Ryzen 9 5900X boşta 80 derece

80-90 derecelere çıktığı zaman soğutucu bloğa elle dokunun. Bu şekilde temas olarak bir sıkıntı var mı tam olarak anlarsınız.
Hiçbir sorun gözükmüyor.
80 derece olan bir işlemci mutlaka etrafa ısı yayacaktır fakat gayet normal hissiyat alıyorum.
Ekran kartım 45 derecedeyken üst plakaya dokunduğumda sıcaklığı hissedebiliyorum.
CPU soğutucuda böyle bir sorun yok.

Hiçbir sorun gözükmüyor.
80 derece olan bir işlemci mutlaka etrafa ısı yayacaktır fakat gayet normal hissiyat alıyorum.
Ekran kartım 45 derecedeyken üst plakaya dokunduğumda sıcaklığı hissedebiliyorum.
CPU soğutucuda böyle bir sorun yok.

Peki bilgisayarı açtığınız ilk anda sıcaklıklar yine 80 düzeyinde mi başlıyor yoksa daha düşük değerlerde mi oluyor? Direk 80 seviyesinde ise belki yukarıdaki arkadaşın dediği gibi sensör arızası gibi bir şey olabilir. BIOS için Update varsa onu da yapın.

Katılıyorum yani başka bir sebebi olamaz.

Soğutucu düzgün çalışmıyor olabilir. Ve soğutucunuz yetersiz bence. BIOS pilini söküp. Onun dışında neden AMD 5.nesil önermediğimin göstergesidir. Ama en azından boşta 50-60 olmasını beklerdim. 80 yine de çok fazla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutucu düzgün çalışmıyor olabilir. Pompa düzgün çalışmıyor olabilir. BIOS pilini söküp. Onun dışında neden AMD 5.nesil önermediğimin göstergesidir.
Birader saçma sapan konuşmuşsun kusura bakma ama. Pompa ne alaka sıvı soğutma mı bu? BIOS pili ne alaka? Adam soğutucu çalışıyor diyor zaten. AMD'nin 5. nesili kadar iyi bir işlemci serisi yok şu an.

Birader saçma sapan konuşmuşsun kusura bakma ama. Pompa ne alaka sıvı soğutma mı bu? BIOS pili ne alaka? Adam soğutucu çalışıyor diyor zaten. AMD'nin 5. nesili kadar iyi bir işlemci serisi yok şu an.

Evet düzelttim pardon yanlış okumuşum.5.nesil iyi ama şöyle:

AMD 5.nesil performans 10'dan 10 olsa kalite inan 3'tür siz performans seviyorsunuz
Intel 11.nesil(11900K harici):pperformans 7 olsa kalite 9 dur. O yüzden AMD'nin birçok işlemcisini sevmiyorum.

İyi forumlar tekrar özür dilerim dalgınlığıma gelmiş hatamı düzelttiğiniz için teşekkürler.

Ben 5900X ile ve PF360 soğutucu ile oyunda 80 derece görüyorum. Artic freezer 34 o işlemci için yeterli değil bence ama yine de 80 derece boşta bir işlemci için çok fazla, hani termal macun olmasa bile o kadar sıcak olmaz. Muhtemelen soğutucu tam oturmadı.

Arkadaşlar iyi geceler.
Arkadaşla 5900X'li bir sistem topladık.
Sistem boşta 80 derecelerde ve işlemci frekans hızı 4 GHz civarlarında dolaşıyor.
Anakart ve diğer parçalar 30 derecelerde.

Sistem frezeer 34 kule soğutmaya sahip ve montajda bir sorun yok.
Anakart: ASUS ROG STRIX B550-A

Hocam gerçekten sıcaklık çok üstte, fanın altındaki bir naylon tarzı katman var, onu çıkarıp çıkarmadığınıza bakın derim.

Peki bilgisayarı açtığınız ilk anda sıcaklıklar yine 80 düzeyinde mi başlıyor yoksa daha düşük değerlerde mi oluyor? Direk 80 seviyesinde ise belki yukarıdaki arkadaşın dediği gibi sensör arızası gibi bir şey olabilir. BIOS için Update varsa onu da yapın.

Evet hocam 80’de başlıyor 85-90 inip çıkıyor.
Soğutucuyu söktüm, macunu yeniledim ve tekrardan soğutucuyu monte ettim.
Bütün ayrıntılara dikkat ederek işlemleri gerçekleştirdim.
Macunu yeterli ve doğru yaydığımdan eminim.
Montajlama da boşluk ya da oturmama gibi sorun da yok.

Fakat yine aynı derecelerde ve tuhaf olan, Windows’da işlemci kullanımı %1 iken, frekansın devamlı 4.00 GHz de olması.
Hocam gerçekten sıcaklık çok üstte, fanın altındaki bir naylon tarzı katman var, onu çıkarıp çıkarmadığınıza bakın derim.
Çıkarttım hocam bütün işlemleri doğru şekilde uyguladığıma eminim.
Diğer donanımların hepsi anakartta dahil 30-35 derecelerde.
Sensörlerde mi bir sorun var şüphelenmiyor değilim fakat bütün parçalar sıfır alındı.

Evet hocam 80'de başlıyor 85-90 inip çıkıyor.
Soğutucuyu söktüm, macunu yeniledim ve tekrar soğutucuyu monte ettim.
Bütün ayrıntılara dikkat ederek işlemleri gerçekleştirdim.
Macunu yeterli ve doğru yaydığımdan eminim.
Montajlama da boşluk ya da oturmama gibi sorun da yok.

Fakat yine aynı derecelerde ve tuhaf olan, Windows'da işlemci kullanımı %1 iken, frekansın devamlı 4.00 GHz de olması.

Çıkarttım hocam bütün işlemleri doğru şekilde uyguladığıma eminim.
Diğer donanımların hepsi anakartta dahil 30-35 derecelerde.
Sensörlerde mi bir sorun var şüphelenmiyor değilim fakat bütün parçalar sıfır alındı.

Hocam başka soğutucu varsa deneyebilir misiniz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı