Ryzen işlemciler nasıl?

Bütçe
Anakart ile birlikte 5000

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
Ryzen işlemci almayı düşünüyorum. Yıllardır az çok iyi olduklarını duyduğum için.
Ama işlemcilerin özelliklerini merak ediyorum.

1 Hangisi daha iyidir?
2 AM4 soketler hakkında bir şey yapabilir miyim? İleride başka soket çıkacak mı yoksa böyle devam mı edecek?
Bir sistem aldığımda gelecekte de upgrade edebilmesini istiyorum.
3 Ryzen işlemcilerin en ucuzunu şimdi alıp gelecekte daha iyisini alma gibi bir durumum yok mu? Mesela 1200 alıp ileride güçlü bir şey almak. Alınabilse bile neler yapabilmeme imkan verir? Epeyden baktığıma göre 2200 alabileceğim en ucuz bir şey.
4 ileride upgrade edebilmek için anakartı mı yoksa işlemciyi mi daha iyi almalıyım? Bildiğim kadarıyla anakartı.
5 Zen 2 3 4 olmasının önemi var mıı?

6 Peki Intel ne durumda? Tavsiye eder misiniz? O cepede neler oluyor?

Not: İnternetten şunu öğrendim. Ryzen 3 oyun 5 yayın 7 render gibi şeylere yönelik.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD iyidir. Anakartı, eğer upgrade etmeyi düşünüyorsan bir B550 almanı tavsiye ederim. Evet, şu an R3 1200'de alsan R3 2200G de alsan ne alırsan al, ileride soketine uygun bir işlemciyle upgrade edebilirsin.

B550 alırsan, 1000 ve 2000 serisi Ryzen kullanamazsın. Orta üst seviye bir B450 alırsan, şu an için mevcut olan bütün Ryzen işlemcileri kullanabilmen mümkün olur. PCI-e 4.0'dan feragat göre edersin.

Sorulara gelirsek;
1. İhtiyaç ve imkana göre değerlendirilebilir.
2. Ryzen 6000 serisi belirtilenlere göre farklı bir soket kullanacak.
3. Mesajımın başında belirttim.
4. Anakart.
5. Var tabii ki, harcanan güç ve alınan performans açısından bariz farklar mevcut.
6. Bütçe ve ihtiyaca göre tavsiye edilebilir ya da edilmez.

Son düzenleme:
B550 alırsan, 1000 ve 2000 serisi Ryzen kullanamazsın. Orta üst seviye bir B450 alırsan, şu an için mevcut olan bütün Ryzen işlemcileri kullanabilmen mümkün olur. PCI-e 4.0'dan feragat edersin.

Aslında kullanabilir. Ben 5 aydan fazla kullandım, yabancı platformlarda da kullananlar var. Kağıt üzerinde çalıştırmaz dense de AMD el altından destek vermiş durumda. B550 ideal bir seçenek.

Aslında kullanabilir. Ben 5 aydan fazla kullandım, yabancı platformlarda da kullananlar var. Kağıt üzerinde çalıştırmaz dense de AMD el altından destek vermiş durumda. B550 ideal bir seçenek.

Mümkünse düşünmeye bile gerek yok o vakit.

1- Hangisi iyidir sorusu çok geniş, özellikle iki model seçilip kıyaslama yapılabilir genel bir cevabı yok. Şuan en revaşta olanlar hangileri dersen R5 3600 ve R5 5600x modelleri.

2- Şuanda üst klasman Ryzen işlemcilerinin hepsi AM4 soketli yani bu sokette bir anakart alırsan elbette ilerde istediğin gibi yükseltirsin.

3- Dediğin gibi şuanda en ucuz am4 işlemci R3 1200. Yani genel manada yetebilir belki ama her oyunda da üstün performans beklememelisin. İlla en düşük fiyat ürün alınacaksa 200-300 lira farkla R5 1600 almanı tavsiye ederim

4- Her anakart her işlemciyi desteklemez. İlerde iyi bir yükseltme yapmayı düşünüyorsan şuanda da iyi bir anakart alman lazım ve iyi bir anakart alırsan ona göre bir işlemci seçmelisin. Şuanda kafanda olan R3 1200 işlemciyi destekleyen bir anakart muhtemelen ilerde yapacağın yükseltmeyi desteklemeyecektir.

5- Zen 2, 3 ve 4 olması elbette önemli. Her ne kullanıyor olursan ol yeni nesil model her zaman daha iyidir. Bu genel bir kural. Özellikle giriş seviye cihazlar alınacaksa yeni nesilin önemi daha da artar.

6- İntel kısmıyla ilgilenmiyorum dolayısıyla pek bir fikrim yok ama kulaktan dolma bildiğim kadarıyla şuan bundan 3-5 sene önce "tu kaka" yaptığı AMD tarafından piyasa anlamında ezilmiş durumda.

Soruların haricinde sana alacağın işlemciden beklentilerini, bütçeni, ne zaman sonra yükseltme yapabileceğini ve yükseltme yaparkenki muhtemelen bütçeni belirttiğin bir konu açmanı tavsiye ederim böylece daha net ve çözüm odaklı yanıtlar alabilirsin.

Ekstra olarak şunu soruyorum:B550,B450,X470,X370,B350,X570 yonga setlerinden birini almayı düşünüyorum. Ama yine hangi modelin ne olduğunu anlamıyorum. Bunların bir açıklaması var mı? Yoksa en yüksek sayı mı daha iyi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videonun dediğine göre X570 en iyiymiş. Bu doğru mu?
Asrock x570 phantom
ryzen 3 3100
Bu ikisini beğendim sizce nasıl?

Son düzenleme:
Ekstra olarak şunu soruyorum:B550,B450,X470,X370,B350,X570 yonga setlerinden birini almayı düşünüyorum. Ama yine hangi modelin ne olduğunu anlamıyorum. Bunların bir açıklaması var mı? Yoksa en yüksek sayı mı daha iyi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videonun dediğine göre X570 en iyiymiş. Bu doğru mu?
Asrock x570 phantom
ryzen 3 3100
Bu ikisini beğendim sizce nasıl?
Bu anakartların kullanım amaçları farklı. B350 - B450 - B550 bir seri
X370 - X470 - X570 başka bir seri. X serisi biraz daha profesyonel olur. Hepsi aynı tip soketi kullanıyorlar ve belli sınırlar dahilinde AM4 işlemcileri bu anakartlar ile kullanabilirsin. Bu anakartların bu şekilde serileri olduğu gibi, markadan markaya, üründen ürüne de kalite gamı bulunur. Senin bütçene en uygun neyse onu alman gerekir. Ancak düşündüğün güçsüz işlemci alıp sonra yükseltme olayını mantıksız buldum. Anakart ve işlemci bütçeni düzgün ayarlayıp ikisini de ortalamanın üstü bir şekilde tercih edebilirsin. Şimdi gidip 2200 alıp bir süre sonra 5700 almak saçma olur zaten her gün dolar 20-30 kuruş artıyor. Bir de 2200'ün besleyebileceği ekran kartı ile 5700'ün besleyebileceği ekran kartları çok farklı. Bence senin bütçene göre oturup biraz araştırma yapman gerekiyor.

Bu anakartların kullanım amaçları farklı. B350 - B450 - B550 bir seri
X370 - X470 - X570 başka bir seri. X serisi biraz daha profesyonel olur. Hepsi aynı tip soketi kullanıyorlar ve belli sınırlar dahilinde AM4 işlemcileri bu anakartlar ile kullanabilirsin. Bu anakartların bu şekilde serileri olduğu gibi, markadan markaya, üründen ürüne de kalite gamı bulunur. Senin bütçene en uygun neyse onu alman gerekir. Ancak düşündüğün güçsüz işlemci alıp sonra yükseltme olayını mantıksız buldum. Anakart ve işlemci bütçeni düzgün ayarlayıp ikisini de ortalamanın üstü bir şekilde tercih edebilirsin. Şimdi gidip 2200 alıp bir süre sonra 5700 almak saçma olur zaten her gün dolar 20-30 kuruş artıyor. Bir de 2200'ün besleyebileceği ekran kartı ile 5700'ün besleyebileceği ekran kartları çok farklı. Bence senin bütçene göre oturup biraz araştırma yapman gerekiyor.
Sonra daha iyisini almaktan kastım. Şuan yüksek bir işlemci işime yaramayabilir. Ama ilerde daha profesyonel şeyler yapmaya başlayabilirim. Bu yüzden alacağım ürünler ilerdeki sistemimin temeli de olmasını istiyorum. Ama mümkün değilse sorun değil. Şuanlık x570 ve ryzen 3 3100 almayı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı