Ryzen sistemde RAM frekansını değiştirince sistemin yavaş açılması

Ravenousd

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 ay önce bilgisayar topladım. İşlemcim Ryzen 7 1700, Ryzen'de RAM düzgün çalışmadığı için BIOS'a giriyorum, hızını yükseltiyorum. Sonra BIOS'dan çıkmak için save configuration and reset diyorum. Bundan sonra bilgasayar kendini kapatıyor, ben hiçbir şey yapmadan güç veriyor fakat ışıkları açıldığı anda tekrar gidiyor. 3 defa tekrarlıyor bunu ondan sonra açılıyor ama normalden çok daha yavaş açılıyor. Bu sorun nedendir? İşlemcime veya herhangi bir parçaya sıkıntı verir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorunu ben de yaşamıştım. Sebebini bilmiyorum fakat o durum olduğunda PSU kapatıp tekrar açtıktan sonra normal bir şekilde açılmıştı sistem ve sadece bir defa yaşadım bu durumu.

VRAM voltajını AUTO değerinde tutmadan dener misiniz? Bir de açılış derken Windows açılma süresi mi? Yoksa Windows açıldıktan sonra Windows ile birlikte başlayacak programların açılma süresinden mi bahsediyorsunuz.

İlk seçenekte büyük bir ihtimal RAM'lerin çalışacağı voltajı kendisi ayarladığı için bekletebilir. Ama bunun hissedilebilir bir süre olacağını düşünmüyorum.

İkinci seçenekte zaten sistemin HDD hızına bağlıdır. SSD varsa daha rahat başlayacaktır.

RAM ve anakart hakkında da gerekli bir bilgi verebilirseniz yardım etme şansımız artar.

VRAM voltajını AUTO değerinde tutmadan dener misiniz? Bir de açılış derken Windows açılma süresi mi? Yoksa Windows açıldıktan sonra Windows ile birlikte başlayacak programların açılma süresinden mi bahsediyorsunuz.

İlk seçenekte büyük bir ihtimal RAM'lerin çalışacağı voltajı kendisi ayarladığı için bekletebilir. Ama bunun hissedilebilir bir süre olacağını düşünmüyorum.

İkinci seçenekte zaten sistemin HDD hızına bağlıdır. SSD varsa daha rahat başlayacaktır.

RAM ve anakart hakkında da gerekli bir bilgi verebilirseniz yardım etme şansımız artar.
BIOS'tan sonra Windows açılma süresi yavaş oluyor,SSD yok bilgasayarda,RAM:GSkill'in 3000 mhzlik modelini kullanıyorum.Anakart ise:Gigabyte ax370-gaming k3.BIOS'tan ayarları kaydedip çıkınca bilgisayarın tüm ışıkları geliyor bir anda kapanıyor.Bunu 3 kere tekrarladıktan sonra açılıyor RAM'in frekansını ayarladıktan sonra oluyor genellikle.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı