S-400 Nedir, Ne Değildir? Türkiye - ABD Krizi

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 188
  • Görüntüleme 12B
Rusya, bu konuda herkesten istekli. Verirse ben şaşırmam. S-500'leri kısa vadede geçeceksin. Daha Rusya'nın envanterinde bile yeri belli değil.

F-35'den oluşan bir filo bizim için çok iyi olacaktır ama S-400 gibi muazzam bir teknolojiyi es geçmemeli Türkiye. Böyle de yapıyor Ankara. Sonuna kadar destekliyorum.
S-500 zaten ileri tarihli bir olay. Daha Rusya'da bile yok:) Fakat F-35 olayı ısrarla elimizde patlamaya devam ediyor ve hala her fırsatta bunu kullanmaya devam ediyorlar.

E Yunanistan S-300 füzeleri alırken hiçbir NATO veya Avrupa ülkesi hop olmaz demedi? O zaman bilgiler çalınamıyordu da şimdi biz alınca mı çalınacak yani.
Kesinlikle. Bizi hala küçük balık gören ülkeler var. Masaya yumruğunu vurmazsan, o yumruk yüzünde patlar bir gün.

Şahsi fikrimi soracak olursanız ben F-35 filosundan yanayımdır. Ama S-400 karşısında Patriot tabanca falan kalıyor :) Bu da es geçilmemeli. ABD, tehdit etmeyi sever. Biraz söylediğimiz arkasında olup hemen korkmadığımızı göstermeliyiz.

NATO'dan çıkarılmak da o kadar kolay değil. Fark ettiyseniz şimdilik sadece jetlerle tehdit edebiliyorlar.

@painkiller Dediğim gibi NATO'nun işine gelmediği zaman elimizi kolumuzu bağladığının farkındayım ancak şu anda farklı olan bir durum var. Şimdiki radar ve analiz edecek yapay zekaya sahip yazılım sistemleri eskisine göre çok daha gelişmiş durumda. S-400'ler ile NATO üslerinden operasyon için yapılacak her hareketlilik en başından düşman blok ülkelerine bildirilebilecek. Dışa bağımlı bir ülke olmanın kötü yüzü bu işte, ortada kalırsan savunmasız bırakılırsın, savunmasız bırakılmak istemiyorsan da laf dinlemek zorunda kalırsın. Ciddi bir diplomatik başarısızlık var bu durumda.

Bu durumu zorlamanın sonucunu da atalarımız güzel anlatmış. Dimyat'a pirince giderken eldeki bulgurdan olacağız gibi görünüyor. Dışa bu kadar bağımlı bir ülke olmasak o zaman İsveç'in zamanında yaptığı gibi kendimizi bir gruptan ayrıştırma çabasını desteklerdim ama şimdiki durumda kendimizi 2 süper güç arasında ezilebilecek duruma getiriyoruz.

@Halil1905 daha ortada uçak yok ki nasıl rakip olabilsin. Sadece projeleri var ama ortada bir şey yok henüz maalesef.
Kesinlikle. Bizi hala küçük balık gören ülkeler var. Masaya yumruğunu vurmazsan, o yumruk yüzünde patlar bir gün.

Şahsi fikrimi soracak olursanız ben F-35 filosundan yanayımdır. Ama S-400 karşısında Patriot tabanca falan kalıyor :) Bu da es geçilmemeli. ABD, tehdit etmeyi sever. Biraz söylediğimiz arkasında olup hemen korkmadığımızı göstermeliyiz.

NATO'dan çıkarılmak da o kadar kolay değil. Fark ettiyseniz şimdilik sadece jetlerle tehdit edebiliyorlar.
İşte onu bi' yapabilsek. Yani Kurtuluş Savaşı sonrasındaki ruh gibi bizim dediğimiz olur seviyesine bir ulaşsak neler neler olacak ama:) Ama şu anki siyasi ve ekonomik durumumuz ortada maalesef.

@Yararsız Üye NATO'nun ve ABD'nin karşı çıkmasındaki sebep bu zaten. Rusya elini kolunu sallayarak oturduğu yerden her şeye erişebilecek.

Ben de ABD'ye ve NATO'ya şunu derim bu durumda. Patriot isterken neredeydiniz? S-400 almaya karar verince, parasını ödeyince mi eteğiniz tutuştu? Bizim böyle bir şeye cesaret edebileceğimizi düşünmediler, hala hafife alınıyoruz.

Dışa bağımlı bir ülke olmanın kötü yüzü bu işte, ortada kalırsan savunmasız bırakılırsın, savunmasız bırakılmak istemiyorsan da laf dinlemek zorunda kalırsın.
Aynen. @Yararsız Üye maalesef dediğin gibi, biz dışa bağımlı bir ülkeyiz. O yüzden herkese karşı zaafımız çok büyük.

E Yunanistan S-300 füzeleri alırken hiçbir NATO veya Avrupa ülkesi hop olmaz demedi? O zaman bilgiler çalınamıyordu da şimdi biz alınca mı çalınacak yani.
Yunanistan F-35 almıyor. Onun haricinde anlamadığımız bir nokta var; ya ABD ile iyi geçinip dünyada yerini alacaksın ya da ona düşman olup sefalet içinde yaşayacaksın. Bizim gibi ülkeler için dünya düzeni artık böyle.
Bu döngüden kurtulmak istiyorsan da bunları birilerinden almayacaksın, kendin üreteceksin.
S-400 ABD'ye karşı alınıyor diyenler oluyor ama bilmedikleri bir şey var S-400 sadece balistik füzelere ve uçaklara karşı etkili ama kıtalar arası füzeleri durdurma şansı oldukça düşük.

Yunanistan F-35 almıyor. Onun haricinde anlamadığımız bir nokta var; ya ABD ile iyi geçinip dünyada yerini alacaksın ya da ona düşman olup sefalet içinde yaşayacaksın. Bizim gibi ülkeler için dünya düzeni artık böyle.
Bu döngüden kurtulmak istiyorsan da bunları birilerinden almayacaksın, kendin üreteceksin.
S-400 ABD'ye karşı alınıyor diyenler oluyor ama bilmedikleri bir şey var S-400 sadece balistik füzelere ve uçaklara karşı etkili ama kıtalar arası füzeleri durdurma şansı oldukça düşük.
Tamam güzel diyorsun ama ben de F-35'lerin bahane olduğunu söylüyorum zaten. Yunanistan hem NATO üyesi, hem Avrupa ülkesi, hem S-300 hem F-16 kullanıyor. Bir kişi de bize verilen tepkiyi vermiyor. Ben bunu söylüyorum zaten. Dışa bağlı olduğumuz için kim bir tokat atarsa öbür yanağımızı dönmek zorundayız artık.
S-400'lerin en büyük yararları F-35 gibi hayalet uçaklara karşılık verebilmek. Zira S-400'de kullanılan radarlar hafif radar izine sahip olan ve hayalet uçak tabir edilen hedefleri takip edebilme yeteneğine sahiptir.
Aynen. Biraz da çekinceleri o. Bu coğrafyada hayalet uçağı takip edebilen bir savunma sistemi onları da sıkıntıya sokuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı