S22'den 14 Plus'a geçiş

1 hafta önce yaklaşık 15 aydır kullandığım S22 cihazından 14 Plus'a geçiş yaptım.

Kamera konusunda bazı yerlerde kayıp yaşadım. Videolarda stabilizasyon daha iyi olsa da 8K video çekemiyorum. Zaten çok kullandığım bir özellik değildi ancak olsa güzel olurdu. Ayrıca S22'de kayıpsız bir şekilde 2X 3X fotoğraflar çekebiliyordum, bu özelliği de kaybetmiş oldum.
En büyük kayıplarımdan birisi de ekran yenileme hızı oldu. 120Hz ekrandan 60Hz ekrana geçiş ilk başta bayağı zor geldi ancak şimdi alıştım sayılır. Onun dışında ekran biraz büyüdü. Film vs. izlerken daha keyifli oluyor.

Batarya konusunda 14 Plus beni çok mutlu etti. S22'den 2 kat daha fazla ekran süresi alıyorum. İlk gün telefonu %100 şarj ettim, neredeyse 2 gün yetti.

İşlemci olarak ikisi de günümüz için yeterli ancak S22'nin işlemcisi stabil değil ve çok ısınıyor. Bu konuda da 14 Plus önde.
İşletim sistemi olarak da puanımı 14 Plus'a veriyorum. S22 ilk başta daha kullanışlı gibi gelse de alıştıkça iOS da iyi.

Bu arada 14 Pro modeline de bakıyordum ancak biraz araştırdığım zaman 14 Plus kadar stabil olmadığını, şarjının iyi gitmediğini ve ısındığını görünce soğudum diyebilirim. Ayrıca gereksiz fiyat farkı da beni uzaklaştırdı.

Bu arada 14 Plus cihazını 46.400'e MediaMarkt'tan aldım. 14 ile arasında 400 TL fark varken düz 14 almak çok mantıksız geldi.

1693377619245.png

Aldığım renk bu. Çok farklı ve güzel görünüyor. Gündüzleri dikkat çekiyor, geceleri beyaz gibi görünüyor.

Bu arada Samsung tarafında da rahatsız olduğum bir konudan bahsedeyim. S serisinin tasarımları giriş seviyesi telefonlarla çok benzer olduğu için insanlar 25 bin liralık S22 cihazına 8 9 bin liralık A serisi sanabiliyor. Bu durumdan rahatsız oluyordum bundan da bahsedeyim dedim.

Günün sonunda karar verecek olursam bu iki cihaz arasından tercihim 14 Plus olur. iPhone TR'de gereksiz pahalı olduğu için 14, 14 Plus yerine S23 Ultra cihazını da alabilirsiniz. 14 ve 14 Plus'a göre çoğu özelliği daha iyi.

Son düzenleyen: Moderatör:
S serisinin tasarımları giriş seviyesi telefonlarla çok benzer olduğu için insanlar 25 bin liralık S22 cihazına 8 9 bin liralık A serisi sanabiliyor.

Daha premium görüntü sağlamaları bence de iyi olurdu ama "insanların sanması" kısmına katılmıyorum. A14 sansa ne olur, S23 Ultra sansa ne olur?

Peki sana soruyorun iPhone 11 mi Samsung S22 mi? Hangisi fiyat performans hangisi çok daha iyi?

S22 iPhone 11'den artıları bayağı fazladır. En bariz farkı iPhone 11 de LCD ekranın olması. S22 de ise AMOLED ekran ve 120Hz olması. Kamera olarak 11'den bayağı artısı olması. Boyut olarak hemen hemen iki cihazda aydı denilebilir.

Peki sana soruyorun iPhone 11 mi Samsung S22 mi? Hangisi fiyat performans hangisi çok daha iyi?
S22 tabii ki. Bataryayı sorun etmeyecekseniz.

Hayirli olsun da 15 serisine gecmeyi dusunuyorsaniz gereksiz harcama olmus. Diger bir deginmek istedigim detay ise iOS hevesin muhtemelen 1-2 ay surer, sonra normal gelmeye baslar, bir dahaki 1-2 ay sonra da kendini ekstra kisitlanmissin gibi hissetmeye baslayip rahatsiz olacaksin. Cunku bende aynen bu durum oldu. Ve aksesuar vs. kullaniyorsan zaten onlar Apple degilse illaki ya kayip oluyor ya da yazilim destegi olmuyor, kacari yok. iPhone XR kullanicisiyim, kesinlikle iPhone ve iOS gereksiz abartiliyor. Su an elimdeki cihazi satabilsem sorgusuz sualsiz S20 FE'ye bile gecis yaparim.
Belki çok beğenirsem geçerim hocam yoksa şu anlık iyiyim. Aksesuar kullanmıyorum zaten bir tek kulaklığım var o da Airpods Pro.

Sorun yanlış. S20 mi İ11 mi olmalı. Ya da S22 mi İ13 mü olmalı.
TR fiyatlarına bakınca rakip sayılıyorlar hocam yoksa rakibi 13 tabii.

Daha premium görüntü sağlamaları bence de iyi olurdu ama "insanların sanması" kısmına katılmıyorum. A14 sansa ne olur, S23 Ultra sansa ne olur?
Hiçbir insan 25 bin lira verdiği bir cihazın 8 10 bin lira gibi görünmesini istemez. Daha farklı, premium bir görüntü olsa daha iyi olurdu.

S22 iPhone 11'den artıları bayağı fazladır. En bariz farkı iPhone 11 de LCD ekranın olması. S22 de ise AMOLED ekran ve 120Hz olması. Kamera olarak 11'den bayağı artısı olması. Boyut olarak hemen hemen iki cihazda aydı denilebilir.
S22'nin 11'den geri kalır hiçbir yanı yok üstüne artıları var. O yüzden ikisi arasında kesinlikle S22.

Hiçbir insan 25 bin lira verdiği bir cihazın 8 10 bin lira gibi görünmesini istemez. Daha farklı, premium bir görüntü olsa daha iyi olurdu.

Orasına katılıyorum. Ama birileri beğensin diye kendi beğenimiz için olmalı diye düşünüyorum. Tarz meselesi tabii. Sizinkine de yanlış diyemem. Katılmıyorum sadece.

Orasına katılıyorum. Ama birileri beğensin diye kendi beğenimiz için olmalı diye düşünüyorum. Tarz meselesi tabii. Sizinkine de yanlış diyemem. Katılmıyorum sadece.
Hocam benim 25 bin lira verdiğim cihazla insanların 8 bine aldığı cihaz aynı görünüyorsa ben rahatsız olurum. Tabii sizi bilemem.

Bu arada arabasında CarPlay olanlar için söylüyorum. Apple CarPlay çok daha iyi. Android Auto 30 FPS gibi hissettiriyor. Arada sırada yavaşlama ve kasma oluyor ama Apple CarPlay çok akıcı ve 0 kasma.

Telefonu başkalarına hava atmak için alıyorsanız tek seçeneğiniz iPhone zaten. Ülkedeki insanların bildiği tek telefon tipi sonuçta.

Masaya koyduğumda insanların 5 saniye bakıp geri konularına dönmeleri için fazladan birkaç BİN TL ve performans kaybı yaşamak istemem açıkçası. Pek artı bir özellik olarak görmüyorum o yüzden.

Ayrıca iPhone 14 Plus ile s22 karşılaştırması çok da mantıklı değil.

Öncelikle hayırlı olsun, bence yanlış karar aldınız ya, 13PRO alsanız daha iyidir, neden diye soracaksaniz kamerası 14PL'den daha iyi, ayriyeten aynı işlemci olmasına rağmen Apple 14 serisini kısıtlıyor ciddi anlamda

Yeni konular

Geri
Yukarı