Ryzen sıcaklık dalgalanma

Aslında voltajı sabitlediğinizde de kapanmalar yaşayabiliyorsunuz. Kendi işlemcim için değer örneği vereceğim.
2400G kullanıyorum ve 3600 MHz, turbosuz üst sınırı. O özelliği kapattım. İşlemci ihtiyaç anında tüm çekirdeklerinde 3600 değerine ulaşıyor. Hiçbir performans problemi yaşanmıyor.

Bu dediğiniz yardımı da boş bir zamanınızda öğrenmek istiyorum çok teşekkürler tekrar :)

Hocam o dalgalanmalar zarar vermez işlemci gücünden ödün vermeyin kasanızın önü kapalı kötü önermediğimiz bir kasa bu sebeple zaten 70 derecelerde çalışıyor işlemci 60-65 e kadar düşer dalgalanmalardan sonra bence direk voltajı sabitlemek çok daha iyi bir çözüm

Bu şekilde 2-3 ay çalışması sorun olmaz, olmamalı bence tam neye yaradığını bilmesem de :) sonrasında sıvı soğutma takarım zaten

Bu şekilde 2-3 ay çalışması sorun olmaz, olmamalı bence tam neye yaradığını bilmesem de :) sonrasında sıvı soğutma takarım zaten
Hocam Sıvı soğutma dediğiniz ahım şahım bir fark yaratmıyor bilginiz olsun sıvı soğutmalar sadece OC yaptığınızda istediğiniz performansı veriyor onun dışında hava soğutucundan da pek farkları yok. 3-5 derece için o masrafa girmeyin derseniz ki ben OC yapacağım 4.4 GHZ gibi değerlerde kullanacağım veya daha üstü o zaman sıvı soğutucu alın bir tane de sağlam termal macun alın stabil şekilde kullanırsınız. Ryzenin üstünde gelen macun 1.85 iletkenliğe sahip giriş seviyesi bir macun o sebepten daha iyi bir termal macun ile daha iyi sıcaklık değerleri alırsınız.

@Dr. Bıyık! Yani siz de Core Performance Boost özelliği kapalı bir şekilde kullanıyorsunuz. Sadece bu özelliği kapatıp mu kullanıyorsunuz yoksa ekstra bir ayar yaptınız mı kapattıktan sonra?

Ryzen Master uygulamasını da açarak bir AIDA64 stres testi dener misiniz? Yalnızca işlemciye yönelik.

1 dk yeterli mi ?

jkgkjhgjkghjkghkjgh.jpg

Size kendi işlemcimden örnek sunacağım şimdi. Stres testi yaparken arkada Queen dinlediğim için kapatmaya kıyamadım :D 2 dakika 30 saniyelik işlemci stres testi.
stres.jpg

Bu görsel de stres testinden yaklaşık birkaç dakika sonra yine chrome açık. Bir de PS açık, o sırada bir görsel düzenliyordum.

genel kullanım.jpg

@Dr. Bıyık! Yani siz de Core Performance Boost özelliği kapalı bir şekilde kullanıyorsunuz. Sadece bu özelliği kapatıp mu kullanıyorsunuz yoksa ekstra bir ayar yaptınız mı kapattıktan sonra?

Windows üzerinden işlemci güç yönetiminde en düşük düzeyi %90'a çektim. İhtiyaç anında işlemci gereken düzeye hemen ulaşıyor..

Fikir sahibi olmak için yeterli :)

Ben de şimdi en düşüğü %5'ten %90'a çıkardım. i5 4590 , gtx 750ti ekran kartım vardı hava almayan bir de kasası. O 5-6 yıl sorun çıkarmayıp bunu toplayalı 2 hafta oldu, 2 haftada bu kadar kafamda soru işareti kalınca ah dedim ah az daha biriktirip Intel'den şaşmasaydın :)

Ben de şimdi en düşüğü %5'ten %90'a çıkardım. i5 4590 , gtx 750ti ekran kartım vardı hava almayan bir de kasası. O 5-6 yıl sorun çıkarmayıp bunu toplayalı 2 hafta oldu, 2 haftada bu kadar kafamda soru işareti kalınca ah dedim ah az daha biriktirip Intel'den şaşmasaydın :)
Ben de ilk defa AMD aldığımda aynı şeyleri yaşadım. İnanın 2400G'yi OB kullanmak daha bir işkenceydi en başlarda. Dertleri çözünce iyi ki AMD almışım diyorum.

Bu arada sıvı soğutmaya gerek yok. Üst seviye bir termal macun ile, kule tipi kaliteli bir fan alırsanız, kasanızın havalandırması da iyi olursa okuduğunuz sıcaklık değerleri neredeyse 20 derece düşer.

Ben sadece ekran kartından iyi anlayan, sadece oyun oynama amaçlı kullanan bir insanım ama AMD sayesinde 2 haftada BIOS dahil her şeyi karıştırmak, öğrenmek zorunda kaldım. Şimdi sayenizde CPU TEMP programını çalıştırmadan oyunlara gireceğim artık ekran kartı fanlarını %50 açıyorum o kendini soğutuyor tekrar çok teşekkür ederim
Ben de ilk defa AMD aldığımda aynı şeyleri yaşadım. İnanın 2400G'yi OB kullanmak daha bir işkenceydi en başlarda. Dertleri çözünce iyi ki AMD almışım diyorum.

Bu arada sıvı soğutmaya gerek yok. Üst seviye bir termal macun ile, kule tipi kaliteli bir fan alırsanız, kasanızın havalandırması da iyi olursa okuduğunuz sıcaklık değerleri neredeyse 20 derece düşer.

Kuzenim az çok anlar işlemcinin üzerinde gelen macunu sildi fanı oturtmak için uğraşıyorduk dandik bir marka sürdü, bugün ufak tefek kurumuş parçaları kasanın altına düşmüş abi kaliteli bir şey alalım onu sürelim dedi, sanırım sadece pahalı bir macun alıcam şimdilik

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı