S22 hakkında görüşlerim

Öncelikle belirteyim S22'nin bence rakibi iPhone 11 değil S22 neredeyse her konuda üstün ama fiyatları aynı olduğu için bu modelleri karşılaştıracağım arada bir.

S22'nin genelde herkes bataryasına laf söylemiş bende bu önyargıyla aldım ancak ilk 1 hafta kullanımda bataryası zaman zaman yetmiyordu ancak 1 haftadan sonra bataryası biraz daha kendine geldi ve 1 günü çıkarmaya başladı.

Kamera kısmına gelirsek bence kamerası gerçekten iyi internette videolarda genelde rakibi olarak iPhone 13 göstermişler yani iPhone 11'den daha üstün olacağını tahmin edebiliyorsunuzdur.
Video kısmında, düşük ışıkta vs. 11'den çok daha üstün bir model.

İşlemci tarafında ise Snapdragon 8 gen 1 bazılarının çok beğendiği bazılarının da çok ısınıyor, oyunlarda sıkıntıya sokuyor diye tartıştığı bir işlemci ancak beni memnun ettiği söyleyebilirim.

Ekran olarak gerçekten çok başarılı ayarlanabilir Hz olması vs. harika, iPhone tarafında rakiplerinden çok çok daha üstün bir ekran deneyimi sağlıyor 120 Hz olması, 4K olması kullanırken keyif veren özellikler.

Tasarım tabii ki kişiden kişiye değişebilecek bir şey ama benim görüşüm kamera dizilimi hoş görünüyor ayrıca ekran gövde oranı da gayet iyi %88 gibi bir oranla fiyat olarak rakibi olan iPhone 11'e %10 luk bir fark atmış. (Ekran gövde oranını ekran kısmına da yazabilirdim ancak bana kalırsa tasarım olduğu içi buraya yazdım.)

Teknoloji olarak güncelliğiyle iPhone 11'den çok daha önde tabii ki bunun ana etkeni birinin 3 yıllık birinin 3 aylık bir telefon olmasıdır ancak fiyat olarak hala aynı fiyat bandında oldukları için bununla kıyaslıyorum. Teknoloji derken kamerasında bulunan teknolojiler, ekranda bulunan teknolojiler, uygulama vs. olarak bulunan teknolojiler her şey dahil olarak söylüyorum.

Sosyal medya Samsung tarafında uzun zamandır tartışılan bir alandı ve Samsung bunun hakkında bir hamle yapıp S22 ile İnstagram, Snapchat gibi uygulamalarda çoğu sorunu başta çektiğiniz resimlerin İnstagram'a attığınızda kötüleşmesi, filtrelerin kullanımında yaşanan bazı sıkıntılar olmak üzere neredeyse bütün problemleri çözmüş.

Sonuç olarak baktığımızda bu fiyat bandında diğer rakipleri ve Apple tarafında rakibi iPhone 11'den bence neredeyse konuda üstün eğer 15 bin lira civarına bir seçim yapmak istiyorsanız en mantıklı telefon olduğunu düşünüyorum, eğer bütçeyi biraz arttırabilirim diyorsanız da S22+ modelini de tercih edebilirsiniz.

Ayrıca eklemek istediğim bir şey Samsung ülkemizde gerçekten Apple'a göre çok uygun fiyatlı kalıyor örneğin S22 diğer ülkelerde 800 dolar civarındayken 15 bin lira bandında ülkemizde satılabiliyor ancak iPhone 13 diğer ülkelerde 800-850 dolar civarındayken ülkemizde 25 bin lirayı aşan fiyatlarla satılıyor. Onun için Türkiye'de yaşıyorsanız bence Samsung alması olduğundan daha mantıklı bir hale geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kameranın sensör boyutu büyüyor diyafram değeri düşüyor bunları kimse bilmiyor mu arkadaş ya dışarıdan aynı görünüyor diye kamera değişmedi demek saçma bir şey illaki fiyat/performans olarak Samsung daha iyidir ama fiyatı etkenler arasından çıkar dersen kazanan her daim Apple olur.
Anlatamamış olabilirim. Her şeyi aynı olan, sadece ama sadece bir iki değişiklik bulunan bir cihaza bu mükemmel bir iş diyemem. Bir değişim olacak ki o zaman değerlendirilebilecek o. Yoksa ben ha iPhone 13 görünümünü değerlendirmişim ha iPhone 12 ha iPhone 14. İnsanlardan ufak tefek değişikliklerle bu şekilde para toplamak bana açıkçası direkt olarak bu ürünleri kötü gösteriyor. Donanım tarafında cidden önde ama nerede bu değişiklik hocam nerede? Taktın görünüme diyeceksin ama görünümden başlar devam eder. Samsung çok mu iyi diyeceksiniz, adamlar şu tasarımı değiştirmesini biliyorlar, farklılık yapmayı biliyorlar. Bunu bir başarsa şu Apple, abartmıyorum fiyat bile söz konusu olmaz cidden ve affedersiniz ama manyak bir cihaz olur. Ancak başaramadıkları bazı şeyler var hâlâ.

Kusura bakma ama niye bu kadar içerlendin ki. 8k video bile çekemiyor, ağır çekimde kötü, 6 gb ram, işlemcinin çekirdek sayısı 6, ekrani ufak, ekran gövde oranı düşük, hızlı şarj 20 watt, ana kamera çözünürlüğü 12, daha kalın, daha ağır ? Sayalım daha fazla istersen.
Fanboyluğa gerek yok.

Yahu kardeşim bu telefon pahalı anladık da öyle çöpe atamazsın hemen. Sağlam telefondur kimse de laf edemez yani.

Anlatamamış olabilirim. Her şeyi aynı olan, sadece ama sadece bir iki değişiklik bulunan bir cihaza bu mükemmel bir iş diyemem. Bir değişim olacak ki o zaman değerlendirilebilecek o. Yoksa ben ha iPhone 13 görünümünü değerlendirmişim ha iPhone 12 ha iPhone 14. İnsanlardan ufak tefek değişikliklerle bu şekilde para toplamak bana açıkçası direkt olarak bu ürünleri kötü gösteriyor. Donanım tarafında cidden önde ama nerede bu değişiklik hocam nerede? Taktın görünüme diyeceksin ama görünümden başlar devam eder. Samsung çok mu iyi diyeceksiniz, adamlar şu tasarımı değiştirmesini biliyorlar, farklılık yapmayı biliyorlar. Bunu bir başarsa şu Apple, abartmıyorum fiyat bile söz konusu olmaz cidden ve affedersiniz ama manyak bir cihaz olur. Ancak başaramadıkları bazı şeyler var hâlâ.

İkonikleşmiş bir tasarım benimsiyorlar. Bu konuda bence de hata yapıyorlar ancak ne desende düzeltmezler diye düşünüyorum.

Ayrıca gerçekten kamera dışında iPhone 14 ve 13 arasındaki farkı vana söyleyecek var mı?

İkonikleşmiş bir tasarım benimsiyorlar. Bu konuda bence de hata yapıyorlar ancak ne desende düzeltmezler diye düşünüyorum.
Saçmalık. Samsung Galaxy Note serisindeki ikonikleşmiş köşeli yapıdan vazgeçilmedi ancak tasarım değişti mesela. Bu adamlar kopyasını yapıp satıyorlar, ikonikleşmiş tasarım benimsemek değil bu.

Saçmalık. Samsung Galaxy Note serisindeki ikonikleşmiş köşeli yapıdan vazgeçilmedi ancak tasarım değişti mesela. Bu adamlar kopyasıyapıp pıp satıyorlar, ikonikleşmiş tasarım benimsemek değil bu.

Adam önceden işlemci değiştiriyordu, kamera değiştiriyordu. Kasada ufak tefek değişiklikler yapıyordu. Artık o da yok. Bildiğin aynı işlemciyi koyuyor kamerayı değiştiriyor herşey aynı 20.000 lira daha pahalıya satıyor. Tabii afedersiniz bu telefonla işi olmayan bazı en**iler bu telefonu alıyor. Şu an asla Apple'ı savunmuyorum ama cihazları asla göz ardı edilemez.

Adam önceden işlemci değiştiriyordu, kamera değiştiriyordu. Kasada ufak tefek değişiklikler yapıyordu. Artık o da yok. Bildiğin aynı işlemciyi koyuyor kamerayı değiştiriyor herşey aynı 20.000 lira daha pahalıya satıyor. Tabii afedersiniz bu telefonla işi olmayan bazı en**iler bu telefonu alıyor. Şu an asla Apple'ı savunmuyorum ama cihazları asla göz ardı edilemez.
Göz ardı edilemeyeceği kesin ancak ellerinde hiçbir şey olmamalarına rağmen ufacık şeyleri devasa gibi gösterip satmaları açıkçası acınası. Olay Samsung ya da iPhone karşılaştırması bile olmasa Apple bazı şeyleri başarmalı. Samsung yavaş yavaş o arayı kapatacak ve ya eşit ya da önde olacak diye düşünüyorum ben, ama elma sevdalıları durur mu hiç.

Hocam öncelikle hayırlı olsun ancak konunuz S22 hakkında görüşleriniz mi yoksa iPhone 11'den şöyle iyi böyle iyi mi gerçekten anlam veremedim?

Öncelikle pil kalibrasyonundan bahsetmişsiniz ki tamamen doğru ama sonrasında şahsen çok acayip buldum, iPhone 13 ile rakip gösterilmesi çok normal çünkü iki cihazda aynı dönemin cihazları ve dünya ortalamasında fiyatlandırma olarak bu iki cihaz birbirinin rakibi zaten, bu şekilde karşılaştırılması gayet sıradan ancak ''iPhone 13 ile karşılaştırıldığına göre'' diye bir doneyle çıkıyorsunuz ki gerçekten acayip geldi.

Sonrasında SD 8 GEN 1'in S22 ile termal performansından ve panel özelliklerinden bahsetmişsiniz, araya bir iPhone ibaresi girse de uluslararası piyasa ortalamasında fiyatına göre gerçekten daha iyi bir deneğim olduğu için sonuna kadar haklısınız bunda 😁.

Sonrasında ise ekran/kasa oranı incelemenizde yer almış ve gerçekten Samsung bu işte güzel iş çıkartıyor ama çıkmış ortaya yine iPhone 11, S22 incelemesiyle ne alaka?

Sonra sistem güncellemelerine değinmişsiniz ve iPhone 11'le bir kıyaslama yine var, fiyat olarak olduğunu söylüyorsunuz ve bunda da haklısınız ancak neden iPhone 11'de takılı kalmış durumdayız mesela daha yüksek fiyatlarda olan Mi 12 ya da benzer fiyatlarda olan Mi 11 modellerindende daha uzun veya aynı sistem güncelleme desteği alacak Galaxy S22 (ve serisi) ki başka üreticilerdende örnekler bulunabilir sadece anlamamış olduğum kısım bu S22 hakkında olan düşünceler mi yoksa iPhone 11 ile Galaxy S22'nin kıyaslaması ve Galaxy S22'nin nasıl üstün olduğu mu? Zaten Galaxy S22 daha üstün bir cihaz.

Sonrasında da malum bir sorundan bahsetmişsiniz ve çözüldüğünü söylemişsiniz, S22 serisine sahip olmadığım için bilmiyorum ama umarım çözülmüştür çünkü gerçekten saçmalıktı o durum ve bu çözüm diğer üreticilere ve modellere de sıçrar umarım.

Sonrasında da diğer rakipleri ve Apple tarafından rakibi olan iPhone 11 demişsiniz ancak bu telefonun rakibi iPhone 11 değil ki, iPhone 13! Zaten kendinizde açıklıyorsunuz aslında konunuzda, bu cihazın iPhone 11 ile aynı fiyata sahip olmasının sebebi bu iki cihazın rakip oluşu değil bu cihazlar farklı dönemlerin cihazları, Apple Türkiye satışını yaptığı ürünlerde fiyatları çok yüksek bir meblağdan tutuyor.
iPhone 11 zaten Apple'ın bile Top cihazı değildi ara cihazıydı döneminde bile ve iPhone 11'e Samsung tarafından gelen rakip sizin modelinizin iki selefi olan Galaxy S20 zaten, sizin telefonunuz (ülkemiz dışında) zaten iPhone 11'den daha değerli bir cihaz, bu iki cihaz rakip değil IOS çalıştırmaması dışında karşılaştıracağınız her açıdan Galaxy S22 daha üstün hatta üstün olmak zorunda, eğer üstün olamıyorsa sorun var ortada.

Mesela bende kendi telefon alma hikayemi anlatayım ki manidar olacak iPhone 11 kullanıyorum, bu telefonu aldığımda iPhone 12 serisi vardı en yüksek olarak ve Samsung tarafında da Galaxy S21'ler çıkalı 3 veya 4 ay falan olmuştu fiyatlandırmaları da iPhone 12'ler gibiydi (kendi telefonumla S21 ve iP 12 arasında 1500-2000 TL gibi bir tutar oynuyordu, telefon 8000 TL'ydi yuvarlamayla), Galaxy S20 benim telefonumla aynı fiyatlardaydı ve S10 Plus'ta aynı şekilde aynı fiyatlarda bulunuyordu. Kendim Galaxy S20'yi çok çirkin bulduğum için elemiştim S10 Plus ile gidip geliyordum özellikle panel farkından dolayı ancak o ara Galaxy A70 sahibiydim ve o telefondanda önce iPhone 6s Plus kullanıyor olup One UI'i, IOS'e göre daha az sevdiğimi fark ettiğimden dolayı iPhone 11 almıştım ki konuya bağlayayım ve anlatma nedenimi de söyleyeyim, iPhone 11 olması gerektiği fiyattayken rakibi sizin telefonunuz değil zaten, iPhone 11 olması gerek fiyattayken rakibi S20 falandı (ve kendim içinde söyleyeyim, Apple Watch'u Android'le eşleştirebiliyor olsaydım şu telefon satıp biraz üstüne ekleyerek S22'nin 512 GB modelini alırdım, 128 GB iPhone 11 yetmiyor açıkçası iCloud planıyla uğraşıyorum maalesef)

Bu arada Galaxy S22 almış olmanıza ne kadar ısrarla rakibi olmaması gereken iPhone 11'le birebir tutmuş olsanızda çok sevindim, umarım güle güle kullanırsınız. Gerçekten uzun yıllar gidebilecek güçlü bir cihaz.

Iyi geceler.
Telefondan beklentiniz ustun kamera performansi ise bunu anlarim ama onun disinda telefonlara cok yuksek para baymayi hep anlamsiz bulurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı