Ryzen 9 5900X işlemci sıvı soğutmaya rağmen oyunda 75 derece oluyor

Tarkan_K

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus Prime B450M - RTX 3060 12GB - Ryzen 9 5900x -
Ekran kartı
RTX 3060
Anakart
Asus Prime B450m A-2
İşlemci
Ryzen 9 5900x
Ryzen 9 5900X kullanıyorum sıvı soğutmam Lian Li galahad 360mm AiO SL Edition, kasam mesh kasa Dark maxima V30 buna rağmen boşta 50 derece LoL'de 75 derece gibi sıcaklıklar alıyorum fazla değil mi?

Ben arctic liquidfreezer II 420mm kullanıyorum. Hava akışı önde 3 altta 3 fanla radyatörü destekliyorum...
5800X işlemcim boşta 30-45 takılırken oyunlarda 70-80 RDR II gibi ağır oyunlarda 85'e ulaşıyor (Oda sıcaklığı yüksek) ama 4850Mhz turbo frekansından aşağıya düşmüyor. Yani bende thermalThrottling olmuyor. Sizin için de bu geçerlidir büyük ihtimalle. Frekanslarınızı oyunlarda takip edin belirtilen turbo frekansın altında 80 derecelerde düşmüyorsa bir problem söz konusu değildir.

Ben Arctic liquidfreezer II 420mm kullanıyorum. Hava akışı önde 3 altta 3 fanla radyatörü destekliyorum...
5800X işlemcim boşta 30-45 takılırken oyunlarda 70-80 RDR II gibi ağır oyunlarda 85'e ulaşıyor (oda sıcaklığı yüksek) ama 4850MHz Turbo frekansından aşağıya düşmüyor. Yani bende thermalthrottling olmuyor. Sizin için de bu geçerlidir büyük ihtimalle. Frekanslarınızı oyunlarda takip edin belirtilen Turbo frekansın altında 80 derecelerde düşmüyorsa bir problem söz konusu değildir.

Şu an sadece Edge açık sıcaklık 48-70 derece arasında dalgalanıyor ve clock rate minimum 4948 MHz de takılıyor normal mi peki? Oyunda da denemeli miyim?

1692185782931.png

Kullandığınız macun nedir? Ve nasıl uygulandı?

Macun sıvı soğutmamın kendi macunu ve normal şekilde sürdüm ne kalın ne ince fakat macun çok yoğun bir macundu.

Şu an sadece Edge açık sıcaklık 48-70 derece arasında dalgalanıyor ve clock rate minimum 4948 MHz de takılıyor normal mi peki? Oyunda da denemeli miyim?

Eki Görüntüle 1904944

Macun sıvı soğutmamın kendi macunu ve normal şekilde sürdüm ne kalın ne ince fakat macun çok yoğun bir macundu.
Normal gibi ama bunu böyle takip edemezsin hocam. Hwİnfo indirip ortalama değerini takip et + msi afterburner üzerinden oyun esnasında clock değerlerine bak. 75 derecede eğer 5000Mhz almayı devam ediyorsan keyfine bak.

Eki Görüntüle 1904944

Fazla sıkmadan işlemciyi kaplayacak şekilde sürseydiniz.

Fazla sıkmadan işlemciyi kaplayacak şekilde sürseydiniz.

Öyle yaptım.

Normal gibi ama bunu böyle takip edemezsin hocam. HWiNFO indirip ortalama değerini takip et + MSI Afterburner üzerinden oyun esnasında clock değerlerine bak. 75 derecede eğer 5000MHz almayı devam ediyorsan keyfine bak.

Nerelere bakmam gerektiğin, gösterebilir misiniz ikisin de yükledim ama anlamıyorum.

Geri
Yukarı