Ryzen 7 5800X ve ASUS X570 ROG STRIX-E overclock

@Baturs hocam şu anakart konusunda ne kadar direttiğinizi biliyorum. Umarım karşılığını alırsınız bu kaliteli parçaların. Anakartınız kapasite olarak uygun ama işlemcin en son nerelere çıkar emin değilim. Çünkü skalası kendinden çok geniş. 3.8 ile 4.7 ciddi bir aralık.

İşlemcinin potansiyeli ne düzeyde henüz belli değil ancak senin sunduğun şartlarda 5+GHz olmasını gayet mümkün görüyordum ben. Ancak buradaki yorum biraz kafa karıştırıcı oldu.

@Baturs hocam şu anakart konusunda ne kadar direttiğinizi biliyorum. Umarım karşılığını alırsınız bu kaliteli parçaların. Anakartınız kapasite olarak uygun ama işlemcin en son nerelere çıkar emin değilim. Çünkü skalası kendinden çok geniş. 3.8 ile 4.7 ciddi bir aralık.

İşlemcinin potansiyeli ne düzeyde henüz belli değil ancak senin sunduğun şartlarda 5+GHz olmasını gayet mümkün görüyordum ben. Ancak buradaki yorum biraz kafa karıştırıcı oldu.
Gerçekten sosyalde beni anakart konusunda anlayan tek kişi sizsiniz sanırım :D Dediğiniz gibi ben 3080'den feragat edip uzun ömürlü kaliteli bileşenler aldım, umarım karşılığını alırım. Dediğim gibi nereye kadar çıkacağını kimse bilmiyor hep beraber öğreneceğiz :D

Yorumumda belirtmek istediğim şey bu sitedeki AMD Ryzen 7 5800x 4.85Ghz Overclock and PBO setting on ASUS TUF GAMING B550M-PLUS (WIFI) overclock'un B550 bir anakart ile yapıldığı, X570 anakartların overclock performansı daha iyi değil mi, ben öyle biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Belirttiğim makalede '' I don’t know if it’s B550 chip’s issue or beta BIOS’s fault, the CPU effective clock can’t stay high'' gibi bir ifade kullanılmış birde o yüden.

Gerçekten sosyalde beni anakart konusunda anlayan tek kişi sizsiniz sanırım :D Dediğiniz gibi ben 3080'den feragat edip uzun ömürlü kaliteli bileşenler aldım, umarım karşılığını alırım. Dediğim gibi nereye kadar çıkacağını kimse bilmiyor hep beraber öğreneceğiz :D

Yorumumda belirtmek istediğim şey bu sitedeki AMD Ryzen 7 5800x 4.85Ghz Overclock and PBO setting on ASUS TUF GAMING B550M-PLUS (WIFI) overclock'un B550 bir anakart ile yapıldığı, X570 anakartların overclock performansı daha iyi değil mi? Ben öyle biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Belirttiğim makalede '' I don’t know if it’s B550 chip’s issue or beta BIOS’s fault, the CPU effective clock can’t stay high'' gibi bir ifade kullanılmış birde o yüzden.
Evet. Dediğiniz doğru fakat işlemcinin potansiyeli ne kadarsa en fazla onu görebilirsiniz. Ben 4,85 gibi bir sınır olduğunu düşünmüyorum, olmasını da istemem. Silikon kalitesi, anakart, soğutucu farkı sonucu doğrudan etkiler. OC konusunu açtığınızda sonucu hep beraber öğreniriz. Ben de etiket istiyorum ama sırf meraktan :D

Evet. Dediğiniz doğru fakat işlemcinin potansiyeli ne kadarsa en fazla onu görebilirsiniz. Ben 4,85 gibi bir sınır olduğunu düşünmüyorum, olmasını da istemem. Silikon kalitesi, anakart, soğutucu farkı sonucu doğrudan etkiler. OC konusunu açtığınızda sonucu hep beraber öğreniriz. Ben de etiket istiyorum ama sırf meraktan :D
Evet işlemcinin sınırı ne kadar fazlaysa o kadarı görebilir ama benim demeye çalıştığım şey, mesela o adam B550 ile 4.85 görmüş büyük ihtimal bu işlemcinin sınırı değil, yani B550 ile sınırı görememiş ama ben X570 ile sınırı görebilirim değil mi ? Mantık böyle çalışmıyor mu ? Anlamadım :D

Evet işlemcinin sınırı ne kadar fazlaysa o kadarı görebilir ama benim demeye çalıştığım şey, mesela o adam B550 ile 4.85 görmüş büyük ihtimal bu işlemcinin sınırı değil, yani B550 ile sınırı görememiş ama ben X570 ile sınırı görebilirim değil mi ? Mantık böyle çalışmıyor mu ? Anlamadım :D
İşlemci için öyle bir sınır yoksa stabil ve kabul edilebilir voltaj - sıcaklık değerlerinde 5GHz; stabil ancak daha yüksek voltaj - sıcaklık değerleriyle 5.2GHz görebilirsin diye düşünüyorum. İkisinin de gerekliliği tartışılır ancak başta amaç sadece oyun olduğu için stabil 5.2 bence optimum olacaktır. Bu değerde yaptığın testler yüksek sonuç verse de stabil çalıştığını görmen yetecektir. Çünkü oyunlar ile o değerlere çıkman epey zor.

Kafa karıştırıcı değil aslında. Testlerde genelde en fazla 4.8 ghz civarı yapılıyor. 4.9 bulamadım daha.

@Baturs OC’ye ihtiyacın olduğunda beni etiketle. Yaparız.

O işlemci CPB on iken kendi kafasına göre 4.7-4.75'e çıkıyor haberin olsun...
Biliyorum. Olsun olsun 5.1 5.2 olsun. 5.4 yapabilirsen haber edersin.
X570 OC ile B550 çok fark etmeyecektir. Belki bir tık daha iyi olur ama dağlar yaratmaz.

Biliyorum. Olsun olsun 5.1 5.2 olsun. 5.4 yapabilirsen haber edersin.

X570 OC ile B550 çok fark etmeyecektir. Belki bir tık daha iyi olur ama dağlar yaratmaz.
Ben şeyi anlamıyorum 3300X‘le 4.7-8 leri görenler var, bu işlemciler daha iyi olması gerekiyor OC performansı olarak:
Hiç değilse 5.1 görülebilmeliydi... X570 olması kesinlikle etki eder VRM kalitesi çok önemli yüksek işlemci OC’lerinde keza silikonunuz, VDROP yemenizi de daha aza indirir böyle kaliteli olanlar. VDROP‘u da BIOS’dan kapatabilirsiniz bu arada. @Baturs daha doğrusu VDROP’u azaltabilirsiniz. Düşük ana kartlarda önermem o ayarı ama X570 yüksek bir ana kart modeli.

Ben şeyi anlamıyorum 3300X‘le 4.7-8 leri görenler var, bu işlemciler daha iyi olması gerekiyor OC performansı olarak:
Hiç değilse 5.1 görülebilmeliydi... X570 olması kesinlikle etki eder VRM kalitesi çok önemli yüksek işlemci OC’lerinde keza silikonunuz, VDROP yemenizi de daha aza indirir böyle kaliteli olanlar. VDROP‘u da BIOS’dan kapatabilirsiniz bu arada. @Baturs daha doğrusu VDROP’u azaltabilirsiniz. Düşük ana kartlarda önermem o ayarı ama X570 yüksek bir ana kart modeli.
4.7 4.8 görmeleri normal. Mantıken 4c 8t bir işlemcinin tüm çekirdeklerini yüksek frekanslara ulaştırmak silikon iyiyse soğutman iyiyse hiç sorun değil. Benim arkadaşım T6 Ultra ile R3 3100'ü 2c 2t şekilde 4.84GHz yaptı anakart B450M S2H. Tabi sadece deneme bu. :)

Ama bence bu işlemciyle silikon iyiyse 5.2GHz görürüz sonra voltaj düşürürüz üstüne gerek yok çünkü.

Geri
Yukarı