g - 5 tekrar. Sonuçlar fotoğraflardaki gibi. Hepsi birbirine çok yakın. Yorumlayabilir misiniz? Bir sıkıntı görüyor musunuz? Hangi ayarı kullanmaya devam etmeliyim.

Dosya Ekleri

• 2133.jpg
    2133.jpg
    96 KB · Görüntüleme: 37
  • 2100.jpg
    2100.jpg
    84,4 KB · Görüntüleme: 29
  • 2067.jpg
    2067.jpg
    101,5 KB · Görüntüleme: 24
  • 2033.jpg
    2033.jpg
    103,4 KB · Görüntüleme: 34
  • 2000.jpg
    2000.jpg
    107,8 KB · Görüntüleme: 32
2133'te dalgalanma var tekrar test yapar mısın? Sonuçların birbirine çok ama çok yakın olması lazım. 5'ten fazla run yap, 10 olabilir.

Bkz böyle olması gerekiyor.

1702447965285.png

2133'te dalgalanma var tekrar test yapar mısın? Sonuçların birbirine çok ama çok yakın olması lazım. 5'ten fazla run yap, 10 olabilir.

Bkz böyle olması gerekiyor.

Eki Görüntüle 2050976
Senin gönderdiğin baya istikrarlı. Bende hiçbir fclk (2000 dahil) o kadar istikrarlı görünmüyor. 2133 için 10g-10 tekrar testi yaptım. İlk teste göre daha istikrarlı. Ama yine de 4. testte bir dalga var. Kabul eilebilir bir dalga mı bilemiyorum tabi.

Dosya Ekleri

• re_2133.jpg
    re_2133.jpg
    121,4 KB · Görüntüleme: 54
Senin gönderdiğin baya istikrarlı. Bende hiçbir fclk (2000 dahil) o kadar istikrarlı görünmüyor. 2133 için 10g-10 tekrar testi yaptım. İlk teste göre daha istikrarlı. Ama yine de 4. testte bir dalga var. Kabul eilebilir bir dalga mı bilemiyorum tabi.
Kabul edilebilir diyeceğim ama bilemedim :D

Geri
Yukarı