Ryzen'ın yeni işlemcileri

O konuda da haklısın birşey diyemiyorum :) İki tarafıda tuttuğum yok, müşteriyiz biz. Dua edelim Ryzen testleri doğrulansın, ortalık biraz kızışsın ki yarar sağlayalım. 2-3 hafta önce neredeyse 9900K alıyordum. Şimdi Ryzen serisi ışık verdi. Ekonomimizin zor şartları altında kör topal sistemler yapmaya çalışıyoruz. Paramızı heba edecek lüksümüz yok. O yüzden bütün testlerle beraber ince eleyip sık dokumak lazım. Belki 3. nesil Ryzen'ler sunumdakinin aksine yine geri kalmıştır. Bekleyip göreceğiz bakalım. Veriler doğruysa bende hayatımda ilk kez AMD'ye geçmiş olacağım. Kısmet :)
Aynı şekilde benim de istediğim bu, rekabet her zaman iyidir. Bir firma tekelleştiği zaman kullanıcı zarar eder. O nedenle 3. nesil Ryzenlerin bu performansının gerçek olmasını umuyorum, Intel'i fiyat kırmaya zorlayacaktır bu. Veriler doğru ise ben de geçebilirim. 9600K yerine 3700X almak mantıklı olur :)

Aynı şekilde benim de istediğim bu, rekabet her zaman iyidir. Bir firma tekelleştiği zaman kullanıcı zarar eder. O nedenle 3. nesil Ryzenlerin bu performansının gerçek olmasını umuyorum, Intel'i fiyat kırmaya zorlayacaktır bu. Veriler doğru ise ben de geçebilirim. 9600K yerine 3700X almak mantıklı olur :)
Doğan en son 2500 tl ye sistem vardı duruyormu

Valla ben de R5 2600 ile i5 9400f arasında gidip geliyordum R5 2600'ün fiyatı düştüğü için onda karar kıldım fakat R5 3600'ün de Türkiye fiyatını görmek istiyorum. 1200 1300 bandında olursa 3600'ü almayı düşünüyorum.

Önlerden bi' rezervasyon yapalım.

Konsolcu olarak beni ilgilendiren tek soru: 9. Nesil Oyun Konsollarında bunlar kullanılır mı sizce?

Bir kere islemci performansini lansmanda gosterilen rakamlara gore degerlendirmek olmaz. O benchmark kosullarini egerler bukerler, kendileri icin avantajli hale getirirler.

Islemci son kullanicinin eline gecmeden gercek performansi bilemezsin tarafsiz olarak.

Ote yandan, 9900K 2018 sonunda piyasaya suruldu. Aradan gecen zamana ragmen %2 fark ancak var.

Yine de duzgun fiyatlandirmayla AMD gayet iyi satislar yakalayabilir, zaten AMD olmasa ac gozlu Intel hala 4c/8t islemcilere mahkum edecekti bizleri. 7700K ile 1.5 - 2 dakika arasi compile ettigim projemi 8700K ile 45 saniyede compile ediyorum. Bunun icin AMD ye tesekkur etmem gerekiyor.

Su an piyasada tek cekirdek performansi en iyi islemci 9900K.

Sentetik benchmark'ta %30 dan fazla fark atiyor 2700X'e.

Ben AMD'nin bir ust segmentte, ayni mimariyle bu kadar tek cekirdek performansi yakalayabilecegini sanmiyorum. Umarim yaniliyorumdur, bu tarz gelismeler hep bize yarar.

Threadripper duyurulduğunda sözde "bağımsız" bir kuruluşa sponsor olup i9 9900 işlemcileri ile Ryzen'in boost özellikleri kapatılmış, RAM hızları referans'ta bırakılmış ve tek RAM yuvasından beslenen halini karşılaştırmış ve "%30'ları geçen oranlarda oyunlarda biz kazanıyoruz" demişti. Threadripper'in ilk hafta satışlarına resmen darbe vurdu bu söylemler. Intel'in de parasının gücüyle reklam her yere yayıldı. Daha sonra Youtube'da işin aslını gösteren testler, bağımsız incelemeciler tarafından yapılarak gerçek değerler gösterildi, yalan incelemeyi yapan takım yerden yere vuruldu ama zarar verildi bir kere.

Bu olay tam bir fiyaskoydu. Gamers Nexus gibi firmalar ifşa etmişti bunları. Firmanın adı Principle Technologies mi neydi.

Önlerden bi' rezervasyon yapalım.

Konsolcu olarak beni ilgilendiren tek soru: 9. Nesil Oyun Konsollarında bunlar kullanılır mı sizce?

Hayir, custom chip yaparlar konsol icin. Muhtemelen 2. nesil ayarinda bir islemci kullanacaklar konsollara, genelde islemci tarafinda cimri davraniyorlar. 4 tane gorece kuvvetli, 4 tane zayif cekirdek ( yayin yapmak, internette takilmak vs icin ) seklinde customize edeceklerdir diye dusunuyorum.

Hayir, custom chip yaparlar konsol icin. Muhtemelen 2. nesil ayarinda bir islemci kullanacaklar konsollara, genelde islemci tarafinda cimri davraniyorlar. 4 tane gorece kuvvetli, 4 tane zayif cekirdek ( yayin yapmak, internette takilmak vs icin ) seklinde customize edeceklerdir diye dusunuyorum.

Cevabın için teşekkür ederim. PS3'te de benzer mimari kullanılmıştı :)

6 çekirdek oyuna, 1 çekirdek işletim sistemi ve güvenlik, 1 çekirdek de yedek :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı