CS2 Hakkında Görüşlerim

Herkese merhabalar, bu konu CS:GO aşığı standart bir kullanıcının ilk oyun deneyimini aktarma amaçlı yazılmıştır.

Yaklaşık 2017 yılında beri bilfiil, düzenli olarak CS:GO oynuyorum. 2 yıldır da orijinal matchmaking sisteminde Global Rankta mücadele ediyorum. Son 6 aydır farklı bir oyuna ilgimin kaymış olması nedeniyle CS2'nin Beta sürümlerini falan oynamadım. Oyun çıktığında zaten oynayacağız diye düşünüyordum. Nihayet dün akşam bir arkadaşımın daveti üzerine "Bakalım ne yapmışlar" diyerek CS2 güncellemesini indirip oyuna girdim.

Yaklaşık 11 yıldır piyasada olan bir oyun için köklü değişiklikler yapmanın oldukça riskli bir iş olduğunu düşünüyordum. Zira bu oyun, yeni bir oyun olarak çıkmayacak, elimizdeki ürünü güncelleyeceklerdi. Dolayısıyla, en azından eski deneyimimize "fazlasıyla yakın" bir deneyim elde etmeyi umuyordum. Nitekim bu düşünce ana menüyü gördüğümde de "Evet, şimdilik bir problem yok. Olmuş galiba, becerebilmişler!" diyerek devam etti. Ana menü olarak herhangi bir problem yoktu, her şey alışık olduğum yerlerde, veyahut o yerlere yakın yerlerdeydi. Menüde kaybolmadım, ve bu beni fazlasıyla mutlu etti. Kısacık bir süre sonrasında oyunumuz maçı onaylayıp yükleme ekranına geçti.

Maç öncesi beni bekleyen ısınma süresince arkadaşlarımla oyun üzerine tartışmalar yaptık, dolayısıyla aktif bir ısınma turu geçirmedim. Ping 25-30 civarında geziyordu, önceki oyunda aldığım 60-90 arası değişiklik gösteren pinge göre bu mükemmel bir değerdi. Evet, server yakınlarımıza gelmiş, bu da harika bir gelişme. Ancak olaylar buradan sonra bi' hayli rahatsız edici seviyeye evrildi benim için.

• Alışık olduğum 4:3 oranlı ve 1024*768 çözünürlük ayarım eski oyuna nazaran inanılmaz derecede bulanık ve çirkin hissettirdi. 2K çözünürlük ve 27" bir monitörde bu görüntünün bulanık olmasının normal olduğunu düşünenler olacaktır mutlaka, ancak kıyaslama yaptığımızı unutmuyoruz. Önceki oyuna göre oldukça kötü görünüyordu göze.
  • Geliştirici konsolu tuşunu değiştirmişler. Evet, klavye ayarlarından istediğiniz tuşa atayabiliyorsunuz. Ancak 11 yıldır kullandığım tuşun bir gecede değiştirilmesi beni bayağı rahatsız etti.
  • Movement mekaniklerinde herhangi bir problem göremedim, aynı eski oyun gibi çalışıyor.
  • Silah sesleri beni aşırı rahatsız etti. Bunu değiştirmelerine gerek yoktu bence. Onun dışında oyun sesleri olarak da bir problem görmedim.
  • Vuruş hissiyatı konusunda hiç tatmin olmadım. Oyunda bir "input lag" durumu söz konusu. Bununla alakalı mıdır bilmiyorum ancak Valorant tarzı "yürüyerek öldürme" olayı yaşadım çok sık. Bu inanılmaz rahatsız etti beni. Yüksek ihtimalle kısa sürede düzeltilecektir bu durum, o yüzden çok fazla dert etmedim. Fakat özgüvenimi bir hayli kırdı bu durum. Hiçbir şekilde rahat hissetmedim. Ayrıca silahların hiçbiri alıştığım gibi değildi, favori silahım olan SSG ile her oynayışımda müthiş keyif alıyorken dün akşam bayağı rahatsız edici bir deneyim yaşadım. Keza AK-47 spray anlamında beni hiç tatmin etmedi. Pattern değişmiş olabilir, emin değilim.
  • Beni en çok hayal kırıklığına uğratan şey satın alma ekranı oldu. İlk bakışta karışık görünmeyen bir menü bizi karşılıyor. Fakat her şeyin yerinin değişmiş olması "tanıdık" hissini alıp götürdü. Round başlarında menüde kaybolduğum için taktiksel anlamda büyük problemler yaşadık takım olarak. Almak istediğim şeyleri almak çok uzun sürdü. Ve nedendir bilmiyorum, klavye üzerindeki sayılarla satın alma yapamadım.
  • FPS olarak ben bir sorun yaşamadım. Ancak görece güncel olan sistemimde oyun içinde birkaç kez stutter yaşadım, optimizasyon sorunu var.
  • Haritaya eklenen "proximity sound" mekaniğini başarılı buldum. Anlık olarak karakterinizin çıkardığı sesleri ne kadar uzaklıktaki oyuncuların duyabileceğini görebildiğiniz bir sistem entegre edilmiş. Aktif oyuncular için gerekli bir değişiklik değil, ancak yeni başlayan veya oyuna alışma sürecinde olan oyuncular için yararlı bir gelişme olmuş.
  • Smoke mekaniğinin çok hoşuma gittiğini söyleyemem. Teknoloji olarak müthiş bir gelişme, ancak oyuna katkısı bence olumsuz anlamda olmuş.
  • İnternette bahsedilen buglardan hiçbirini yaşamadım. Sanırım gelen büyük güncelleme ile birçok oyuncunun muzdarip olduğu oyun kırıcı buglar giderilmiş. Oldukça yaygın olan "oyundan atma" sorununu da hiç yaşamadım.
Genel olarak ilk oyun sonrası gözüme çarpan şeyler bu şekilde. Eklemek istediğiniz, ya da tartışmak istediğiniz şeyler varsa bu konu hakkında konuşmak isterim. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

O tarz bir bug var kardeşim unlost açıklıyor. Ben AUG kaldırıp A4 koydum ve bunu bu kadar küçük görmen çok garip geldi bana. Sadece s oynamak yerine tuttuğum pozisyona göre, ekonomiye göre silah alıyorum mis gibi oluyor. Buy menüsü tuşlar ile de çalışıyor üzerine rakamlar var sadece eskisi ile aynı değil mesela 1 ile ekipman alıyorsun. 1E basıp sonra 2ye basınca Full Armor alıyor örnek olarak. Oyun genel olarak müthiş bu ne böyle dedirtmiyor ama herkes Source 2 gelsin artık diyordu geldi işte. Zamanla çok daha güzel olacak bence.
Güzel kardeşim, yanlış anlamışsın beni. Küçük görmüyorum aslında. Ancak her oyuncu birinden birini kullanmaya alışmışken, kim ikisini de kullanmak isteyecek diye soruyorum. Çünkü olayı bencilleştirmek bana yanlış geliyor, ben o AUG'u kaldırmam asla. Neden? Çünkü takım arkadaşlarını düşün... Hiç mi AUG'u gayet iyi, burst ile kullanıp M4 sprayine alışamamış, rezalet spray atan takım arkadaşın olmadı? O adama drop olarak AUG atman senin yararına olacaktır mesela.

Diğer konuda katılıyorum. Son oyunumu değerlendirdiğimde "bu ne ya" dedirtmedi. Yalnızca "ilk deneyim"imi paylaşmıştım konuda. Dediğim gibi, oynadıkça buy menüsüne de alışacağım muhtemelen. Yalnızca şu an için "tanıdık" hissettirmiyor, ve bana karışık geliyor. Tuşlarla çalışmama olayı düzeltildi büyük güncelleme ile, bende çalışmıyordu. Elbette daha iyi olacaktır, merakla bekliyoruz yeni güncellemeleri.
Gayet objektif bir inceleme fakat katılmadığım noktalar oldu.

Bence satın alma menüsü çok daha akıcı bir hale gelmiş, iade etme özelliği de çok iyi olmuş.
Sislerin bence oyuna hiçbir zararı yok, gayet iyi olmuş.

Diğerlerine katılıyorum.
Teşekkür ediyorum görüşlerin için. Akıcılık konusunda çok haklısın, her şey daha elin altında ve hızlı çalışıyor. Geri iade etme özelliğini ben de çok sevdim, fazlasıyla yararlı. Ancak QoL bir değişiklik değil benim için.

Allah aşkına şu motorla Condition Zero: Deleted Scenes gibi bir şey çıkarın ya.

M4A1-S ve M4A4'ü aynı anda envanterinde tutmak ister ki? Ben bu değişikliğin herhangi birine bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Ayrıca gördüğüm kadarı ile yalnızca 5 slotun var, hangi silahtan feragat edip diğer makineli tüfeği eklemek istersin ki envanterine?
Güle güle Famas, hoş geldin M4A1-S.

Güzel kardeşim, yanlış anlamışsın beni. Küçük görmüyorum aslında. Ancak her oyuncu birinden birini kullanmaya alışmışken, kim ikisini de kullanmak isteyecek diye soruyorum. Çünkü olayı bencilleştirmek bana yanlış geliyor, ben o AUG'u kaldırmam asla. Neden? Çünkü takım arkadaşlarını düşün... Hiç mi AUG'u gayet iyi, burst ile kullanıp M4 sprayine alışamamış, rezalet spray atan takım arkadaşın olmadı? O adama drop olarak AUG atman senin yararına olacaktır mesela.

Diğer konuda katılıyorum. Son oyunumu değerlendirdiğimde "bu ne ya" dedirtmedi. Yalnızca "ilk deneyim"imi paylaşmıştım konuda. Dediğim gibi, oynadıkça buy menüsüne de alışacağım muhtemelen. Yalnızca şu an için "tanıdık" hissettirmiyor, ve bana karışık geliyor. Tuşlarla çalışmama olayı düzeltildi büyük güncelleme ile, bende çalışmıyordu. Elbette daha iyi olacaktır, merakla bekliyoruz yeni güncellemeleri.

Teşekkür ediyorum görüşlerin için. Akıcılık konusunda çok haklısın, her şey daha elin altında ve hızlı çalışıyor. İade etme özelliğini ben de çok sevdim, fazlasıyla yararlı. Ancak qol bir değişiklik değil benim için.

SSG famas veya AUG tercih senin. Genel olarak takım arkadaşlarımın hepsi sprey atabiliyor çok şükür. Bir şeyler değişti bende her şeyden memnun değilim ama bu Update kötü olmadı zamanla çok daha iyi yerlere gelir oyun.

Güle güle Famas, hoş geldin M4A1-S.
O da bir tercih tabi. Ama ucuz fiyatlı Famas'ın yerine farklı bir silah koymazdım ben. 🙂
SSG famas veya AUG tercih senin. Genel olarak takım arkadaşlarımın hepsi sprey atabiliyor çok şükür. Bir şeyler değişti bende her şeyden memnun değilim ama bu Update kötü olmadı zamanla çok daha iyi yerlere gelir oyun.
Daha iyi bir yere geleceğine şüphem yok benim de. Senin için diğer durum bir problem oluşturmuyorsa sorun yok. Bol HS'ler dilerim. 🤜🤛

Geri
Yukarı