Ryzen ve Intel için RAM dizilimi

Makaleler
4
Yer
Denizli
Şimdi birkaç sorum olacak RAM dizilimleri hakkında.
Öncelikle Intel işlemci için Dual Channel RAM mi daha iyi oluyor yoksa Single Channel RAM mi?
Ryzen işlemci için Dual Channel RAM mi daha performanslı oluyor yoksa Single Channel RAM mi?
Bir de forumda şöyle bir şey gördüm. Hangi işlemci olursa olsun RAM sayısı artınca performans artar tarzı bir yorum. Mesela 16 gb için 2x8 yerine 4x4 daha iyi olur diyor. Bu ne kadar doğrudur?
Cevaplarınız için teşekkürler. İyi forumlar.

Aslında anakartınızın desteğine bağlı bir durum. Günümüzde çoğu anakart Dual Channel desteği sunar. Bellek alırken özellikle Ryzen tarafında Dual channel yani çift kanal bellek kullanmanın performansa etkisi büyük oluyor.

Aslında anakartınızın desteğine bağlı bir durum. Günümüzde çoğu anakart Dual Channel desteği sunar. Bellek alırken özellikle Ryzen tarafında Dual channel yani çift kanal bellek kullanmanın performansa etkisi büyük oluyor.
Geçen gün dediğiniz yorumu yapmıştım RAM alacak arkadaşa. Başka bir üye gelip beni azarlamıştı "Ryzen ve Dual Channel mi? Ağzı olan konuşuyor falan" demişti.

Geçen gün dediğiniz yorumu yapmıştım RAM alacak arkadaşa. Başka bir üye gelip beni azarlamıştı "Ryzen ve Dual Channel mi? Ağzı olan konuşuyor falan" demişti.
Boş konuşmuş. Hatalı bilgilendirme diye raporlasaydınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çift kanal RAM kullanılması hem Intel hem de AMD için önemli. Bununla birlikte yine yüksek frekanslı bellekler de iki taraf için fayda sağlıyor.

Destek kısmına gelirsek tamamen kullandığın platforma bağlı. Dual channel destekleyen platformda mesela quad channel çalışmaz. Yani 4x4 şeklinde taksan bile dual olarak çalışır. Haliyle 2x8 kullanmaktan bir farkı olmaz.

Ek olarak quad channel desteğini, AMD Threadripper ve Intel'in X serisi platformunda görebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı