Ryzen 7900 + RTX 4080 sistem nasıl?

Bütçe
70000 - 80000
Hocam bunu önerebilirim 1000W ve yeni standartlara uygun çevirici ile kullanmayın öyle bir sistemi.
7900 alacaksanız yanında gelen Wraith prisim oyun oynarken soğutuyor o işelemciyi 105W üstünde kullanmanın anlamı yok zaten. Ama 7800x3D gelince onu alırsanız yanına soğutucu olmadığı için onu alın derim, ve bence ROG X670E almaya gerek yok parayı ekran kartına yatırın derim sadece ROG olsun da isteyebilirsiniz tabii ki ve RAM olarak seçtiğiniz modelde expo yok Intel XMP var expo olması daha iyi olur bence.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

MSI MPG A850G (850W) yerine FSP Hydro G PRO (1000W) mu tavsiye ediyorsunuz? Tam anlayamadım kusura bakmayın.

Aksi bir gelişme olmazsa işlemci olarak Ryzen 9 7900 alacağım. İçinde soğutucu geliyor ama tavsiye üzerine 360mm sıvı soğutucu da almayı düşünüyorum. Ekran kartı olarak yine tavsiye üzerine Palit GameRock (RTX 4080) almayı düşünüyorum. RAM modelini anakartın sitesinden uyumlu cihaz listesinden görmüştüm, ROG STRIX X670E-E kötü bir seçim mi olur? Bahsettiniz anakart ile aralarındaki artı veya eksikler nedir tam olarak?

Son düzenleme:
MSI MPG A850G (850W) yerine FSP Hydro G PRO (1000W) mu tavsiye ediyorsunuz? Tam anlayamadım kusura bakmayın.

Aksi bir gelişme olmazsa işlemci olarak Ryzen 9 7900 alacağım. İçinde soğutucu geliyor ama tavsiye üzerine 360mm sıvı soğutucu da almayı düşünüyorum. Ekran kartı olarak yine tavsiye üzerine Palit GameRock (RTX 4080) almayı düşünüyorum. RAM modelini anakartın sitesinden uyumlu cihaz listesinden görmüştüm, ROG STRIX X670E-E kötü bir seçim mi olur? Bahsettiniz anakart ile aralarındaki artı veya eksikler nedir tam olarak?

Çok büyük farklar yok zaten 7900 65W bir işlemci X olanlar 170W'a kadar çıkıyor aradaki fiyat farkını hissetmeyeceksiniz o yüzden dedim. 7900 güzel bir işlemci enerji verimliliği harika.
İlk olarak paylaştığınız PSU için demiştim.

PSU:
Cooler Master 850M mme V2 80+ Gold tam modüler.

RAM desteği var onda sorun yok ama XMP Intel'in teknolojisi Expo AMD'nin yeni teknolojisi o yüzden AMD'nin kendi teknolojisini kullanmak daha iyi olur bence.
4090 da biraz indirim var belki 4080 yerine 4090 düşünebilirsiniz.

RAM modelini anakartın sitesinden uyumlu cihaz listesinden görmüştüm

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

RAM olarak en iyi performansı veren CL değeri düşük MHz'si yüksek 6000 CL 30 gibi olanlar ben bunu alırdım.

Son düzenleme:
Çok büyük farklar yok zaten 7900 65W bir işlemci X olanlar 170W'a kadar çıkıyor aradaki fiyat farkını hissetmeyeceksiniz o yüzden dedim. 7900 güzel bir işlemci enerji verimliliği harika.
İlk olarak paylaştığınız PSU için demiştim.

RAM desteği var onda sorun yok ama XMP Intel'in teknolojisi Expo AMD'nin yeni teknolojisi o yüzden AMD'nin kendi teknolojisini kullanmak daha iyi olur bence.
4090 da biraz indirim var belki 4080 yerine 4090 düşünebilirsiniz.

RAM olarak en iyi performansı veren CL değeri düşük MHz'si yüksek 6000 CL 30 gibi olanlar ben bunu alırdım.

Hocam 2K monitör ile kullanacağım için 4080 seçmiştim.

Bir de link verdiğiniz TUF Gaming X670E-Plus model anakart üzerine forumda olumsuz deneyimler gördüm. Başka öneriniz var mıdır ?

Son olarak 7900 işlemci seçmem halinde birlikte gelen stok soğutucu iş görür mü ? Yoksa sıvı soğutucu mu almak lazım ?

Hocam 2K monitör ile kullanacağım için 4080 seçmiştim.

Bir de link verdiğiniz TUF Gaming X670E-Plus model anakart üzerine forumda olumsuz deneyimler gördüm. Başka öneriniz var mıdır?

Son olarak 7900 işlemci seçmem halinde birlikte gelen stok soğutucu iş görür mü? Yoksa sıvı soğutucu mu almak lazım?

Yok seçtiğiniz bu anakart da gayet güzel.
Soğutucuya 7900 için gerek olmadığını düşünüyorum dediğim gibi işlemci 65W ve çok fazla güç tüketmiyor ileride bu anakarta Ryzen 8000 9000 serisi bir işlemci takma şansınız olacak o zaman alırsınız derim daha iyi modeller çıkar.

Yok seçtiğiniz bu anakart da gayet güzel.
Soğutucuya 7900 için gerek olmadığını düşünüyorum dediğim gibi işlemci 65W ve çok fazla güç tüketmiyor ileride bu anakarta Ryzen 8000 9000 serisi bir işlemci takma şansınız olacak o zaman alırsınız derim daha iyi modeller çıkar.

Hocam PSU ile ilgili söylediğiniz kısmı da anlayamadım. MSI MPG A850G (850W) düşünüyordum, FSP Hydro G PRO (1000W) önerdiniz.

1- İşlemci olarak 7900 yerine yeni çıkan Ryzen 7 7800X3D almayı düşünüyorum ama stoklarda bulamadım. Sizce stoklara ne zaman gelir tahminen ? Bir de 7900 yerine bu modeli almam mantıklı olur mu ?

2- Anakart olarak ASUS ROG STRIX X670E-E Gaming alsam herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım ? Overclock yapmayı düşünmüyorum fakat anakartta performans ve kaliteden de ödün vermek istemiyorum. Bazı konularda AM5 platformu için Asus anakartların sıkıntılı olduğuna dair birtakım yorumlar gördüm. Siz ne düşünüyorsunuz ?

3- Sıvı soğutma olarak Arctic Liquid Freezer II, Corsair H150 veya Sharkoon S90 RGB AIO arasında kararsız kaldım. Hangisini tavsiye edersiniz ? Bu üç model haricinde de tavsiyeniz olursa değerlendirebilirim.

4- Daha önce depolama birimi olarak WD Blue HDD düşünüyordum ancak bir arkadaşın tavsiyesi üzerine SATA SDD olarak Samsung 870 QVO 2TB almaya karar verdim. Bununla ilgili fikrinizi alabilir miyim ?

5- Kasa modeli olarak da Sharkoon TG7M ile Cooler Master HAF 500 arasında kararsız kaldım.

Kusura bakmayın çok soru sordum değerli dostlar, bitmek üzere ama 😥

@messinicocugu @Merdo34 @IIBerke

@messinicocugu @Merdo34 @IIBerke

Son düzenleme:
1- İşlemci olarak 7900 yerine yeni çıkan Ryzen 7 7800x3D almayı düşünüyorum ama stoklarda bulamadım. Sizce stoklara ne zaman gelir tahminen? Bir de 7900 yerine bu modeli almam mantıklı olur mu?

2- Anakart olarak ASUS ROG STRIX X670E-E Gaming alsam herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? Overclock yapmayı düşünmüyorum fakat anakartta performans ve kaliteden de ödün vermek istemiyorum. Bazı konularda AM5 platformu için ASUS anakartların sıkıntılı olduğuna dair birtakım yorumlar gördüm. Siz ne düşünüyorsunuz?

3- Sıvı soğutma olarak Arctic Liquid Freezer II, Corsair H150 veya Sharkoon S90 RGB AiO arasında kararsız kaldım. Hangisini tavsiye edersiniz? Bu üç model haricinde de tavsiyeniz olursa değerlendirebilirim.

4- Daha önce depolama birimi olarak WD Blue HDD düşünüyordum ancak bir arkadaşın tavsiyesi üzerine SATA SSD olarak Samsung 870 QVO 2TB almaya karar verdim. Bununla ilgili fikrinizi alabilir miyim?

ASUS yerine MSI da alablirsiniz hocam, anakart da çokca slot var 4 adet ben olsam M.2 SSD alırdım artık. Sata almazdım. Benim de 2TB ın yanında 1 TB M.2 var. Böyle bir şey tercih ederdim.

ASUS yerine MSI da alablirsiniz hocam, anakart da çokca slot var 4 adet ben olsam M.2 SSD alırdım artık. SATA almazdım. Benim de 2TB ın yanında 1 TB M.2 var. Böyle bir şey tercih ederdim.

Hocam peki ASUS ile bu MSI modeli arasında hissedilir farklar var mı? Slot sayısından ziyade performans ve kaliteye öncelik vermek istiyorum. ASUS modeli ile fiyat olarak da birbirlerine yakın aslında.
Bir de ikinci M.2 SSD alırsam diğerinin performansını olumsuz etkilemez mi?

A850G 4090 için de yeterli zaten.

Güvenilirdir hocam ve ikisi de iyi kasadır ama ben olsam Sharkoon TG7m tercih ederdim herhalde ama Lian Li alsan da üzmez.

Hocam son sorduğum 5 husus ile ilgili sizlerden yanıt gelmedi, yoğunluktan araya karıştı sanırım. Yardımcı olabilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı