S22'den 14 Plus'a geçiş

1 hafta önce yaklaşık 15 aydır kullandığım S22 cihazından 14 Plus'a geçiş yaptım.

Kamera konusunda bazı yerlerde kayıp yaşadım. Videolarda stabilizasyon daha iyi olsa da 8K video çekemiyorum. Zaten çok kullandığım bir özellik değildi ancak olsa güzel olurdu. Ayrıca S22'de kayıpsız bir şekilde 2X 3X fotoğraflar çekebiliyordum, bu özelliği de kaybetmiş oldum.
En büyük kayıplarımdan birisi de ekran yenileme hızı oldu. 120Hz ekrandan 60Hz ekrana geçiş ilk başta bayağı zor geldi ancak şimdi alıştım sayılır. Onun dışında ekran biraz büyüdü. Film vs. izlerken daha keyifli oluyor.

Batarya konusunda 14 Plus beni çok mutlu etti. S22'den 2 kat daha fazla ekran süresi alıyorum. İlk gün telefonu %100 şarj ettim, neredeyse 2 gün yetti.

İşlemci olarak ikisi de günümüz için yeterli ancak S22'nin işlemcisi stabil değil ve çok ısınıyor. Bu konuda da 14 Plus önde.
İşletim sistemi olarak da puanımı 14 Plus'a veriyorum. S22 ilk başta daha kullanışlı gibi gelse de alıştıkça iOS da iyi.

Bu arada 14 Pro modeline de bakıyordum ancak biraz araştırdığım zaman 14 Plus kadar stabil olmadığını, şarjının iyi gitmediğini ve ısındığını görünce soğudum diyebilirim. Ayrıca gereksiz fiyat farkı da beni uzaklaştırdı.

Bu arada 14 Plus cihazını 46.400'e MediaMarkt'tan aldım. 14 ile arasında 400 TL fark varken düz 14 almak çok mantıksız geldi.

1693377619245.png

Aldığım renk bu. Çok farklı ve güzel görünüyor. Gündüzleri dikkat çekiyor, geceleri beyaz gibi görünüyor.

Bu arada Samsung tarafında da rahatsız olduğum bir konudan bahsedeyim. S serisinin tasarımları giriş seviyesi telefonlarla çok benzer olduğu için insanlar 25 bin liralık S22 cihazına 8 9 bin liralık A serisi sanabiliyor. Bu durumdan rahatsız oluyordum bundan da bahsedeyim dedim.

Günün sonunda karar verecek olursam bu iki cihaz arasından tercihim 14 Plus olur. iPhone TR'de gereksiz pahalı olduğu için 14, 14 Plus yerine S23 Ultra cihazını da alabilirsiniz. 14 ve 14 Plus'a göre çoğu özelliği daha iyi.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 hafta önce yaklaşık 15 aydır kullandığım S22 cihazından 14 Plus'a geçiş yaptım.

Kamera konusunda bazı yerlerde kayıp yaşadım. Videolarda stabilizasyon daha iyi olsa da 8K video çekemiyorum. Zaten çok kullandığım bir özellik değildi ancak olsa güzel olurdu. Ayrıca S22'de kayıpsız bir şekilde 2X 3X fotoğraflar çekebiliyordum, bu özelliği de kaybetmiş oldum.
En büyük kayıplarımdan birisi de ekran yenileme hızı oldu. 120Hz ekrandan 60Hz ekrana geçiş ilk başta bayağı zor geldi ancak şimdi alıştım sayılır. Onun dışında ekran biraz büyüdü. Film vs. izlerken daha keyifli oluyor.

Batarya konusunda 14 Plus beni çok mutlu etti. S22'den 2 kat daha fazla ekran süresi alıyorum. İlk gün telefonu %100 şarj ettim, neredeyse 2 gün yetti.

İşlemci olarak ikisi de günümüz için yeterli ancak S22'nin işlemcisi stabil değil ve çok ısınıyor. Bu konuda da 14 Plus önde.
İşletim sistemi olarak da puanımı 14 Plus'a veriyorum. S22 ilk başta daha kullanışlı gibi gelse de alıştıkça iOS da iyi.

Bu arada 14 Pro modeline de bakıyordum ancak biraz araştırdığım zaman 14 Plus kadar stabil olmadığını, şarjının iyi gitmediğini ve ısındığını görünce soğudum diyebilirim. Ayrıca gereksiz fiyat farkı da beni uzaklaştırdı.

Bu arada 14 Plus cihazını 46.400'e MediaMarkt'tan aldım. 14 ile arasında 400 TL fark varken düz 14 almak çok mantıksız geldi.

Eki Görüntüle 1923436

Aldığım renk bu. Çok farklı ve güzel görünüyor. Gündüzleri dikkat çekiyor, geceleri beyaz gibi görünüyor.

Bu arada Samsung tarafında da rahatsız olduğum bir konudan bahsedeyim. S serisinin tasarımları giriş seviyesi telefonlarla çok benzer olduğu için insanlar 25 bin liralık S22 cihazına 8 9 bin liralık a serisi sanabiliyor. Bu durumdan rahatsız oluyordum bundan da bahsedeyim dedim.

Günün sonunda karar verecek olursam bu iki cihaz arasından tercihim 14 Plus olur. iPhone TR'de gereksiz pahalı olduğu için 14, 14 Plus yerine S23 Ultra cihazını da alabilirsiniz. 14 ve 14 Plus'a göre çoğu özelliği daha iyi.

Güzel inceleme ama fakat S22 iPhone 14 Plus'un rakibi değil neden karşılaştırdınız onu anlamadım.

Güzel inceleme ama fakat S22 iPhone 14 Plus'un rakibi değil neden karşılaştırdınız onu anlamadım.
Rakibi olduğu için değil zaten ikisini de kullandığım için karşılaştırdım.

Güle güle kullanın ama 14 Plus alacağıma her türlü 14 Pro alırdım imkan var iken Pro modelini almamak hata olmuş.
Zaten biraz kullanıp 15 serisinden bir telefonla değiştirmeyi planlıyorum. O yüzden çok önemsemedim hocam yine de sağ olun.

Öncelikle hayırlı olsun. 14 Plus pek öyle jenerik bir model değil. 14 Pro Max'in kırpılmış hali denebilir hatta. Büyük ekran avantajı var ve dediğiniz gibi keşke 60 Hz yerine Apple en azından bu cihazlara 90 Hz falan koysaydı. 14 Pro ise dediğiniz gibi öyle stabil olmayan kötü bir cihaz değil ama şahsen son 6 GB RAM'li Pro cihaz olduğunu düşünürsek almak gereksiz olurdu bu sene.

Daha da açmak gerekirse Apple ilk olarak 2020 yılında Pro modeller de 6 GB RAM kullanmaya başladı. 11 Pro alanlar bu yüzden çok şanssızlar mesela. 1 sene sonra çıkan modeli bekleselerdi ellerinde çok daha uzun süre kullanabilecekleri bir model olacaktı. 12 ve 13 serisinde bu 6 GB RAM sadece Pro modellere özel bir durumdu. 14 serisinde ise şu an elinizde ki 14 Plus dahil olmak üzere tüm cihazlar 6 GB RAM ile geldi. Bu da 14 serisinde ki baz modellerin kullanım ömrünü artıran bir etmen. Mümkün olduğunca RAM yükseltmesi yapılan modelleri tercih edin derim.

Öncelikle hayırlı olsun. 14 Plus pek öyle jenerik bir model değil. 14 Pro Max'in kırpılmış hali denebilir hatta. Büyük ekran avantajı var ve dediğiniz gibi keşke 60 Hz yerine Apple en azından bu cihazlara 90 Hz falan koysaydı. 14 Pro ise dediğiniz gibi öyle stabil olmayan kötü bir cihaz değil ama şahsen son 6 GB RAM'li Pro cihaz olduğunu düşünürsek almak gereksiz olurdu bu sene.
Ben internette insanların dediği kadarını biliyorum hocam. 14 Pro'dan şikayetçi olan kadar da memnun olan insan var tabii.

Hayirli olsun da 15 serisine gecmeyi dusunuyorsaniz gereksiz harcama olmus. Diger bir deginmek istedigim detay ise iOS hevesin muhtemelen 1-2 ay surer, sonra normal gelmeye baslar, bir dahaki 1-2 ay sonra da kendini ekstra kisitlanmissin gibi hissetmeye baslayip rahatsiz olacaksin. Cunku bende aynen bu durum oldu. Ve aksesuar vs. kullaniyorsan zaten onlar Apple degilse illaki ya kayip oluyor ya da yazilim destegi olmuyor, kacari yok. iPhone XR kullanicisiyim, kesinlikle iPhone ve iOS gereksiz abartiliyor. Su an elimdeki cihazi satabilsem sorgusuz sualsiz S20 FE'ye bile gecis yaparim.

6 aydır iPhone 13 kullanıyorum, öncesinde sayısız marka model Android kullandım. iOS çok stabil, cihazda ısınma takılma hiç yaşamadım, tek şikayetim iPhone şarj cihazı seçiyor, benden 2 ay önce alıp telefonunu sadece Apple şarj cihazıyla şarj eden eşimin pil sağlığı 100 iken, ben orijinal Samsung'la şarj edip 99'a düşürdüm. Ki ben çok az kullanıyorum telefonumu, günde ekran sürem maksimum 3 saattir.
Bunun dışında iPhone çok sıkıcı bir cihaz, Android'den sonra sanki prototip, alfa sürümü bir yazılım gibi geldi bana, o derece kısıtlı özellikleri var.
Şu an cihaz alacak olsam ise tercihim kesinlikle S23 Ultra olurdu. Eşim ise IPhone'dan başka telefon kullanamayacağını söylüyor. Herkesin zevki ve beklentisi farklı. Bana göre iPhone donanımıyla yazılımıyla fazlasıyla overrated.

Yeni konular

Geri
Yukarı