Ryzen 9 7950X stres testinde yüksek ısı

Hangi soğutucuyu alırsan al o işlemci 93-94 derecesi altında çalışmayacaktır.

Custom loop yapmadığın ya da sıvı metal kullanmadıgın sürece çoklu çekirdek yüklerinde o dereceler normal. İşlemcinin kaç watt çekerken 96 derece oldugunu söylersen daha fazla yardımcı olabilirim.

189W çekerken 95 derecedeydi.

Arkadaşlar bu işlemcileri Recep Baltaş'da inceledi ve burada yayınladılar. Çok güçlü sıvı soğutmalar ile bile 95 derecenin üzerine çıkıyorlar. AMD'nin 7000 serisi ile Intel 12. ve 13. serisi gerçekten çok ısınan modoller. Sıvı soğutucuyu değiştirsende bir şey fark etmeyecek. Eko modunda kullanırsan sıcaklıklar neredeyse 20 derece düşüyor. Oyun performasında çok az kayboluyor. Fakat çoklu çekirdek performansı hatırı sayılır derecede düşüyor.

Ben gene de 95 derecenin fazla olduğunu düşünüyorum 7950X çok güçlü bir işlemci Olsa'da 360mm bir sıvı soğutma en azından 80-85 arasında tutması gerekirdi. Bence montaj esnasında bir şey gözden kaçmış olabilir siz bir tekrardan kasaya baktırın derim.
Güçlü bir işlemci olduğundan farklı bir soğutucu da kullansanız yine stres testlerinde aynı değerleri alıyor olacaksınız. İşlemcinize curve optimizer yapmanızı tavsiye ederim. Ben öyle kullanıyorum. 2 saatlik stres testinde 72⁰ oluyor sıcaklık değerleri. Tabii buna bağlı olarak performanstan ufak bir ödün veriyorsunuz.
Hangi soğutucuyu alırsan al o işlemci 93-94 derecesi altında çalışmayacaktır.

Custom loop yapmadığın ya da sıvı metal kullanmadıgın sürece çoklu çekirdek yüklerinde o dereceler normal. İşlemcinin kaç watt çekerken 96 derece oldugunu söylersen daha fazla yardımcı olabilirim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela bu arkadaş 13900k ile 250W güçte 78 derece görmüş 420mm soğutucu ile. Direkt bu soğutucuyu alsam mı sizce ?

Aldığınız işlemci High-End bir ürün soğutucu ise çok düşük seviye. O soğutucunun tutabileceği Max işlemci 13600K falan ki o bile o.c ile zorlar. Çok daha kaliteli soğtuculara bakmanız lazım. Önerim Arctic Liquid Freezer 2, ASUS Ryujin gibi daha kaliteli modellere bakın. Bu soğutucuların performansını arttırmak için de push-pull dediğimiz itme çekme konfigürasyonda bağlamanız lazım. Statik basıncı çok iyi olan bir fan takımı ile yapılabilir. Ancak elinizdeki soğutucunun limitlerine ulaşmışsınız. Ayrıyeten montaj esnasında koruma jelatini unutuldu mu diye kontrol etmenizde fayda var. Bazen aceleyle yapılan montajlarda olabiliyor.

Bahsettiğiniz sıvı soğutucuları inceledim testlerde oldukça başarılı sonuçlar çıkmış. Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz, tavsiyeniz için. Yarın MSI sıvı soğutucuyu iade ettirebilirsem Arctic 420mm alayım diyorum.

Son düzenleme:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Mesela bu arkadaş 13900k ile 250W güçte 78 derece görmüş 420mm soğutucu ile. Direkt bu soğutucuyu alsam mı sizce ?

Bahsettiğiniz sıvı soğutucuları inceledim testlerde oldukça başarılı sonuçlar çıkmış. Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz, tavsiyeniz için. Yarın MSI sıvı soğutucuyu iade ettirebilirsem Arctic 420mm alayım diyorum.
13900K'nın mimarisi farklı.

MSI Coreliquid soğutucunun ilk ve ikinci versiyonlarını diğer topladığım bilgisayarlarımda kullanıyorum. Zamanında komik fiyatlar aldığım için sorun etmedim. Bu konfigürasyonda push-pull olarak bağlılar ve Corsair SP120 ile destekledim. Beyaz olan Corsair 220T kasada AMD 5600x, Siyah olan Corsair 5000D kasada da 11700K ile kullanılıyor. Anca ucu ucuna tutuyor işlemcileri. Size tavsiyem; son zamanlarda kullanıp muazzam verim aldığım Cooler Master SickleFlow fanlarla itme-çekme konfigürasyonu yapın eğer bütçede sorun yoksa. Arctic'i de şiddetle tavsiye ederim. 420mm ile SickleFlow 140mm ile push-pull muazzam performans alırsınız. Ayrıca Cooler Master Cryofuze macun öneririm. Yine en iyi sonuç aldığım macundur kendisi.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2023-08-21 saat 23.24.06.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-08-21 saat 23.24.06.jpg
    132,5 KB · Görüntüleme: 13
  • WhatsApp Görsel 2023-08-21 saat 23.24.27.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-08-21 saat 23.24.27.jpg
    120,7 KB · Görüntüleme: 20
MSI Coreliquid soğutucunun ilk ve ikinci versiyonlarını diğer topladığım bilgisayarlarımda kullanıyorum. Zamanında komik fiyatlar aldığım için sorun etmedim. Bu konfigürasyonda push-pull olarak bağlılar ve Corsair SP120 ile destekledim. Beyaz olan Corsair 220T kasada AMD 5600x, Siyah olan Corsair 5000D kasada da 11700K ile kullanılıyor. Anca ucu ucuna tutuyor işlemcileri. Size tavsiyem; son zamanlarda kullanıp muazzam verim aldığım Cooler Master SickleFlow fanlarla itme-çekme konfigürasyonu yapın eğer bütçede sorun yoksa. Arctic'i de şiddetle tavsiye ederim. 420mm ile SickleFlow 140mm ile push-pull muazzam performans alırsınız. Ayrıca Cooler Master Cryofuze macun öneririm. Yine en iyi sonuç aldığım macundur kendisi.
yeni sıvı soğutucuyu alırsam inşallah geldiğinde uygulayım ama itme-çekme derken tam anlamadım kusura bakmayın. Şu egzoz olayı mı oluyor bu bahsettiğiniz olay ? internette biraz baktım ama pek sonuç bulamadım.

Eski işlemcim i5 7400 olduğu için soğutma konularında hiçte tecrübeli sayılmam :D
Vatan Bilgisayarın en iyi sıvı soğutucu diye sattığı ama aslında o kadar da iyi olmayan ve hiçbir şekilde arkalarında durmadığı, satıp yerine başkasını alın diye tavsiyede bulundukları sıvı soğutucudan sonra azıcık tecrübe edinmeye başladım :D Halbuki alırken render için kullanacağımı özellikle altını çize çize belirtmiştim. Sağlık olsun.

yeni sıvı soğutucuyu alırsam inşallah geldiğinde uygulayım ama itme-çekme derken tam anlamadım kusura bakmayın. Şu egzoz olayı mı oluyor bu bahsettiğiniz olay ? internette biraz baktım ama pek sonuç bulamadım.

Eski işlemcim i5 7400 olduğu için soğutma konularında hiçte tecrübeli sayılmam :D
Vatan Bilgisayarın en iyi sıvı soğutucu diye sattığı ama aslında o kadar da iyi olmayan ve hiçbir şekilde arkalarında durmadığı, satıp yerine başkasını alın diye tavsiyede bulundukları sıvı soğutucudan sonra azıcık tecrübe edinmeye başladım :D Halbuki alırken render için kullanacağımı özellikle altını çize çize belirtmiştim. Sağlık olsun.
Radyatörün hem önüne hem arkasına fan bağlayarak yaptığımız yöntem. Radyatör kanalları çok sıkışık bir alan olduğu için fan o bölgeden havayı rahatlıkla geçiremez, küçük hava akışı sorunları doğurur. Fanlar çok yakından önünde bir engel varken havayı doğru şekilde itemez veya çekemez. bu ikili kombinasyonda bunun önüne geçerek radyatörden hem daha hızlı hava akışı yapıyoruz hem de kasanın içinden geçen havanın sirkülasyonunu arttırıyoruz. Stok gelen 3 fanın yanına örneğin; 3 tane de diğer tarafına doğrusal akışı hızlandıracak şekilde statik basıncı yüksek (tavsiyem SickleFlow modelleri olur) fanlarla bağlantı yapmak iyi olur. Kasanızın durumu, fan konumlandırma ve diğer hususlara göre değişmekle beraber ortlama 8-10 derece daha serin çalışıyor. 90larda performans kaybeden bir işlemciyi 80lerde full performansta kullanmak kimileri için nimet kimi standart kullanıcı içinse boşa masraf :)

Geri
Yukarı