Ryzen 9 3900X & ASUS ROG STRIX X570 Overclock Ayarları

SuperMarcy

Kilopat
Merhaba, overclock nedir nasıl yapılır konusunda bilgim yok, sistemimi yeni topladım. Başka bir konu da işlemcimin sıcaklık değerleriyle alakalı paylaşımda bulunmuştum, değerler bana yüksek geldi.
Bkz.

Merhaba,

OCCT ile yaptığım stres testinin sonuçları görsellerdeki gibidir. Ne overclock konusunda ne de bu değerler konusunda tecrübem ve bilgim yok. Bu tabloyu bana açıklayacabilir misiniz? Bu programlar dışında daha iyi ve daha doğru sonuç verdiğini düşündüğünüz programlar var mıdır?

Sistem:
Anakart - ASUS ROG STRIX X570E-GAMING.
İşlemci - AMD Ryzen 9 3900X OC.
Kasa - Cooler Master TD500 mesh.

Test süresi 30 dk.

Kasanın ön tarafında Cooler Master ML360R sıvı soğutucu var, radyatörün önünde ve arkasında 3'er tane olmak üzere 6 tane fan var. Kasanın üst tarafında 2 adet fan varken arka tarafta da 1 adet egzoz fanı olmak üzere toplamda 9 adet fan var, kasam mesh yapıda ve hava akışı konusunda durum güzel. Acaba sıvı soğutucunun pompasını işlemci üzerine düzgün montajlayamadım mı? Bu değerler bana pek hoş gelmedi...

Eki Görüntüle 601597Eki Görüntüle 601600

Arka planda hiçbir şey çalışmamasına rağmen bilgisayar 50-55 derece ile açılıyor 60 derecelere yükseliyor. Oyun esnasında AIDA64 ile CPU 55-60, CPU Package 65-70 derece aralığında görüyorum, BIOS’a girdiğimde 40-45 derece görüyorum.

Sistemim şöyle,

ASUS ROG STRIX X570'e Gaming Anakart
AMD Ryzen 9 3900X İşlemci
Cooler Master ML360R Sıvı Soğutucu
Cooler Master Masterbox TD500 Mesh Kasa

Kurcalaya kurcalaya fark ettiğim şeyler işlemcimin tüm çekirdekleri 4.0 GHz’de sabit çalıştığı, görsellerde de görüleceği üzere 110-115W enerji çektiği... Sanırım stok ayarları böyle ve OC otomatik modda açık. Bunu nasıl değiştireceğimi bilmeden kurcalamak istemedim, sizce bu sıcaklık değerleri normal mi? Lütfen yardımcı olun.

Bilgisayarı yeni açtım ve Aida64 ile HWMonitor güncel değerler

Dosya Ekleri

• aida64.jpg
    aida64.jpg
    88,8 KB · Görüntüleme: 89
  • hwinfo1.jpg
    hwinfo1.jpg
    78,3 KB · Görüntüleme: 92
Son düzenleme:

Geri
Yukarı