Ryzen'ın Farkı

Hocam AMD RYZEN in giriş orta üst seviye işlemcilerinin hepsi 2017 ilk çeyrekte çıkmayacak yalnız bunu belirtmek isterim. Yani şöyle atıyorum giriş şubat gibi çıkacaksa orta ve üst seviyesi 2017 2. 3. çeyrekte çıkacak. Eğer bu kadar süreniz varsa bekleyin tabi. Yanlışım varsa affola.
Çok geçmiş, ustam benim toplayacağım giriş seviyesi civarında bir şey maximum marta kadar beklerim elimde kötü bi dizüstü var film ve dizi izlemekten gına geldi :)

Benim bildiğim kadarıyla o işlemcilerin soket tipleri AM4 olacak. Yani Ryzen işlemciler ile birlikte anakart da değiştirmek gerekecek sanırım. Tabi yanlışım da olabilir ama benim araştırmam sonucu anladığım buydu.

Çok geçmiş, ustam benim toplayacağım giriş seviyesi civarında bir şey maximum marta kadar beklerim elimde kötü bi dizüstü var film ve dizi izlemekten gına geldi :)
Yine de beklemeni tavsiye ederim çünkü AMD bu çıkışla piyasaya bir hayli rekabet getirecek ve Intel'in de bu yüzden fiyatları aşağı çekebileceği söyleniyor. En azından indirimden yararlanırsın :)

Hocam AMD RYZEN in giriş orta üst seviye işlemcilerinin hepsi 2017 ilk çeyrekte çıkmayacak yalnız bunu belirtmek isterim. Yani şöyle atıyorum giriş şubat gibi çıkacaksa orta ve üst seviyesi 2017 2. 3. çeyrekte çıkacak. Eğer bu kadar süreniz varsa bekleyin tabi. Yanlışım varsa affola.
Yılın ilk yarısında masa üstü bilgisayarlar için olan tüm işlemcileri çıkaracak yılın sonuna doğru sunucu ve laptoplar için olan sürümleri çıkacak.

Benim bildiğim kadarıyla o işlemcilerin soket tipleri AM4 olacak. Yani Ryzen işlemciler ile birlikte anakart da değiştirmek gerekecek sanırım. Tabi yanlışım da olabilir ama benim araştırmam sonucu anladığım buydu.

Yine de beklemeni tavsiye ederim çünkü AMD bu çıkışla piyasaya bir hayli rekabet getirecek ve Intel'in de bu yüzden fiyatları aşağı çekebileceği söyleniyor. En azından indirimden yararlanırsın :)

Evet değiştirmek gerek ayrıca bilmeniz gereken bir husus daha var ki mevcut işlemci soğutucuların büyük çoğunluğu yeni AM4 soketle uyumsuz olacak bu yüzden firmalar ayrıyeten soğutucular için bu sokete uyumlu montaj aparatı ekleyecekler. Bu ek aparat paralı mı olur ücretsiz servisten mi temin edilir bunu zaman gösterecek.

Evet değiştirmek gerek ayrıca bilmeniz gereken bir husus daha var ki mevcut işlemci soğutucuların büyük çoğunluğu yeni AM4 soketle uyumsuz olacak bu yüzden firmalar ayrıyeten soğutucular için bu sokete uyumlu montaj aparatı ekleyecekler. Bu ek aparat paralı mı olur ücretsiz servisten mi temin edilir bunu zaman gösterecek.
Şahsi görüşüm nasıl ki FM2+ işlemcilere ve AM3+ işlemcilere aynı soğutucuyu ekleyebiliyoruz. Çıkacak olan AM4 Soket içinde aynı soğutucuları kullanabiliriz. Gözlemlediğim kadarıyla soket pin sayısında değişiklik var genel olarak takılmış olduğu yuva değişmemiş.

Ryzen işlemcilerin piyasaya etkisi bir anda olabilecek birşey değil. Görece hesaplı sistemler için işlemciler pazara çıktıktan sonra en az bir yıl geçmesi gerekecektir. Orta halli bir sistem için 150-200 lira işlemciden tasarruf ettik diyelim. Ryzen işlemcileri tercih ederseniz tasarruf ettiğiniz bu parayı Anakarta harcama ihtimaliniz var. Beklentilerin aksine ben anakartlar'ın hesaplı olacağını sanmıyorum. Ancak Ryzen değilde Skylake sistem alırsanız işler değişebilir. Elbette satın alacağınız ürünlerin niteliğine göre şekillenecektir herşey. AMD, bugün 3500₺ bantında satılan İntel işlemcilerinin karşısına biraz daha iyi olan kendi işlemcisini 500 dolardan piyasaya sürmeyi vadetti. En azından benim anladığım oydu AMD lansmanından. Bu şu demek tepede max %40 bir fiyat indirimi. Daha alt segmentlere etkisi ise %30-20-15 şeklinde gerileyecektir. Örnek olarak 1500 liralık işlemciye tahminim %20 bir indirimle 1200 liraya alacağız. Ama bunun için mevcut stokların erimesini bekleyeceğiz bir süre. Sonuç olarak ben size ne bekleyin derim ne de beklemeyin. Bilgisayar'ın fiyatını belirleyen 7-8 kalem var asgari. Ençok da etki eden Ekran kartı seçimi oluyor orta düzeyde bir sistem için. Ben şahsen piyasadan son bir stok eritme amaçlı indirim bekliyorum. Ryzen değil de bu indirim beklenebilir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı